Rajd Polski. Belgowie najszybsi w Mikołajkach

Załoga Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul wygrała pierwszy odcinek specjalny 73. Rajdu Polski. Belgowie zostali też liderami klasyfikacji generalnej. W piątek drugi dzień rywalizacji.

Liczący 2,5 km czwartkowy OS Mikołajki Arena zainaugurował 73. edycję Rajdu Polski. Kierowcy zgodnie z tradycją mazurskiego rajdu, wyruszyli na trasę pierwszego odcinka w parach. Z zapowiadanych 67 załóg, na starcie stawiły się 63.

Belgowie najszybsi

Zwycięzcami i pierwszymi liderami klasyfikacji generalnej zostali Belgowie Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai). Uzyskali oni czas 1.46.2 i wyprzedzili startujący razem z nimi duet Norwegów Andreas Mikkelsen/Anders Jager (Volkswagen), którzy przegrali o 0,2 sekundy. Trzecią pozycję zajęła estońska załoga Ott Tänak/Raigo Molder (0,3 sekundy straty). Tuż za podium uplasował się faworyt imprezy, dwukrotnie wygrywający na Mazurach Francuz Sebastien Ogier wraz ze swoim pilotem Julienem Ingrassią (0,4 sekundy straty).

Prezent dla Ogiera

Para Ogier/Ingrassia najszybsza była na rozgrywanym w czwartek rano odcinku testowym Lubiewo. Neuville i Gilsoul uzyskali trzeci czas. Drugą lokatę, tak jak na odcinku inauguracyjnym, zajęła ekipa Mikkelsen/Jager. Po próbie testowej na Ogiera czekała miła niespodzianka. Cały zespół Volkswagena zebrał się w jednym miejscu, a szef zespołu Jost Capito wręczył Francuzowi prezent z okazji narodzin jego syna. Tim Ogier otrzymał od Volkswagena miniaturowe Polo R WRC.

Trudny początek biało-czerwonych

Słabo zaprezentowali się polscy kierowcy. Najlepsi z biało-czerwonych okazali się jadący Fordem Fiestą R5 Jarosław Kołtun/Ireneusz Pleskot. Z czasem 1.50.3 zajęli 22. miejsce. W klasyfikacji WRC2 zajmują 9. miejsce. O sekundę wolniejszy okazał się najlepszy polski duet rajdowy ostatnich lat, czyli Kajetan Kajetanowicz/Jarosław Baran. Wynik ten dał im 30. pozycję w klasyfikacji łącznej i 15. miejsce w kategorii WRC2. Pozostali Polacy zajęli lokaty w drugiej połowie stawki.

Prawdziwym wyzwaniem dla kierowców okażą się kolejne dni zmagań. W piątek i sobotę przed uczestnikami ponad 200 kilometrów szybkiej jazdy po mazurskich szutrach.

Klasyfikacja generalna i wyniki pierwszego odcinka specjalnego 73. Rajdu Polski (Mikołajki Arena, 2,5 km)