Sport.pl

Ruch Chorzów. Pierwszy sparing na Cyprze. Trener Fornalik wpuścił niespełna 16-letniego piłkarza!

KORESPONDENCJA Z CYPRU. Ruch Chorzów zaczął sparingowe granie na cypryjskiej ziemi od meczu z Litwinami z Kłajpedy. Rywal poczynał sobie ostro, a niebieskim zabrakło przede wszystkim zdecydowania i pomysłu pod bramką rywala.


W różnych miejscach rozgrywał Ruch Chorzów zimowe sparingi, ale nigdy nie było tak, że niebiescy mogli założyć korki i sportowy strój w pokojach i bezpośrednio z nich wyjść na boisko. Taki atut ma kompleks sportowy Allegra w Nikozji, który odwiedził we wtorek Atlantas Kłajpeda - pierwszy sparingpartner niebieskich podczas obozu na Cyprze.

Trzeci zespół litewskiej ekstraklasy ma w kadrze kilku piłkarzy, których znamy z polskich boisk. Evaldas Razulis był w ubiegłym roku zawodnikiem Górnika Łęczna. Donatas Kazlauskas wiosną 2015 roku zanotował jeden występ w polskiej lidze w barwach Lechii Gdańsk, a jesienią był piłkarzem Olimpii Grudziądz.

O ile obserwujący trening Ruchu w poniedziałek trzęśli się z zimna, to już dzień później spotkanie toczyło w ciepłym słoneczku. Kamil Lech, rezerwowy bramkarz niebieskich przyznał, że zdecydowanie cieplej jest też w budynku, gdzie są zakwaterowani gracze chorzowskiej drużyny.

Otoczenie cypryjskiego stadionu nie jest zbyt malownicze. To przedmieścia Nikozji. Obok autostrada. Dużo piachu. Gdzieniegdzie kaktusy i drzewa pomarańczy. Wystarczy jednak zadrzeć głowę, żeby zobaczyć szczyt gór Kierinia. To długie, wąskie pasmo. Warto się tam zapuścić, gdyż na szczytach zachowały się liczne zamki, głównie z czasów bizantyjskich i Królestwa Cypru.

Ruch rozegra na Cyprze cztery sparingi i będzie to decydujący szlif przed startem rundy wiosennej ekstraklasy. Z Litwinami trener Fornalik postawił na znane nazwiska. Matus Putnocky, Rafał Grodzicki, Patryk Lipski, Kamil Mazek, Mariusz Stępiński... i jeszcze kilku sprawdzonych piłkarzy. Napisalibyśmy, że to pewniacy na ligę, ale trener Fornalik często powtarza, że u niego pewniaków nie ma.

Stawiamy, że Atlantas polskiej ligi by nie zawojował. Na boisku większa dojrzałość była po stronie niebieskich. Zawodnicy z Kłajpedy na początku spotkania przeciwstawili jakości przede wszystkim siłę i agresję.

Rafał Grodzicki szybko musiał rozcierać poobijaną nogę. Za wyrównywanie rachunków szybko zabrał się Michał Koj, który też kilka razy zdrowo "przestawił" zawodników Atlantasa.

Obserwując kolejne ostre starcia i faule łatwiej zrozumieć dlaczego trener Fornalik nie chce zaryzykować i postawić na wracającego do formy po kontuzji kolan Michała Helika.

- Przede mną jeszcze dużo pracy. Rehabilitacja nie przebiega w takim tempie, w jakim bym chciał, bo wiadomo, że strasznie ciągnie mnie na boisko, ale widzę duże postępy, sztab medyczny również. Przy moim urazie potrzeba wiele cierpliwości - podkreśla sam Helik, który oglądał mecz zza linii bocznej boiska.

Jak już jesteśmy przy boisku, to warto dodać, że sparing odbył się na stadionie lekkoatletycznym. Gdy piłkarze przygotowywali się do gry, to trwał jeszcze trening skoku wzwyż.

Skok wzwyż stał się popularny na wyspie za sprawą Kiriakosa Joanu. 32-letni zawodnik z Limassol to pierwszy cypryjski lekkoatleta, który zdobył medal mistrzostw świata. W 2009 roku Joany pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 232 centymetrów i zdobył srebro podczas zawodów w Berlinie.

Po przerwie trener niebieskich mocno przemeblował skład. W akacji można było zobaczyć m.in. nowe nabytki Łukasz Monetę i Łukasza Hanzela. Mimo to wciąż brakowało celnych strzałów, że o golach nie wspomnimy. Najbliższy pokonania bramkarza Litwinów byli Adam Setla, Michał Efir i Łukasz Moneta - zabrakło jednak precyzji.

Dodajmy, że w ostatnich minutach na boisko wszedł również chorzowski megatalent, czyli niespełna 16-letni Przemysław Bargiel

Ruch Chorzów - Atlantas Kłajpeda 0:0

Ruch: Putnocky - Konczkowski, Grodzicki, Koj, Oleksy - Mazek, Surma, Iwański, Lipski, Zieńczuk - Stępiński.

Po przerwie grali: Skaba - Korczyński, Cichocki, Trojak, Szyndrowski - Podgórski, Hanzel, Lenartowski, Moneta - Efir, Siedlik oraz Setla, Bargiel

Zdjęcie ADIDAS PIŁKA EURO 2016 GLIDER 4 AC5448 Zdjęcie Adidas PIŁKA NOŻNA CHELSEA FC 5 S90250 Zdjęcie Adidas PIŁKA NOŻNA X GLIDER 5 S90191
ADIDAS PIŁKA EURO 2016 GLID... Adidas PIŁKA NOŻNA CHELSEA ... Adidas PIŁKA NOŻNA X GLIDER...
Porównaj ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info


Który klub zdobędzie wiosną najmniej punktów?
Więcej o:
Skomentuj:
Ruch Chorzów. Pierwszy sparing na Cyprze. Trener Fornalik wpuścił niespełna 16-letniego piłkarza!
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX