Kolarze oddali cześć i wystartowali spod pomnika Czerwca76

W Radomiu rozpoczął się Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków. Na starcie 27 wyścigu stanęło ponad 130 kolarzy, którzy jednocześnie uczcili pamięć Ofiar Protestów Robotniczych.

Punktualnie o godzinie 15, rozpoczął się 27. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków. Kolarze z 23 grup najpierw zrobili pokazową pętlę ulicami Radomia, by powtórnie przejechać obok pomnika Czerwca 76. Właśnie w tym miejscu znajdowała się linia startu do pierwszego etapu wyścigu zaliczanego do klasyfikacji UCI.

- Miejsce startu nie zostało wybrane przypadkowo. Właśnie obchodzimy 40. rocznicę wybuchu strajków w Radomiu i od tamtej pory to miasto jest jednym z symboli Solidarności. Dlatego w tym roku nasz wyścig rozpocznie się właśnie tam - powiedział Waldemar Krenc przewodniczący komitetu organizacyjnego wyścigu.

Meta pierwszego etapu została zaplanowana w Łodzi, a kolarze w sumie (pięć etapów) do pokonania będą mieli 726 kilometrów. Wyścig zakończy się w sobotę w Krośnie.