Nasi bili rekordy świata i zabierali kwalifikacje na igrzyska

- Człowiek zawsze chce więcej, ale i tak z tych wyników jestem zadowolony. Oby to był dobry prognostyk przed igrzyskami w Rio de Janeiro, gdzie chcemy wypaść jeszcze lepiej, choć konkurencja nie śpi, jest coraz wyższa - tak trener Zbigniew Lewkowicz podsumował występ gorzowskich lekkoatletów w mistrzostwach świata sportowców niepełnosprawnych w Katarze.

Gorzów.sport.pl i dziennikarze Gazety bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku!

21 medali, w tym 9 złotych, 5 srebrne i 7 brązowych, szóste miejsce w klasyfikacji medalowej oraz 11 kwalifikacji paraolimpijskich na igrzyska w Rio de Janeiro przywiozła lekkoatletyczna reprezentacja Polski z mistrzostw świata IPC w Doha. Pięć krążków wywalczyli reprezentanci Startu Gorzów.

Był to pierwszy start, gdzie zawodnicy walczyli o kwalifikacje paraolimpijskie dla kraju na igrzyska w Rio. Gwiazdą pierwszego formatu reprezentacji była Barbara Niewiedział, która zdobyła trzy złote medale (400, 800, 1500 m).

Rekord świata w skoku wzwyż Macieja Lepiato (218 cm) i rekordy świata kulomiotów Bartosza Tyszkowskiego (13.43) i Janusza Rokickiego to tylko jedne z wielu sukcesów niepełnosprawnych lekkoatletów. - Skakało mi się rewelacyjnie. Warunki były idealne, bo było ciepło i bezwietrznie. Przygotowywałem przez cały rok formę na mistrzostwa świata i po rezultacie widać, że plan wykonałem - opowiadał Lepiato.

Był to bardzo udany występ 38-osobowej reprezentacji Polski, która w klasyfikacji medalowej zajęła znakomite szóste miejsce na 100 startujących państw, ustępując tylko takim potęgom jak Chiny, Rosja, USA czy Wielka Brytania.