Niebywałe! Lech Poznań ogłasza nabór dla... dziewczynek

Lech Poznań postanowił rozszerzyć ofertę swojej akademii i ogłosił nabór dla dziewczynek chcących grać w piłkę nożną.

Tego jeszcze nie było. Lech Poznań zamierza rozpocząć szkolenie dziewczynek chcących wzorem chłopców grać w piłkę nożną w Kolejorzu. Od przyszłego sezonu piłkarsko uzdolnione dziewczynki będą mogły trenować w Lech Poznań Football Academy. Nabór właśnie się rozpoczął. - Ruszamy z zapisami do grupy typowo dziewczęcej. Treningi odbywać się będą na obiektach przy Inea Stadionie - wyjaśnia Łukasz Nowak z LPFA.

Oferta na razie skierowana będzie do najmłodszych dziewczynek. - Chcielibyśmy utworzyć grupy z dziewczynek urodzonych w latach 2003-2009. Ale o tym ile będzie tych grup i w jakim wieku, będziemy mogli poinformować dopiero jak zobaczymy, w jakim przedziale wiekowym będzie zainteresowanie - wyjaśnia Łukasz Nowak i zastrzega: - To mają być tylko i wyłącznie grupy dziewczęce, bez chłopców w grupie.

Lech Poznań zamierza rozpocząć szkolenie przyszłych piłkarek od podstaw. Kolejorz będzie więc pionierem w Poznaniu, gdzie kobiety co prawda grają w piłkę od lat (pierwsza sekcja powstała w 1921 roku w TS Unja Poznań), ale żaden klub do tej pory nie zajmował się profesjonalnym szkoleniem najmłodszych dziewczynek. Te mogły jedynie uczyć się piłkarskiego rzemiosła w ramach zajęć w szkołach.

Zainteresowanie piłką nożną wśród płci żeńskiej, zwłaszcza jej najmłodszych przedstawicielek, w ostatnich latach ogromnie wzrosło. Według ostatnich danych w Polsce zarejestrowanych jest prawie 30 tys. piłkarek, a w ostatniej edycji popularnego turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku" z finałem na stadionie narodowym w Warszawie, aż 38 proc. setek tysięcy uczestników z całego kraju stanowiły dziewczynki. Do wielkiego finału w kategorii U-12 dziewcząt dotarła szkoła podstawowa nr 45 w Poznaniu.

W stolicy Wielkopolski nie brakuje dziewczynek uzdolnionych piłkarsko, ale nie miały one gdzie do tej pory trenować. Oferty klubów kobiecych w mieście skierowane są do starszych zawodniczek. Teraz z ofertą dla najmłodszych wychodzi Lech Poznań, który nie ukrywa, że w przyszłości może nawet wystartować w żeńskich rozgrywkach ligowych i walczyć o mistrzostwo Polski. Na razie jednak klub chce rozpocząć pracę od podstaw, a tej jest sporo.

Sporo jest też problemów w szkoleniu dziewczynek. W regionie nie ma zbyt rozgrywek dla najmłodszych. Jest tylko Poznańska Liga Orliczek, skierowana głównie do szkół podstawowych, ale mogą w niej startować także kluby. W większości przypadków dziewczynki muszą grać więc w zespołach chłopięcych. -Z tego co się orientuję w Poznaniu nikt nie szkoli w najmłodszych kategoriach wiekowych. Najbliższe ośrodki są w Koninie i w Gorzowie Wlkp., a Poznań niestety poza piłką seniorską jest czarną plamą na mapie - wyjaśnia Łukasz Nowak z LPFA, który jest trenerem najlepszego kobiecego klubu w mieście, I-ligowej Polonii Poznań, który nie posiada jednak akademii.

- Przez brak drużyn kobiecych w regionie w tej kategorii wiekowej raczej będziemy zmuszeni grać w naszych rozgrywkach LPFA. Dziewczynki będą musiały grać z chłopcami, ale najważniejsze, żeby to była grupa dziewczynek zapalonych na piłkę nożną i chcących się rozwijać w tym kierunku - przyznaje Łukasz Nowak. Rozgrywki ligowe w Polsce dla najmłodszych dziewczynek to Centralna Liga Młodziczek do lat 13. W całym kraju klubów startujących w tej lidze jest blisko setka. W Wielkopolsce są jednak tylko cztery kluby, które startują w tych rozgrywkach (w tym żaden z Poznania), choć w innych województwach do tych rozgrywek przystępuje nawet po 16 zespołów (na czele z Mazowszem). Rozgrywki toczą się najpierw w turniejach wojewódzkich, a dopiero później najlepsze zespoły awansują do finału krajowego. Dla młodszych dziewczynek nie ma żadnej oferty.

Lech Poznań jako największa piłkarska marka w Wielkopolsce ma więc szansę za pomocą swojej akademii stać się propagatorem futbolu kobiecego w mieście i całym województwie. A kto wie, czy w przyszłości Kolejorz nie sięgnie po mistrzostwo Polski? Inne kluby męskie w Polsce już zajmują się szkoleniem najmłodszych dziewczynek. Taką ofertę mają m.in. Legia Warszawa, Górnik Łęczna i GKS Katowice. W Europie nikogo nie dziwią już sekcje kobiece przy klubach męskich. W Niemczech po mistrzowski tytuł sięgnęły żeńskie i męskie drużyny Bayernu Monachium. W Anglii prym wiodą Chelsea, Manchester City i Arsenal, a we Francji Olympique Lyon i PSG.

Zapisy do grup dziewczęcych Lecha Poznań przyjmowane są na stronie internetowej www.lpfa.pl.

Zobacz wideo

Kenijski narciarz, "Węgorz" z Gwinei - bohaterowie z ostatnich miejsc

Czy Lech Poznań powinien szkolić dziewczynki?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.