Raków wygrywa drugi etap rajdu w Pucharze Polski. Rozstrzygnęły rzuty karne

Raków awansował 1/16 Pucharu Polski. W sobotnim spotkaniu z I-ligowym Chrobrym Głogów prowadził 2:1, stracił gola w doliczonym czasie gry, a potem okazał się lepszy po serii rzutów karnych.

Przed tygodniem, w spotkaniu z Wisłą Płock w Rakowie zadebiutowało siedmiu piłkarzy (wśród nich stoper Tomas Patrasek i środkowy napastnik Tomasz Płonka), a przeciwko Chrobremu zagrał kolejny nowy gracz - Słowak Lukas Duriska. Zastąpił w linii pomocy Tomasza Margola, który został przesunięty na prawą obronę, w miejsce Łukasza Góry. W porównaniu z meczem z Wisłą w częstochowskiej drużynie zaszły dwie zmiany. Oprócz Duriski pojawił się jeszcze młodzieżowiec Filip Kowalczyk, który zastąpił Damiana Warchoła.

Raków tak jak w pierwszej pucharowej potyczce (wygranej 2:1 z Wisłą Puławy) i końcówce poprzedniego sezonu zagrał w ustawieniu z trójką obrońców. W linii pomocy funkcjonowało pięciu, a momentami nawet sześciu piłkarzy. Na tle I-ligowca drużyna wypadła korzystnie i choć przegrywała do przerwy, potrafiła zwyciężyć i wywalczyć awans. Zasłużenie, bo w przekroju całego meczu była drużyną lepszą.

Początek spotkania przyniósł ofensywną grę i ciekawe akcje z obu stron. Groźniejsze sytuacje stworzyli goście, ale obrońcy i młody bramkarz RKS-u Tomasz Loska nie dali się zaskoczyć. W przypadku Rakowa brakowało akcji zakończonych celnymi strzałami. W 27. minucie efektowna interwencja Loski pozwoliła czerwono-niebieskim uniknąć utraty gola (zmierzającą pod poprzeczkę piłkę przerzucił nad poprzeczkę), kilkadziesiąt sekund później był bez szans. Po kolejnym, trzecim już rzucie rożnym częstochowianie zbyt krótko wybili piłkę, a mocnym strzałem z ponad 20 metrów do bramki Rakowa trafił Michał Ilków-Gołąb.

Stalowe nerwy Łukasza Góry Grając w Rakowie pięć lat czekałem na takie wydarzenie

Chrobry piłkarsko był nieco lepszy i zasłużył na prowadzenie, ale w kolejnych minutach musiał bronić korzystnego wyniku. Między 36. a 40. pod bramką gości było bardzo gorąco, a bardzo blisko zdobycia wyrównującego gola byli Tomasz Margol i Tomasz Płonka. Chrobry odpowiedział w 45. minucie groźnym strzałem głową Marcela Gąsiora i na tym skończyły się emocje w naprawdę dobrej, rozgrywanej w szybkim tempie pierwszej połowie.

Po przerwie w miejsce Kowalczyka na boisku pojawił się Warchoł, a Raków od pierwszej minuty ruszył do odrabiania strat. Przy odrobinie szczęścia 1:1 mogło być w 52. minucie. Tomasz Płonka zablokował wówczas wybicie bramkarza gości, a piłka odbiła się od poprzeczki i wyszła na aut. W 61. minucie częstochowianie dopięli swego. Po rzucie wolnym podyktowanym za faul na Piotrze Malinowskim, piłka trafiła do Dawida Kamińskiego, a ten pięknym strzałem pokonał Sławomira Janickiego. Raków za wszelką cenę chciał pójść za ciosem i w kolejnych minutach atakował. Ożywili się również kibice. W 70. minucie bliżej zdobycia gola byli głogowianie (idealnego dośrodkowania Dominika Kościelniaka nie wykorzystał Paweł Wojciechowski), a kilka chwil później bramką zakończyła się akcja Rakowa. Wrzutkę z lewej strony wykorzystał Damian Warchoł i strzałem głową pokonał bramkarza gości. Ta sytuacja mogła rozstrzygnąć losy meczu i awansu. W końcówce czerwono-niebiescy mogli też zdobyć kolejnego gola i zwyciężyć jeszcze wyżej. Stało się jednak inaczej. W 90. minucie świetna interwencja Loski uchroniła Raków przed utratą gola, ale strzału Damiana Kowalczyka w doliczonym czasie bramkarz Rakowa nie był w stanie obronić. Kibice obejrzeli więc drugą w krótkim czasie pucharową dogrywkę, która nie była już tak ciekawa, ale mogła przynieść gole dla obu zespołów. Więcej szans mieli przeważający goście, którzy nie wykorzystali jednak swojej szansy. Rzuty karne zakończyły się na siódmej serii. Sebastian Bonecki strzelił wówczas nad poprzeczką i awans do 1/16 wywalczył Raków.

Jak Raków pokonał ChrobregoEmocje i radość na ZDJĘCIACH

Raków Częstochowa 2 (0)

Chrobry Głogów 2 (1)

Bramki: 0:1 Ilków-Gołąb (28.), 1:1 Kamiński (61.), 2:1 Warchoł (71.), 2:2 Kowalczyk (92.)

Rzuty karne: 6:5 dla Rakowa

Bramki dla Rakowa: Margol, Figiel, Warchoł, Petrasek, Cyfert, Góra

Nie strzelił: Kamiński

Bramki dla Chrobrego: Machaj, Chodowany, Gołąb, Gąsior, Wojciechowski

Nie strzelił: Murawski, Bonecki

Raków Częstochowa: Loska - Margol, Petrasek, Cyfert, Szymański (58. Kamiński), Malinowski, Duriska, Figiel, Mizgała, Kowalczyk (46. Warchoł), Płonka (82. Góra)

Chrobry Głogów: Janicki - Ilków-Gołąb, Michalski, Murawski, Szubertowski (77. Chodowany), Gąsior, Bonecki, Machaj, Sędziak (60. Kościelniak), Szczepaniak (69. Wojciechowski), Kowalczyk