Sport.pl

PGE Ekstraliga bez żużlowców Stali Rzeszów?

Wszystko wskazuje na to, że kibice żużla w Rzeszowie w przyszłym roku nie będą oglądać swojej drużyny w najwyższej klasie rozgrywkowej. Stal Rzeszów w PGE Ekstralidze miałby zastąpić zespół GKM-u Grudziądz.

Chcesz wiedzieć wszystko o PGE Stali. Wejdź na RZESZOW.SPORT.PLO dramatycznej sytuacji żużlowej drużyny Stali Rzeszów informowaliśmy początkiem listopada. Spółka Speedway Stal Rzeszów ma długi. Łącznie na zaległości wobec zawodników potrzeba ponad 2 mln złotych. Prezes Andrzej Łabudzki kilka tygodni wcześniej mówił, że sytuacja jest dramatyczna, ale do końca walczył będzie o to, by nie zabrakło żużla w Rzeszowie w przyszłym sezonie.

Wydaje się jednak, że czarny scenariusz zbliża się nieuchronnie. W piątek prezes Łabudzki rozmawiał w ratuszu z Tadeuszem Ferencem. Prezydent Rzeszowa zadeklarował, że w 2016 roku miasto na żużel przeznaczy 800 tys. zł. Resztę pieniędzy trzeba będzie znaleźć wśród sponsorów. A tych jak na razie nie widać. W dodatku po zakończeniu poprzednich rozgrywek ze sponsorowania rzeszowskiej drużyny wycofała się firma PGE, sponsor tytularny ekstraligi.

Przypomnijmy, że w minionym sezonie Stal Rzeszów utrzymała się w ekstraklasie, dzięki wygranemu barażowi z ŻKS-em Ostrovią Ostrów Wielkopolski. Teraz jej miejsce w PGE Ekstralidze miałby zastąpić zespół spadkowicza, GKM-u Grudziądz. Tak mówi bowiem regulamin licencyjny. Według paragrafu 27, punkt 2:

Ustala się następującą kolejność uzupełnienia składu drużynowego Ligi Zawodowej w przypadku, gdy Klub startujący w Ekstralidze w poprzednim Sezonie Licencyjnym nie otrzyma Licencji na kolejny Sezon Licencyjny:

1) w zależności od aktualnego regulaminu danych Rozgrywek Klubowych PZM: w pierwszej kolejności drużyna Ekstraligi przegrana w barażu, w drugiej kolejności drużyna, która spadła z Ekstraligi;

2) możliwość przyznania miejsca dowolnemu Klubowi na zasadzie Dzikiej Karty po przeprowadzeniu konkursu.Odnośnie punktu pierwszego, klub z Ostrowa Wielkopolskiego raczej nie skorzysta z danej mu szansy. Podobnie jak Stal również Ostrovia boryka się z problemami finansowymi. W tym wypadku drugim w kolejce zespołem do zastąpienia Stali jest GKM Grudziądz.Więcej o: