Sport.pl

Górnik Zabrze. Sprawa nieprawidłowości przy budowie stadionu przekazana prokuraturze w Gliwicach

Miesiąc temu informowaliśmy, że przedstawiciele inicjatywy "Lepsze Zabrze" złożyli do prokuratury doniesienie o podejrzeniu popełniania przestępstwa przy budowie nowego stadionu Górnika Zabrze. Co dzieje się w sprawie?
Czy Górnik Zabrze odbije się od dna tabeli? Podyskutuj na Facebooku >>

Na facebookowym koncie inicjatywy "Lepsze Zabrze" pojawiła się właśnie informacja następującej treści: "Jest postęp w sprawie zawiadomienia złożonego do prokuratury przez członków inicjatywy Lepsze Zabrze, dotyczącej nieprawidłowości przy budowie nowego stadionu Górnika ujawnionych w raporcie NIK. Sprawa została, zgodnie z naszym wnioskiem, przekazana z Prokuratury Rejonowej w Zabrzu do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Mamy nadzieję, że zwiększy to rzetelność postępowania, a także uwagę i powagę, z jaką prokuratura do niej podejdzie".

Przypomnijmy, że przedstawiciele inicjatywy "Lepsze Zabrze" zarzucają Małgorzacie Mańce-Szulik, prezydent miasta, i Tadeuszowi Dębickiemu, prezesowi spółki "Stadion w Zabrzu" - tu cytat - karygodne czyny. Poniżej fragment dokumentu, który trafił do prokuratury:

"W związku z ujawnionym raportem NIK dotyczącym nieprawidłowości i niegospodarności przy budowie oraz wykorzystaniu stadionu miejskiego w Zabrzu, niniejszym składamy (Radny Rady Dzielnicy Centrum Południe w Zabrzu Ireneusz Homa i Grzegorz Lubowiecki) doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezydenta Zabrza Małgorzatę Mańkę-Szulik oraz prezesa Spółki Stadion w Zabrzu Tadeusza Dębickiego. Jak wynika z ujawnionych w raporcie pokontrolnym z dnia 06 marca 2015r. przez delegaturę NIK w Katowicach nieprawidłowości, podczas budowy oraz eksploatacji stadionu miejskiego w Zabrzu prezydent Małgorzata Mańka-Szulik i prezes Spółki Stadion w Zabrzu Tadeusz Dębicki dopuścili się wielu karygodnych czynów. Ujawnione działania oraz zaniechania wskazują, że odpowiedzialne za ten stan rzeczy osoby wyrządziły Gminie Zabrze oraz gminnej Spółce Stadion w Zabrzu szkodę w wielkich rozmiarach, opiewającą na łączną kwotę 153,5 mln zł. Ujawnione przez NIK działania miały przyczynić się do uszczuplenia wpływów oraz niezwrócenia kwot należnych do budżetu miasta. W efekcie działania te mogą skutkować daleko idącymi negatywnymi konsekwencjami, również w postaci utraty płynności finansowe przez Spółkę Stadion w Zabrzu, jak i samą Gminę Zabrze".

Więcej o: