Zawodowa liga piłkarzy ręcznych z nowymi przepisami. Co się zmieniło?

Opowiada sędzia międzynarodowy z Płocka Bartosz Leszczyński.

1. Bramkarz jako zawodnik

-- W sytuacji, gdy zawodnik z pola gry zastępuje bramkarza, to nie ma obowiązku, aby używał koszulki tego samego koloru co bramkarz. Co ważne, po wycofaniu bramkarza, żaden z zawodników z pola gry nie może wejść do pola bramkowego i bronić. Jeśli to zrobi i uniemożliwi drużynie przeciwnej zdobycie gola, to wówczas sędziowie przyznają drużynie atakującej rzut karny.

Może się też zdarzyć, że pod nieobecność bramkarza na boisku trzeba wykonać rzut od bramki. W tej sytuacji jeden z zawodników z pola gry musi opuścić parkiet a w jego miejsce, w celu wykonania tego rzutu, musi wejść bramkarz. Sędziowie decydują o ewentualnym zarządzeniu "time-out".

2. Kontuzja zawodnika

Przez ostatnie cztery lata Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) analizowała podczas wszystkich turniejów, co ma wpływ na przedłużenie czasu trwania meczu piłki ręcznej. Zaobserwowano, że coraz więcej jest sytuacji, w których zawodnicy proszą o pomoc medyczną na boisku, choć nie jest to niezbędne, łamiąc w ten sposób rytm gry, co wpływa na relacje telewizyjne. Aby wyeliminować te praktyki ustalono, że:

- Jeśli sędziowie są absolutnie przekonani, że kontuzjowany gracz wymaga pomocy lekarskiej na boisku, nie mogą odmówić lekarzom wejścia na parkiet. W innych przypadkach zwracają się do zawodnika, aby opuścił plac gry i był opatrywany poza nim. Nieprzestrzeganie tego przepisu będzie karane jako niesportowe zachowanie.

- Po opatrzeniu na boisku gracz musi je opuścić. Może na nie wejść dopiero po zakończeniu trzeciego ataku jego drużyny od zejścia z boiska. Sytuację będzie kontrolował delegat. Atak rozpoczyna się z chwilą wejścia w posiadanie piłki i kończy, gdy została zdobyta bramka lub drużyna straciła piłkę.

- Jeżeli drużyna jest w posiadaniu piłki, gdy zawodnik wymagał pomocy medycznej na boisku, to wznowienie przez nią gry jest traktowane jako pierwszy atak. Wejście zawodnika na boisko przed zakończeniem trzech ataków jego drużyny jest karane jako wejście niezgodne z przepisami (błąd zmiany). Te przepisy nie obowiązują w sytuacji, kiedy bramkarz zostanie uderzony piłką w głowę i wymaga interwencji lekarskiej na boisku.

3. Gra pasywna

- Po zasygnalizowaniu przez sędziów gry pasywnej drużyna będąca w posiadaniu piłki może wykonać sześć podań, aby oddać rzut na bramkę przeciwnika. Jeśli po maksimum sześciu podaniach nie został wykonany rzut na bramkę, jeden z sędziów podejmuje decyzję o rzucie wolnym dla przeciwnika i odebraniu piłki drużynie atakującej.

- Przyznanie rzutu wolnego dla drużyny atakującej i zablokowanie rzutu przez drużynę broniącą, nie powodują przerwania liczenia podań.

- Jeśli drużyna broniąca popełnia faul po sześciu podaniach, ale zanim sędziowie gwizdkiem zadecydowali o odebraniu piłki drużynie atakującej, to sędziowie dyktują rzut wolny dla drużyny atakującej. W tym przypadku, poza możliwością wykonania rzutu wolnego bezpośrednio na bramkę, drużyna atakująca ma prawo do dodatkowego podania dla zakończenia ataku.

Uwaga! Liczba podań jest decyzją sędziów podejmowaną na podstawie ich obserwacji.

4. Ostatnie 30 sekund

Celem tego przepisu jest zapobiegnięcie i ograniczenie niesportowych zachowań i poważnych fauli w końcówkach meczów. Naruszenie przepisu będzie karane dyskwalifikacją oraz przyznaniem rzutu karnego dla drużyny przeciwnej.

5. Niebieska kartka

Do tej pory za brutalne faule sędziowie pokazywali czerwone kartki z tzw. opisem w protokole. Problem w tym, że takie sytuacje nie były czytelne dla widzów. Zmiana czyni powyższe sytuacje bardziej klarowne. Pokazanie przez sędziów niebieskiej kartki oznacza sporządzenie przez nich pisemnego raportu do protokołu, a później komisja ligi będzie odpowiedzialna za podejmowanie dalszych działań. Dodajmy, że pierwszym zawodnikiem, który otrzymał niebieską kartkę, jest Mikkel Hansen. Stało się to podczas turnieju Super Globe w Katarze.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.