Developres jedenasty na koniec sezonu w ORLEN Lidze. Zwycięstwo z KSZO po tie-breaku

Siatkarki Developresu SkyRes Rzeszów zajęły 11. miejsce na koniec sezonu w ORLEN Lidze. W decydującym spotkaniu rzeszowianki pokonały KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 3:2.

Chcesz wiedzieć wszystko o Developresie Rzeszów? Wejdź na RZESZOW.SPORT.PL

Zespół Developresu SkyRes Rzeszów piątkowe spotkanie rozpoczął źle. Od pierwszej piłki gospodynie miały problemy z atakiem i szczególnie z przyjęciem. Same zaść nie robiły krzywdy zagrywkom siatkarkom z Ostrowca Świętokrzyskiego. W efekcie zespół KSZO zaczął szybko budować przewagę, która w pewnym momencie urosła do ośmiu punktów (14:6). Trener Developresu Jacek Skrok próbował reagować. Wykorzystał dwie przerwy na żądanie, ale te niewiele pomogły. Jego podopieczne na drugą przerwę techniczną schodziły przegrywając 9:16.

Od tego momentu zaczęła się pogoń Developresu. Sygnał do ataku dała dobra zagrywka Agaty Skiby. Gdy przyjmująca pojawiła się polu serwisowym rzeszowski zespół zaliczył serię 6:1 i zbliżył się do KSZO na punkt (16:17). Za chwilę był już remis. Trafione okazały się zmiany. Na boisku pojawiły się Joanna Kapturska i Weseła Bonczewa. Ta pierwsza nie wstrzymywała ręki w ataku i to dzięki niej Developres wyszedł na pierwsze w tym meczu prowadzenie 22:21. Co więcej, po skutecznym ataku Kapturskiej rzeszowianki miały piłkę setową (24:22). Szansy jednak nie wykorzystały. Przyjezdne odrobiły straty, a po złym przyjęciu Ewy Śliwińskiej prowadziły 26:25. Pierwszego setball'a nie udało się wykorzystać. Przy drugim rzeszowianki nie obroniły ataku Sandry Szczygioł i zespół KSZO był bliżej jedenastego miejsca.

Przegrana odsłona obudziła zespół Developresu. Siatkarki trenera Skroka rozpoczęły tę partię z dużym animuszem i przerwami w grze musiał drużynę KSZO ratować trener Dariusz Parkitny. Jego zespół przegrywał 0:4, 5:8 i 8:15. Przyjezdne nie mogły poradzić sobie przede wszystkim ze skutecznymi atakami Skiby i Kapturskiej. Do czasu, bo wysokie prowadzenie uśpiło Developres, który zaczął tracić punkty seriami. Pojawiły się niewymuszone błędy w ataku i kilkupunktowa przewaga szybko stopniała do zaledwie jednego oczka. KSZO zanotowało w jednym ustawieniu serię 6:0. Po chwili natomiast przyjezdne wyrównały. Po ataku w siatkę Kapturskiej był remis po 20. Wtedy o przerwę poprosił trener Skrok. Czas pozwolił uspokoić grę. Końcówka należała już do Developresu, który po skutecznej zagrywce Śliwińskiej miał piłkę setową (24:20). Tę udało się wykorzystać za czwartym podejściem i w hali Podpromie mieliśmy remis.

Trzeci set miał podobny przebieg do drugiego. W nim Developres, dzięki problemom w ataku gości, szybko odskoczył na pięciopunktowe prowadzenie 9:4. Zespół z Ostrowca nie mógł długimi momentami skończyć ataku, przez co miejscowe kontrolowały grę. Przy stanie 13:8 jednak coś zacięło się w drużynie Developresu. Przestało funkcjonować przyjęcie i za sprawą Szczygioł i Doroty Ściurki KSZO doprowadziło do remisu po 13.

Gospodynie szybko się obudziły. As Magdaleny Hawryły, a następnie blok tej siatkarki na Roksanie Brzózce sprawiły, że przy stanie 20:16 o czas musiał poprosić trener KSZO. Przerwa nie podziałała na siatkarki z Ostrowca. Wprawdzie zdołały one złapać kontakt z Developresem (23:24), ale przy drugiej piłce setowej i ataku Skiby były bezradne.

Mecz o 11. miejsce w ORLEN Lidze musiał rozstrzygnąć jednak tie-break. Wpływ na porażkę Developresu w czwartej partii miały niewymuszone błędy gospodyń. Oddały one rywalkom aż 9 punktów. Przy stanie 12:10 dla Developresu zespół z Ostrowca zanotował serię sześciu z rzędu udanych akcji. Prowadzenia już nie oddał. Brzóska do spółki ze Ściurką i Szczygioł kończyły swoje piłki i w efekcie drużyna KSZO wygrała łatwo czwartego seta do 18.

W decydującej partii lepsze okazały się rzeszowianki. A duża w tym zasługa rywalek, które często, jak na tak krótkiego seta się myliły. Dla Developresu punktowały głównie Kapturska i Skiba. Ta druga w całym spotkaniu zdobyła 24 punkty. Developres tie-break wygrał do 11 i na koniec sezonu zajął 11. miejsce w ORLEN Lidze.

Sety: 26:28, 25:23, 25:23, 18:25, 15:11

Developres SkyRes: Cabajewska, Hawryła, Warzocha, Śliwińska, Jagodzińska, Skiba i Borek (libero) oraz Bonczewa, Kapturska, Otasević

KSZO: Brzóska, Bednarek, Ściurka, Szpak, Wójcik, Szczygioł i Bulbak (libero) oraz Mielczarek, Polak, Dybek,

MVP: Borek

Stan rywalizacji (do dwóch zwycięstw): 2:1 dla Developresu.