Oficjalnie: Dwa nowe kluby w PlusLidze. O mistrzostwie może decydować złoty set!

PlusLiga będzie w nowym sezonie poszerzona i wystąpi w niej 16 drużyn zamiast 14. Pojawi się też możliwość spadku, choć nie bezpośredniego. Zmieniają się też zasady walki o mistrzostwo Polski.

Chcesz wiedzieć wszystko o Asseco Resovii? Wejdź na RZESZOW.SPORT.PL

To kolejna rewolucja w siatkarskiej ekstraklasie. O tym, że do PlusLigi dołączą dwa nowe zespoły, Espadon Szczecin i GKS Katowice, pisaliśmy już kilka tygodni temu. Wtedy co prawda nie było to jeszcze pewne, ale wiele wskazywało właśnie na powiększenie ligi, choć przeciwnych temu było sporo klubów. Aspirujące do gry w PlusLidze zespoły okazały się jednak mocnymi kandydatami do gry w elicie. A, że władze ligi nie relegowały z niej żadnej z obecnych drużyn, rozgrywki trzeba było powiększyć.

Ostateczna decyzja zapadła w sobotę w Łodzi podczas spotkania szefów klubów z PlusLigi, choć nie było tu jednomyślności. Kilku szefów klubów nadal obstawało przy innych pomysłach na rozgrywki.. Dwie drużyny dołączyły jednak do elity i zostaną w niej co najmniej na dwa lata. Ligę też otwarto, choć nie do końca. Ostatnia drużyna z PlusLigi zagra baraż z najlepszą drużyną z I ligi, jeśli ta spełni wymogi określone w ekstraklasie. W ostatnich sezonach z PlusLigi nie spadał nikt, a nowe drużyny mogły się w niej pojawić tylko w momencie jej rozszerzenia. PlusLiga ma być dopiero zmniejszona od sezonu 2018/2019.

Zmienią się też zasady rozgrywek. Po fazie zasadniczej, w której każdy zagra z każdym mecz i rewanż, będą grane play-offy. Ale nie systemem 1-8 jak wcześniej, ani nie 1-2 czy 3-4 jak było w poprzednim sezonie. Walka zacznie się od półfinałów 1-4, a skończy meczami o złoto i brąz. Nie będzie rywalizacji do trzech zwycięstw jak do tej pory, ale jedynie dwumecz. Jeśli w nim padnie remis punktowy (wygrana 3:0 lub 3:1 i porażka w podobnym stosunku, albo 2:3 i 3:2), o medalu decydował będzie złoty set, grany do 15 po drugim meczu, podobnie jak w europejskich pucharach.