Olsztyn Biega! Im upał nie jest straszny [FOTO]

Ponad 150 zawodników stanęło na starcie drugiego w tym roku biegu z cyklu ?Olsztyn Biega!?. Najlepszym na dystansie pięciu kilometrów wśród mężczyzn okazał się Paweł Pszczółkowski. Wśród kobiet doszło do niespodzianki.
Słoneczna pogoda towarzyszyła zawodnikom, którzy wzięli udział w drugim w tym roku biegu z cyklu "Olsztyn Biega!". Trasa zawodów wiodła ścieżkami wytyczonymi w parku Kusocińskiego. W biegu głównym niedzielnych zawodów udział wzięło 162 zawodników. W rywalizacji dzieci i młodzieży pobiegło zaś blisko 80 młodych sportowców.

U panów bez niespodzianki

Rywalizacja u panów zakończyła się bez większej niespodzianki. Najlepszym okazał się Paweł Pszczółkowski reprezentujący Pszczółkowski Team (patronem medialnym zespołu jest "Wyborcza Olsztyn"). Sportowiec pokonał trasę pięciu kilometrów w czasie 16.25 min. Drugi na linię mety wbiegł Dariusz Malich (16.35), a na najniższym stopniu podium stanął Kamil Wołoszyk (16.45).

- Miałem plan, aby ruszyć mocny tempem i pobiec poniżej 16 minut - mówił Paweł Pszczółkowski. - W tym roku udało mi się to zrobić dwukrotnie, w niedzielę chciałem to powtórzyć. Półtora kilometra przed metą zaczęliśmy przyspieszać, a na około 600 metrów przed zakończeniem biegu zacząłem mocny finisz.

Jak przyznaje olsztynianin, upał dał się jednak we znaki wszystkim uczestnikom biegu. - Przez to tempo biegu nie było zbyt wysokie - mówi. - Z jednej strony mieliśmy do pokonania dystans tylko pięciu kilometrów, ale bieganie przy mocno świecącym słońcu zawsze jest wolniejsze.

Niespodzianka u pań

Za to w biegu kobiet doszło do małej niespodzianki. Choć na prowadzeniu przez połowę dystansu była Elżbieta Cieśla, to pierwsza na linię mety wbiegła Mariola Sudzińska z czasem 20.52 min. Cieśla zajęła drugie miejsce, będąc gorsza o ponad 10 sekund (21.05). Trzecie miejsca zajęła Dorota Bronakowska z czasem 21.44.

- Nie byłam w pełni przygotowana do tego biegu - przyznała zwyciężczyni zawodów . - Jeszcze wczoraj odczuwałam lekkie zakwasy w mięśniach. Moim celem było zajęcie miejsca w czołówce. Po przebiegnięciu dwóch kilometrów czułam się jednak bardzo dobrze. Po pierwszym okrążeniu postanowiłam przyspieszyć i dzięki temu udało mi się wygrać.

I dodaje: - Bardzo lubię biegać po takich trasach, które składają się z podbiegów i zbiegów.

Kolejne zawody z cyklu "Olsztyn Biega!" odbędą się 3 lipca. Sportowcy ponownie zmierzą się z dystansem pięciu kilometrów w parku Kusocińskiego.