Rośnie liczba piłkarek w Polsce. PZPN szuka następczyń Katarzyny Kiedrzynek i Ewy Pajor

Szkoła podstawowa z Kluczewa wygrała pierwszy turniej piłki nożnej dziewcząt w Wielkopolsce organizowany w ramach nowego projektu PZPN dla piłkarek "From schools to women's league".

"From schools to women's league" to nowy, pięcioletni projekt Polskiego Związku Piłki Nożnej we współpracy z FIFA skierowany do dziewczynek w wieku 7-9 lat. W jego ramach w każdym z szesnastu województw zaplanowano cykl turniejów, które wyłonią najlepszą szkołę podstawową - reprezentanta województwa w półfinałach regionalnych.

W Wielkopolsce do uczestnictwa w premierowej edycji projektu zaproszono pięć szkół podstawowych - z Kluczewa, Grodziska Wielkopolskiego, Wrześni, Boguszyna i Dąbrowy. Każda ze szkół będzie gospodarzem jednego z turniejów. Pierwsze zmagania odbyły się 5 października w Przemęcie, które z kompletem zwycięstw wygrała szkoła z Kluczewa. Kolejne zawody odbędą się 20 października we Wrześni.

Projekt jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie futbolem wśród płci żeńskiej. Piłka kobieca już dawno przestała być w Polsce sportem niszowym. W ciągu ostatnich lat liczba zarejestrowanych piłkarek w Polsce wzrosła kilkudziesięciokrotnie! Jeszcze w 2010 roku w Polsce w piłkę grało zaledwie tysiąc zawodniczek, dziś jest ich około 35 tysięcy! Jeszcze dziesięć lat temu w Polsce były tylko dwa poziomy rozgrywkowe (I i II liga), dziś panie rywalizują od ekstraligi do IV ligi.

To głównie zasługa promocji futbolu wśród najmłodszych. Drużyny żeńskie mogą startować w tych samych turniejach, co chłopięce, np. w turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku" dla 10 i 12 latków, którego finał rozgrywany jest na stadionie narodowym w Warszawie. Startuje w nim w całym kraju aż 320 tys. dzieci, a dziewczynki stanowią blisko połowę tej grupy (aż 38 proc.). Kiedyś dziewczynka, która chciała grać w piłkę, trafiała do jednego z nielicznych klubów w nierzadko dalszej okolicy, w którym w jednej drużynie trenowały zawodniczki w wieku od 13 do 40 lat. Dziś dziewczynki mogą rozpoczynać przygodę z futbolem tak, jak chłopcy, od najmłodszych lat w akademiach, w których ćwiczą z rówieśniczkami. Szkolenie najmłodszych dziewcząt rozpoczęły już nawet kluby ekstraklasowe tj. Lech Poznań, Legia Warszawa, czy Górnik Łęczna.

Wciąż jednak najwięcej dziewczynek pierwsze kroki w futbolu stawia w zespołach szkolnych. To dla nich stworzony został projekt "From schools to women's league", który ma pomóc najzdolniejszym piłkarkom trafić do klubów, w którym prowadzone jest szkolenie piłkarek. - Polski Związek Piłki Nożnej coraz mocniej stawia na rozwój piłki nożnej kobiet. Miejmy nadzieje, że te wysiłki przyniosą dobre rezultaty i gdzieś tutaj rosną nam następczynie Ewy Pajor czy Katarzyny Kiedrzynek - mówi koordynator projektu w Wielkopolsce, Dawid Gierałka.

Więcej o:
Copyright © Agora SA