Sport.pl

Maciej Bodnar z Chrząstawy Małej trzeci na etapie sławnego Tour de France!

Maciej Bodnar zajął trzecie miejsce na 11. etapie najsławniejszego wyścigu kolarskiego na świecie - Tour de France.
Mieszkający w Chrząstawie Małej pod Wrocławiem Bodnar był jednym z bohaterów środowego etapu prowadzącego z Carcassonne do Montpellier (162,5 km). Kluczowy moment nastąpił na 12 kilometrów przed metą. Wówczas jeżdżący w grupie Tinkoff Bodnar zabrał się do ucieczki, w której jechali też lider Brytyjczyk Christopher Froome z grupy Sky oraz Słowak Peter Sagan, kolega Polaka z ekipy Tinkoff.

Trójce udało się uzyskać niewielką przewagę nad peletonem i utrzymać ją do mety. Na finiszu najszybszy był świetny sprinter Sagan, który wyprzedził Froome'a. Bodnar minął linię mety jak trzeci, ale z radości uniósł rękę w geście triumfu. Dla niego był to najlepszy wynik w historii czterech występów w "Wielkiej Pętli". Poza tym Polak miał powody do radości, gdyż najszybszy był jego kolega z drużyny Tinkoff - Sagan. Peleton przyjechał sześć sekund później.

31-letni kolarz z Chrząstawy Małej jest piątym Polakiem - po Lechu Piaseckim, Zenonie Jaskule, Michale Kwiatkowskim i Rafale Majce - który był co najmniej trzeci na etapie Tour de France.

Dzięki wygranej Froome umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Drugi jest Adam Yates ze stratą 28 sekund.

Jednak w klasyfikacji generalnej Bodnar nadal jest bardzo daleko - zajmuje dopiero 169. miejsce ze stratą 1.55,05 do lidera. Najlepszy z Polaków Rafał Majka (Tinkoff) jest na 34. miejscu.

Więcej o: