Grand Slam, Jędrzejczyk i Dakar bez "Hołka". Sportowy rok na Warmii i Mazurach

Rok 2015 obfitował w wydarzenia sportowych na Warmii i Mazurach. Oto, naszym zdaniem, dziesięć najważniejszych imprez minionych dwunastu miesięcy.

1. Siatkarski Grand Slam po raz pierwszy w Olsztynie

Wielu kibiców siatkówki zastanawiało się, czy stolica Warmii i Mazur podoła zadaniu i zorganizuję tę imprezę na wysokim poziomie. Przez ostatnie 11 lat stolicą plażówki w Polsce była bowiem oddalona o 30 kilometrów wieś Stare Jabłonki. Od momentu ogłoszenia decyzji o przeprowadzce tych prestiżowych zawodów do Olsztyna, organizatorzy mieli raptem siedem miesięcy, by wszystko przygotować. Na szczęście obawy zostały rozwiane. Turniej siatkówki plażowej, który w tym roku debiutował w Olsztynie i zakończył się sukcesem organizacyjnym, wróci tu za rok. Tym razem najlepsze na świecie żeńskie i męskie pary będą rywalizowały nad Jeziorem Ukiel nie w sierpniu, ale w dniach 14-19 czerwca.

2. Joanna Jędrzejczyk mistrzynią UFC

Popularna "JJ" w tym roku stoczyła aż trzy walki dla największej organizacji MMA na świecie. W marcu, na gali UFC 185, zawodniczka Berkutu Arrachion Olsztyn wywalczył pas mistrzyni organizacji UFC w wadze słomkowej (do 52 kg), pokonując już w drugiej rundzie Carlę Esparzę. W swojej pierwszej obronie tytułu, olsztynianka w czerwcu pokonała przez techniczny nokaut Jessikę Penne. W połowie listopada, Jędrzjeczyk po niezwykle trudnym pojedynku pokonała Valerię Letorneau i po raz drugi w tym roku obroniła pas UFC. Z powodu złamania ręki w ostatniej walce, zawodniczka planuje wrócić do oktagonu dopiero w połowie nowego roku.

3. Krzysztof Hołowczyc kończy przygodę z Rajdem Dakar

Tegoroczny Dakar jest pierwszym od 10 lat, w którym nie pojedzie Krzysztof Hołowczyc. Olsztyński kierowca zaraz po ceremonii dekoracji zwycięzców w Baja Poland (28-30 sierpnia) zaskoczył wszystkich, ogłaszając zakończenie sportowej kariery. Choć, jak sam podkreślił, rezygnuje tylko ze startów w rajdach terenowych, na myśli miał przede wszystkim słynny Dakar. Hołowczyc to jeden z najbardziej utytułowanych polskich kierowców, a najlepiej świadczą o tym jego osiągnięcia. W latach 90. trzykrotnie wywalczył tytuł rajdowego mistrza Polski (1995, 1996, 1999), a także zdobył mistrzostwo Europy (1997). Swoich sił próbował także w rajdowej elicie, a więc Samochodowych Mistrzostwach Świata (WRC). Olsztynianin nadal będzie jednak rywalizował w rally-crossie, a okazjonalnie także w rajdach płaskich i terenowych.

4. Jupitery rozświetliły stadion w Olsztynie

Montaż sztucznego oświetlenia był jednym z wymogów Polskiego Związku Piłki Nożnej, bez spełnienia którego pierwszoligowy Stomil nie mógłby rozgrywać meczów w Olsztynie. Prace nad unowocześnieniem stadionu prowadziła miejscowa firma Budoprzem, która w lutym wygrała przetarg rozpisany przez Urząd Miasta. Aby móc zainstalować podstawy masztów, wcześniej rozebrana została część trybun. Na czas prac na olsztyńskim obiekcie, drużyna OKS swoje mecze w rundzie wiosennej sezonu 2014/2015 musiała rozgrywać na stadionie w pobliskiej Ostródzie.

5. Problemy finansowe Stomilu Olsztyn

Rok temu, w styczniu, po rozwiązaniu umowy ze strategicznym partnerem jakim była Galeria Warmińska, OKS stanął nad przepaścią, a władze klubu zapowiadały złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Ostatnią deską ratunku okazała się rada miasta, która podjęła decyzję o przekształceniu klubu ze stowarzyszenia kultury fizyczne w spółkę akcyjną oraz o przekazaniu 500 tys. zł na rzecz nowo utworzonej spółki. Taka kwota miała częściowo pozwolić na spłatę zadłużenia wobec piłkarzy, którzy ponownie o swoich problemach finansowych poinformowali w połowie listopada. Po raz kolejny z ratunkiem przyszły władze olsztyńskiego ratusza, a dokładniej miejskie wodociągi, które udzieliły Stomilowi pożyczki w wysokości 250 tys. zł. Mimo to, jak przyznali sami zawodnicy, pod koniec roku jeszcze nie wszystkie należności zostały uregulowane.

6. Znakomita gra szczypiornistów Warmii Olsztyn

Piłkarze ręczni Warmii Traveland Olsztyn pierwszą rundę rozgrywek na zapleczu ekstraklasy zakończyli z imponującym rezultatem. W 13. spotkaniach, podopieczni trenera Giennadija Kamielina, odnieśli 12. zwycięstw z rzędu. Tak wysoka forma Warmiaków spowodowała, że coraz częściej pojawiają się głosy o ewentualnym awansie do Superligi. Sami zawodnicy zachowują jednak zimną głowę i przypominają, że w drugiej części sezonu wszystko może się zmienić. Olsztynianie wrócą na ligowe parkiety na początku lutego 2016 roku.

7. Mamed Chalidow wraca na tron KSW

Na starcie Mameda Chalidowa i Michała Materli fani MMA czekali od dawna. Zawodnicy przez długie lata odmawiali tego pojedynku, podkreślając łączącą ich przyjaźń. Mimo, że przed rozpoczęciem walki obaj wymienili serdeczne uściski, to w klatce sentymentów już nie było. Gwiazda Berkutu Arrachion potrzebowała zaledwie 31. sekund na pokonanie dotychczasowego mistrza wagi średniej. Z powodu dość ciężkiej kontuzji kręgosłupa, której wcześniej nabawił się Chalidow, była to jego jedyna walka w minionych 12 miesiącach. Federacja KSW wstępnie planuje jego powrót w maju przyszłego roku.

8. Udana odsłona 72. Rajdu Polski

Tłumy kibiców z całej Polski oraz Europy śledziły zmagania najlepszych kierowców na świecie podczas 72. edycji Rajdu Polski. Przypomnijmy, że pod Mikołajkami, ponownie bezkonkurencyjny okazał się Francuz Sebastian Ogier, który wygrał osiem z zaplanowanych 18 odcinków specjalnych. Rajd Polski jest także w kalendarzu tegorocznych rajdowych mistrzostw świata. Najlepsi kierowcy na mazurskich szutrach pojadą w dniach 1-3 lipca.

9. Konrad Bukowiecki, wschodzącą gwiazdą lekkiej atletyki

W obecnym sezonie Bukowiecki wywalczył nie tylko mistrzostwo Starego Kontynentu wśród juniorów, ale zajął również szóste miejsce w halowym mistrzostwach Europy seniorów w Pradze. I wprawdzie potem zanotował wpadkę podczas mistrzostw świata w Pekinie, gdzie udział zakończył już w kwalifikacjach, to na kolejnych zawodach, ponownie pokazał klasę. Dowodem tego był wynik 20,78 m podczas rywalizacji w Zagrzebiu, w czasie której pokonał Tomasza Majewskiego, najbardziej utytułowanego kulomiota w Polsce.

10. Nowa lokalizacja Półmaratonu Jakubowego

W tym roku w związku z budową linii tramwajowej zawodnicy wyjątkowo nie biegli przez centrum miasta. Organizatorzy wyznaczyli start i metę na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel. Ponad 500 biegaczy musiało pokonać dwa okrążenia ulicami Jeziorną, Schumana, Sielską i Lotniczą oraz odcinek wiodący ścieżkami pieszo-rowerowymi wzdłuż brzegów jeziora Ukiel. Rywalizację, zgodnie z oczekiwaniami, wygrał (po raz trzeci z rzędu) Wojciech Kopeć w czasie 1 godzina 11 minut i 38 sekund, a wśród pań Aleksandra Lisowska z czasem 1 godzina 21 minut 10 sekund.

Więcej o:
Copyright © Agora SA