Mamy złoto w Rio! Podkościelna i Tecław najlepsze

Wielki sukces odniosła Iwona Podkościelna z lubelskiego Kolarskiego Klubu Tandemowego Hetman i pilotka Aleksandra Tecław. Obie panie wywalczyły na igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro złoty medal w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego kategorii B.

Jest to konkurencja w tandemach, gdzie niedowidzącym sportowcom pomagają piloci. Polka wygrała w czasie 1.58,02 i wyprzedziła Katie George Dunlevy (Irlandia) o 59 sek., natomiast na trzecim stopniu mistrzowskiego podium stanęła Emma Foy z Nowej Zelandii (1.59,33). Niedowidząca Iwona Podkościelna ma 27 lat, a jej partnerka, która jak sama mówi jest mózgiem całej operacji startowej, bo to na jej brakach spoczywa cała strategia jest o dwa lata starsza. Nasza para ma już na swoim koncie wiele sukcesów. Największym osiągnięciem Podkościelnej i Tecław było zdobycie na mistrzostwach świata w 2015 roku dwóch złotych medali - w jeździe indywidualnej na czas i w wyścigu ze startu wspólnego. W Brazylii nasze reprezentantki za wszelką cenę chciały potwierdzić, że te rezultaty nie były przypadkowe, co im się w zupełności udało, choć jak podaje PAP biało-czerwone nie bardzo wierzyły, że zdołają wygrać. Zresztą nic na to nie wskazywało, bo nasze kolarki musiały się zmagać z kłopotami technicznymi, a start opóźniono o godzinę.

Jest to pierwszy medal w historii startów paraolimpijczykow z Lubelszczyzny w tej imprezie - i od razu złoty. Warto przypomnieć, że sportowcy pełnosprawni po raz ostatni stanęli na podium przed 28 laty na igrzyskach olimpijskich w Seulu, a tej sztuki dokonał zapaśnik Cementu-Gryfu Chełm Andrzej Głąb, który wywalczył srebro.