Czykier z minimum olimpijskim. Lićwinko ponownie złota

Damian Czykier został mistrzem Polski w biegu na 110 metrów przez płotki. Kolejny złoty krążek w swej karierze wywalczyła też Kamila Lićwinko

BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Niedziela była ostatnim dniem lekkoatletycznych mistrzostw Polski, które odbywały się w Bydgoszczy.

W piątek reprezentantki województwa podlaskiego zdobyły dwa złote medale. W konkursie rzutu oszczepem najlepsza była Maria Andrejczyk (Hańcza Suwałki) 60,70 m, która ma już minimum na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janerio. Z kolei konkurs pchnięcia kulą wygrała Klaudia Kardasz (Podlasie Białystok) 16,79 m.

W sobotę było pięć kolejnych krążków. Złoto i brąz wywalczyli sprinterzy Podlasia w sztafecie 4x100 metrów. W rywalizacji kobiecych sztafet 4x100 metrów drugie miejsce zajęły przedstawicielki UKS 19 Bojary Białystok.

Poza tym srebrny krążek w rzucie młotem zdobył mający już minimum na Rio Wojciech Nowicki (Podlasie), a brązowy Daria Zabawska (również Podlasie) w rzucie dyskiem.

W niedzielę jako pierwsza na podium stanęła Kamila Lićwinko. Zawodniczka Podlasia Białystok nie miała w zasadzie żadnej konkurencji w konkursie skoku wzwyż. Lićwinko, która przed tygodniem pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 199 cm (najlepszy wynik w tym roku na świecie i oczywiście pewna wyjazdu na igrzyska), zmagania w Bydgoszczy rozpoczęła od wysokości 188 cm. Przedstawicielka Podlasia pokonała ją za pierwszym razem i w tym momencie była już sama w konkursie. Ostatecznie wygrała z wynikiem 193 cm.

- Tym razem wynik był słabszy niż przed tygodniem, bo weszliśmy w mocny trening. Jest dziewięć tygodni przygotowań do igrzysk. Szkoda, że nie udało się pokonać 196 cm, ale jestem na dobrej drodze do wysokiego skakania - mówiła po konkursie Lićwinko na antenie TVP Sport.

Powody do zadowolenia w niedzielę miał też Damian Czykier. Zawodnik Podlasia nie dość, że zdobył złoty medal w biegu na 110 metrów przez płotki, to jeszcze wypełnił minimum na Igrzyska Olimpijskie do Rio de Janerio. Wypełnił i to dwukrotnie. W eliminacjach uzyskał czas 13,42 s, a w finale miał 13,35 s (nowy rekord życiowy). Minimum na Rio wynosiło 13,47 s.

- Nie dociera to jeszcze do mnie. Marzenie zostało spełnione - stwierdza Czykier.

Srebrny medal zdobyły z kolei w niedzielę zawodniczki Podlasia (Marlena Gola, Paulina Kajewska, Karolina Łozowska, Paulina Mikiewicz-Łapińska) w rywalizacji sztafet na 400 m. Biegnąca na ostatniej zmianie Mikiewicz-Łapińska w niedzielę wywalczyła też brązowy krążek. Zawodniczka Podlasia 800 metrów przebiegła w czasie 2:11,45.

Czwarta w biegu na 200 metrów była z kolei Klaudia Konopko (UKS 19 Bojary Białystok) - 23,81 s. W rywalizacji mężczyzn na tym dystansie siódme miejsce zajął Kamil Kryński (Podlasie) - 21,43 s.