Sport.pl

Paulus Arajuuri z Lecha Poznań: Finlandia będzie dla Polski godnym rywalem

To dzięki dobrym występom w barwach Lecha Poznań Paulus Arajuuri stał się podstawowym obrońcą reprezentacji Finlandii. W sobotę w meczu z Polską będzie walczył, by nie stracić miejsca w składzie.
Gdy zimą sezonu 2013/2014 Paulus Arajuuri przechodził ze szwedzkiego Kalmar FF do Lecha Poznań, w reprezentacji Finlandii grał rzadko. Rosły obrońca dopiero co uporał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. W Poznaniu zdążył nawet otrzymać przydomek "Ałajuuri", bo niemal każdy występ kończył z urazem. Wtedy z bojaźliwego i wiecznie przestraszonego obrońcy stał się niespodziewanie ostoją defensywy Kolejorza, którego wreszcie doprowadził do mistrzostwa Polski.

To dzięki świetnej postawie w polskiej ekstraklasie wywalczył sobie miejsce w podstawowym składzie reprezentacji Finlandii. Trudno było wyobrazić sobie bez niego skład Finów w zakończonych eliminacjach Euro 2016. Te okazały się jednak przegrane i trener Mika-Matti Paatelainen stracił pracę. W jego miejsce zatrudniono Szweda Hansa Backe, pod wodzą którego meczem z Polską właśnie Finowie rozpoczynają przygotowania do eliminacji mistrzostw świata w Rosji.

- Myślę, że wszyscy piłkarze będą bardzo podekscytowani faktem, że mamy nowego trenera, i nowymi perspektywami, więc jestem przekonany, że będziemy dla Polski godnym przeciwnikiem - przyznaje Arajuuri, który wcale nie czuje się pewny miejsca w podstawowym składzie Finlandii. - Nigdy nie wiesz, jaka będzie twoja pozycja w drużynie po przyjściu nowego trenera, na wszystko musisz zapracować od początku - mówi lechita.

Paulus Arajuuri nie spisuje się w tym sezonie najlepiej, podobnie jak cały Lech Poznań. A choć Finlandia nie należy do europejskiej czołówki, to ma silną konkurencję na środku obrony. Rywalem lechity do miejsca w podstawowym składzie jest choćby doświadczony 32-letni Markus Halsti, były gracz Malmö FF, a teraz zawodnik DC United w lidze MLS. - W poprzednich eliminacjach grałem we wszystkich meczach w podstawowym składzie, miałem nawet okazję strzelić gola w ostatnim spotkaniu, więc mam nadzieję, że moja pozycja bardzo się nie zmieni - przyznaje jednak Arajuuri.

Lechita przeciwko Polsce powinien zagrać choćby dlatego, że doskonale zna polski futbol. - Będzie bardzo ciekawe doświadczenie móc zagrać z reprezentacją w Polsce, gdzie na co dzień gram. Znam polski futbol, znam polskich piłkarzy, więc oczywiście będzie to dla mnie specjalne spotkanie - nie kryje Arajuuri i dodaje: - Polska to silna drużyna, która w dodatku przygotowuje się do finałów mistrzostw Europy, a to zawsze dobrze móc zmierzyć się z dobrą drużyną.

Mecz Polska - Finlandia w sobotę we Wrocławiu. Paulus Arajuuri może być jedynym piłkarzem Lecha Poznań, który wystąpi w tym meczu, bowiem Karol Linetty z powodu kontuzji opuścił zgrupowanie reprezentacji Polski już po meczu z Serbią w Poznaniu.

Więcej o: