Sport.pl

Paraolimpiada. Złoto, srebro i brąz Polaków, mamy już 27 medali w Londynie i 9. miejsce w klasyfikacji medalowej

Grzegorz Pluta wywalczył złoty medal w szermierce, zaś Anna Harkowska stanęła na drugim stopniu kolarskiego podium. Wieczorem brąz w pchnięciu kulą dołożył Tomasz Rębisz. Polska zajmuje w tabeli medalowej 9. miejsce, z dorobkiem 27 krążków.
W czwartek dorobek medalowy polskiej reprezentacji paraolimpijskiej powiększył się o dwa krążki. Grzegorz Pluta wywalczył złoto w szermierce pokonują w finale Francuza Marca-Andre Cratere'a. Dla 37-letniego szermierza z Warszawy to pierwszy sukces na igrzyskach, choć wcześniej zdobywał już medale mistrzostw świata i Europy. Polak zaczął walkę słabo, przegrywał już 1:4, ale potem zaczął się wspaniały pościg zakończony wygraną Pluty 15:8.

Bez medalu czwartkowy start zakończył Radosław Stańczuk. Polak w walce o brąz w kategorii A przegrał z reprezentującym Hong Kong Wing Kin Chanem 9:15.

Po raz trzeci na podium londyńskich igrzysk stanęła Anna Harkowska, która w kolarstwie wywalczyła swoje trzecie srebro. W środę była druga w jeździe indywidualnej na czas, a w ubiegłym tygodniu w wyścigu na 3000 m na torze. Mieszkająca i trenująca w Świnoujściu 32-letnia Harkowska, dystans 64 km pokonała w 1:47.58. Szybszą od niej o ponad siedem minut była, tak jak w środę, Brytyjka Sarah Storey.

Czwartkowy dorobek medalowy Polaków uzupełnił brązem Tomasz Rębisz w konkursie pchnięcia kulą. Polak, w swojej najlepszej - trzeciej - próbie uzyskał wynik 15.01m, gorzej tylko od srebrnego medalisty Chińczyka Zhanbiao Hou i złotego Rosjanina Nikity Prochorowa.

Reprezentacja Polski tenisistek stołowych pokonała w ćwierćfinale igrzysk paraolimpijskich w Londynie Brazylię 3:1. W półfinale, który rozpocznie się w czwartek o godz. 20, biało-czerwone zagrają z Turcją.

Polska ma 27 medali, w tym 10 złotych, 11 srebrnych i 6 brązowych, co daje nam 9. miejsce w klasyfikacji medalowej. Prowadzą Chiny ze 183 krążkami, przed Wielką Brytanią (105 medali w tym 31 złotych) i Rosją (85 medali w tym 31 złotych).

Komentarze (17)
Paraolimpiada. Złoto, srebro i brąz Polaków, mamy już 27 medali w Londynie i 9. miejsce w klasyfikacji medalowej
Zaloguj się
 • czemrok

  Oceniono 32 razy 26

  Duma człowieka rozpiera.Można dać z siebie wszystko, dla samej sportowej frajdy. No ale jak w grę wchodzi ogromny pieniądz dla zdrowych,,Sportowców'' jest z reguły klapa. Coś w tym jest.

 • glos_z_sumienia

  Oceniono 30 razy 24

  Gdzie jest ta ku... klasyfikacja medalowa? Bo to, że napisaliście kto jest na pierwszych trzech miejscach i gdzie jest Polska to conajwyżej wzmianka. A klasyfikacji medalowej ani widu ani słychu

 • amay

  Oceniono 16 razy 16

  Zdecydowanie wolałbym oglądać niepełnosprawnych, którzy walczą z konkurentami i sobą niż np Radwańską którą występ na olimpiadzie właściwie nie obchodził. Przynajmniej miałbym powód do dumy z tego że jestem Polakiem....

 • drugi-henryk

  Oceniono 17 razy 15

  DUŻA BUŹKA DLA CAŁEJ EKIPY !!! POKAZALI JAK ZWYCIĘŻAĆ MAMY...!!! SZKODA,ŻE ŻADNA Z TV NIE POKUSIŁA SIĘ O O BEZPOŚREDNIE TRANSMISJE !!! A NASZE WŁADZE Z MISTRĄ MUCHĄ NA CZELE TO
  TOTALNA KLĘSKA !!! RAZ JESZCZE GRATULUJĘ - TAK TRZYMAĆ !!! Z RADOŚCIĄ CZEKAMY NA WAS !!!

 • markusv

  Oceniono 15 razy 13

  Az sie serce raduje. To sie nazywa hart ducha i wola walki. Niech sie tego ucza od tych twardych ludzi inni!! A durnemu Korwinowi z przyjemnoscia skrzywilbym muche i ten durny usmiech. Wieczny kandydat do wszelkich urzedow nigdy i nigdzie nie spelniony. Ot zwykly buc, ktorego ktos wciska w garnitury i "przyozdabia" mucha.

 • szalonyziomm

  Oceniono 10 razy 10

  ...podzielam zdanie nie jednego czytelnika że igrzyska paraolimpijskie to zawody dla ludzi którzy uświadamiają każdego "pełnosprawnego" że można osiągać wyniki w sporcie. Dlaczego akurat od tej strony, ponieważ nie jednemu z "W"as lamusy potrzeba trochę pokory i wiary we własne możliwości. Ktoś napisał że chętniej oglądał by ludzi niepełnosprawnych w zmaganiach sportowych, dlaczego a dlatego że oni wszyscy są więcej warci cała reszta tego sportowego olimpijskiego motłochu.

 • mrlusiek

  Oceniono 13 razy -7

  w niepełnosprawnych jesteśmy potęgą !!

 • moorsoldaten

  Oceniono 27 razy -11

  Pramedale dla parasportowców na paraolimpiadzie i paranoja na punkcie tego wydarzenia. Dlaczego nie ma transmisji w żadnej telewizji ? Ano dlatego że nie ma potencjalnych oglądających i tym samym nie zgadza się rachunek ekonomiczny. Nie mam nic przeciwko zawodom i rywalizacji osób niepełnosprawnych, szczerze ich podziwiam i szanuję ale nie chcę oglądać konkurencji których nawet sędziowie nie potrafią oceniać ponieważ stosowane są tam skomplikowane przeliczniki stopnia niepełnosprawności, które tak naprawdę utrącają w zarodku jakąkolwiek rywalizację. Zawody lokalne tak, ale robienie z tego olimpiady to gruba przesada - jak zresztą widać po zainteresowaniu kibiców. Może to trochę smutne ale takie są fakty i nic tego nie zmieni, nigdy nie będziemy pasjonowali się koszykówką na wózkach czy wyścigami na protezach.

 • roztoka

  Oceniono 63 razy -45

  SUKCESY NA PARAOLIMPIADZE

  Nie wyszło EURO, nie wyszły strefy kibiców, nie wyszły autostrady, skompromitowana POLSKA W BUDOWIE, również źle z budowa metra w Warszawie

  BRAKUJE CHLEBA, A IGRZYSK NIE MA, muszą byc jednak jakieś Igrzyska,

  więc sie robi wielki szum wokół PARAOLIMPIADY, o której w 2008 roku mimo porównywalnej ilości medali (30 medali) było cichutko. Po prostu teraz jest większe zapotrzebowanie na sukces, gdy chleba coraz bardziej brakuje.

  Oczywiście doceniam ogrom samozaparcia niepełnosprawnych sportowców, a zwłaszcza ich RODZIN. Ale to już jest inna sprawa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX