Sport.pl

Półmaraton Dwóch Mostów już w niedzielę. Zapisy do czwartku

Na liście uczestników piątek edycji Półmaratonu Dwóch Mostów w Płocku jest już 665 nazwisk, ale zapisy wciąż trwają. Wystartują także "łowcy nagród" z Kenii.
Prawo startu w imprezie, organizowanej m.in. przez ratusz, mają tylko osoby pełnoletnie. Ze względu na rodzaj trasy niestety nie mogą wystąpić osoby na wózkach.

Bieg rozpocznie się w niedzielę o godz. 8.30 na Starym Rynku, zawodników czeka kilometrowy dobieg do starego mostu, a następnie dwie pętle (wałem, Grabówką, Norbertańską, Mostową) po 9,5 km przez nowy i stary most oraz kilometrowa końcówka do mety na Starym Rynku. Dwie trzecie trasy wiedzie asfaltem, jest też sporo płyt betonowych, trochę ścieżek i kostki brukowej.

Długodystansowcy skorzystają z czterech punktów odżywczych, będzie tam oczywiście także woda. Limit czasu to trzy godziny, po godz. 13.15 na trasie zostanie wznowiony ruch samochodowy.

- Na liście startowej jest 665 osób z sześciu krajów, ale ta liczba stopniowo się zwiększa, zapisy potrwają do czwartku do godz. 12 - mówił nam w poniedziałek po południu Robert Czwartek, dyrektor wydziału sportu i rekreacji w płockim ratuszu.

Na internetowej stronie biegu jest też lista chętnych do startu, które jeszcze nie zapłaciły startowego - to kolejne ok. 350 osób. Opłata startowa to 80 zł, sportowcy otrzymają m.in. koszulkę, pamiątkowy medal i posiłek na mecie.

Przed rokiem zawody ukończyło prawie 700 osób. Wygrał Kenijczyk Abel Kibet Rop, trzeci był Mariusz Giżyński, a piąty był najlepszy z płocczan Łukasz Kalaszczyński. Wśród pań triumfowała Kenijka Senbeta Emishaw Niguse, która ustąpiła zaledwie 14 panom.

Teraz na liście startowej na razie jest dziewiątka obcokrajowców: panie z Wielkiej Brytanii, Białorusi i Kenii (dwie) oraz panowie z Czech, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Kenii (dwóch). O głównej nagrodzie (puchar i 2 tys. zł minus 10 proc. podatku) myśli zapewne 28-letni Kenijczyk Edwin Cheruiyot Melly, który od wiosny bryluje w polskich biegach. W marcu był drugi na 15 km w Kołobrzegu (przegrał ze swoim rodakiem), w kwietniu wygrał na 10 km w Częstochowie, w maju stanął na najwyższym stopniu podium półmaratonu w Białymstoku, a tydzień później był drugi na tym samym dystansie w Tarnowie Podgórnym. Pokonał go tylko świetny polski długodystansowiec Marcin Chabowski.

Natomiast 24-letni Komon Moses Masai z Kenii, którego także zobaczymy w Płocku, był w sierpniu drugi w półmaratonie w Rudzie Śląskiej i trzeci na tym dystansie w Wałbrzychu. Przed rokiem zdarzało mu się wygrywać półmaratony dzień po dniu i to... nawet w innych krajach!

Po czołowe miejsce do Płocka przyjedzie 30-letnia Kenijka Christine Moraa Oigo, która wygrała m.in. półmaraton w Tarnowie Podgórnym. Jej rekord życiowy to 1 godz. 13 min 38 s, który ustanowiła w tym roku w Gdyni. Ustąpiła wtedy tylko swojej rodaczce. W czołówce będzie zapewne także 28-letnia Kenijka Flavious Teresa Kwamboka, która z czasem 1 godz. 14 min 31 s wygrała w tym roku półmaraton w Poznaniu.

W Półmaratonie Dwóch Mostów będzie także klasyfikacja na najlepszego biegacza i biegaczkę z Płocka, czołówka może liczyć kolejno na karty podarunkowe o wartości 1500, 1000 i 500 zł. Natomiast najlepsza drużyna (trzy panie i trzech panów) otrzyma karty podarunkowe o łącznej wartości 2,2 tys. zł.

Więcej o: