Sport.pl

Bike Challenge 2016, czyli kolarski klasyk znów w Poznaniu

Już ponad 5 tysięcy osób zgłosiło chęć startu w tegorocznej edycji wyścigu kolarskiego dla amatorów Skoda Bike Challenge. Zawody odbędą się 11 września w Poznaniu.
Amatorskie zawody Bike Challenge cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. We wrześniu odbędzie się już trzecia edycja wyścigu. I zanosi się na rekord uczestników. Na półtora miesiąca przed startem do zawodów zgłosiło się już ponad pięć tysięcy amatorów jazdy na rowerze. Limit miejsc wynosi 6 tysięcy uczestników, ale dla chętnych do startu na najpopularniejszych dystansach zostały już ostatnie pakiety startowe. - Na dystansie 50 km mamy dosłownie sto wolnych miejsc - mówi Mateusz Klawiter, dyrektor sportowy Skoda Bike Challenge. Zapisy odbywają się wyłącznie na Allegro.

Trasa dla wymagających...

W tym roku, podobnie jak w poprzednich edycjach, kolarze będą rywalizowali na kilku dystansach. Ten najbardziej wymagający wynosi aż 120 km i przeznaczony jest dla najbardziej wytrwałych i zdeterminowanych amatorów dwóch kółek. Trasa nie została zmieniona. Start i meta zlokalizowane będą nad Maltą. Stamtąd kolarze pojadą w kierunku ronda Rataje, Królowej Jadwigi, alei Niepodległości, Solnej, do ronda Śródka, skąd przez Zawady pojadą w kierunku Gniezna. Dalej czeka ich pętla przez Pola Lednickie, Kiszkowo, Tuczno do Kobylnicy, skąd wrócą do Poznania. - O takiej trasie kolarze mówią, że to jest klasyk. Trasa płaska, bez dużych przewyższeń, za to bardzo szybka, bo najlepsi rozwijają prędkość dużo powyżej 40 km na godz. - wyjaśnia Mateusz Klawiter i dodaje: - Nie jest to jednak trasa łatwa, bo trudno utrzymać się na niej w peletonie.

...i trasy rekreacyjne

Największą popularnością cieszy się wyścig na dystansie 50 km. Kolarze pojadą taką samą trasą jak na najdłuższym dystansie, ale już przed Jerzykowem zawrócą do Poznania. To wyścig dla wysportowanych amatorów chcących spróbować swoich sił na wciąż wymagającej trasie. Dzień wcześniej odbędzie się też jazda indywidualna na czas na Torze Poznań.

Oprócz tego organizatorzy tradycyjnie przygotowali też trasy dla całych rodzin. Dobrą propozycją jest start na dystansie 18 km ulicami Poznania. To trasa, która ucieszy bardziej rekreacyjnych cyklistów, ale również całe zespoły rodzinne. Dla najmłodszych wraz z opiekunami jest przygotowana malownicza trasa na dystansie 5 km. - Wystartować może każdy, bez względu na sprzęt i umiejętności - zapewnia dyrektor sportowy zawodów.

W rodzinnej atmosferze

Impreza Skoda Bike Challenge to jednak nie tylko zmagania dla amatorów kolarstwa. - Zależy nam na tym, żeby całe rodziny mogły spędzić z nami dzień - przyznaje Mateusz Klawiter. Dlatego zaplanowano wiele atrakcji na mecie. Na zawodników i kibiców będzie czekał festiwal "Żarcie na kółkach", gdzie będzie można posmakować jedzenia z food trucków. Odbędzie się też koncert. - Na razie nie mogę zdradzić, jakiego wykonawcy - tłumaczy organizator.

Oprócz tego będą specjalne strefy sponsorskie, a także boiska i place zabaw dla dzieci. Podobnie jak rok temu, do wygrania będzie samochód Skoda Citigo - To wszystko sprawi, że atmosfera będzie naprawdę rodzinna - zapewnia Klawiter.

Więcej o: