Maraton europejskiej stolicy

Wrocławski półmaraton i maraton przez kolejne dwa lata będą organizowane przy współpracy z PKO Bankiem Polskim

Pierwsza impreza, 4. PKO Nocny Wrocław Półmaraton, odbędzie się 18 czerwca 2016 roku. Z kolei 34. PKO Wrocław Maraton wystartuje 11 września. Trasa obydwu biegów, w porównaniu do tegorocznych, pozostanie bez zmian.

- Organizowane przez nas biegi z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem - podkreśla dyrektor wrocławskiego półmaratonu i maratonu Wojciech Gęstwa. - W tym roku w naszym półmaratonie wystartowało prawie 7 tys. uczestników, a w biegu na pełnym dystansie - blisko 5 tys. W kolejnej edycji liczymy na poprawę tych wyników, dlatego zwiększyliśmy limit zgłoszeń kolejno do 9 tys. i do 6,5 tys. zawodników - dodaje.

Zapisy ruszą już 18 grudnia na stronach internetowych www.pol.wroclawmaraton.pl i wroclawmaraton.pl.

Po raz pierwszy w historii Nocny Wrocław Półmaraton dołączy do Korony Półmaratonów Polski. W podobnym zestawieniu dla maratonów, wrocławski bieg na dystansie 42 km 195 m znajdzie się już po raz kolejny. Dodatkowo maraton wraz z 34. Biegiem Piastów będzie zaliczany do Korony Dolnego Śląska w Maratonach.

W przyszłym roku obie biegowe imprezy będą miały swój dodatkowy, kulturalny wymiar. Podczas 4. PKO Nocnego Wrocław Maratonu uczestnicy i kibice będą mieli okazję podziwiać wydarzenia artystyczne na ośmiu wrocławskich mostach w ramach programu "Mosty", będącego częścią obchodów Europejskiej Stolicy Kultury.

W nadchodzącym roku program artystyczny Nocnego Wrocław Maratonu zostanie rozbudowany. - Będą iluminacje wrocławskich mostów, a wybrane budynki na trasie, w tym domy studenckie "Kredka" i "Ołówek", zamienią się w ogromne wyświetlacze znane z projektu P.I.W.O. - wymienia Gęstwa.

Na tym jednak nie koniec, bo dzięki współpracy z Europejską Stolicą Kultury uczestnicy półmaratonu pobiegną wśród dźwięków muzyki klasycznej. - W kilku miejscach na trasie będą zespoły kameralne muzyków klasycznych. Tam, gdzie zawodnicy będą mieli tzw. kryzys, muzyka będzie energetyczna, zagrzewająca ich do rywalizacji. To bardzo ciekawe połączenie kultury wysokiej ze sportem, nie tylko dla zawodników, ale także dla kibiców, którzy gromadzą się wzdłuż trasy - mówi Agnieszka Franków-Żelazny, kurator ds. muzyki ESK Wrocław 2016.

Przy okazji tegorocznych biegów promowane będą również igrzyska sportów nieolimpijskich - The World Games, które odbędą się w 2017 roku we Wrocławiu. Ich logo znajdzie się na pamiątkowych koszulkach, a w "miasteczkach biegowych", które powstaną w okolicach Stadionu Olimpijskiego, będzie można poznać i przyjrzeć się z bliska dyscyplinom, które znajdą się w programie TWG.

Uczestnicy tegorocznego półmaratonu i maratonu byli nagradzani medalami, które składały się w całość. Za ukończenie półmaratonu biegacze otrzymali trofeum w kształcie wrocławskiego krasnala, a za maraton - okrągły medal z miejscem na krasnala.

- W przyszłym roku za ukończenie półmaratonu biegacze otrzymają figurę Narodowego Forum Muzyki, a po przebiegnięciu maratonu - Halę Stulecia - dodaje Wojciech Gęstwa.

Tym razem elementem całości będą aż cztery medale. Oprócz tych wspomnianych wyżej, w 2017 roku uczestnicy półmaratonu i maratonu otrzymają dwa kolejne i pamiątkową paterę z zarysem Wrocławia, w których będzie można umieścić przestrzenne figury.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.