Olsztyn stolicą plażówki? Zimą przyjadą tu najlepsi siatkarze

Olsztyn, który w tym roku debiutował w roli organizatora prestiżowego turnieju Grand Slam, wyrasta na Polską stolicę siatkówki plażowej. Zimą najlepsi zawodnicy w kraju, właśnie tu po raz pierwszy zamierzają przygotowywać się do nowego sezonu.

Przez wiele lat nasi reprezentanci trenowali w łódzkiej hali sportowej, która jest specjalnie przystosowana do gry w plażową odmianę tej dyscypliny. Teraz w związku z jej remontem, zmuszeni zostali do przeprowadzki. I wszystko wskazuje, że w zastępstwie wybiorą niedawno oddaną do użytku salę leżącą na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego "Ukiel".

Przy ul. Olimpijskiej w Olsztynie do dyspozycji będą mieli całoroczny obiekt, który posiada pełnowymiarowe piaszczyste boisko i jest wyposażony w nowoczesny system zraszania nawierzchni oraz specjalne oświetlenie. Nie brakuje tu także małych trybun skąd kibice mogą podziwiać grę.

Ciepły piasek przemawia za Olsztynem

Nie bez znaczenia był sukces organizacyjny turnieju Pucharu Świata, który przypomnijmy, w sierpniu tego roku, po raz pierwszy w historii został rozegrany nad Jeziorem Krzywym.

- Hala w Łodzi miała zostać zbudowana już pod koniec roku, ale wciąż nie możemy się tam przygotowywać - mówi Grzegorz Fijałek, brązowy medalista mistrzostw Europy z 2013 roku. - Podczas turnieju Grand Slam w Olsztynie mieliśmy okazję wraz z Mariuszem Prudlem [partner z drużyny Fijałka - red.] zobaczyć waszą salę do plażówki i bardzo nam się spodobała. Jej atutem jest m.in. podgrzewany piasek.

I dodaje: - Mam nadzieję, że zawitamy w zimę do stolicy Warmii i Mazur. Choć nie ukrywam, że mamy również alternatywę, jaką są przygotowania w Wiedniu.

Walory sali CRS "Ukiel" docenia siatkarska centrala. - Wybraliśmy to miasto jako miejsce treningu dla najlepszych par w naszym kraju - nie ukrywa Rafał Pośpiech, przewodniczący Wydziału Siatkówki Plażowej w PZPS i dyrektor Grand Slam. - Już wcześniej rozmawialiśmy na ten temat z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Olsztynie i jesteśmy blisko osiągnięcia porozumienia.

Rozmowy z PZPS-em trwają

Najsłabszą stroną wariantu "olsztyńskiego" jest fakt, że tutejsza hala posiada tylko jedno kryte boisko. - W Łodzi do naszej dyspozycji były aż cztery - zauważa Michał Kądzioła, były siatkarski mistrz świata do lat 19, mistrz Europy do lat 23. - Uważam, że jedno boisko to za mało i może z tego wyniknąć problem, kiedy na obiekcie będzie przebywać więcej grup.

Innego zdania jest Fijałek: - Trenujemy osobno więc przy dobrym ustawieniu grafiku wszyscy powinniśmy się pomieścić.

I wprawdzie ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, to wiadomo, że w Olsztynie miałyby trenować także najlepsze polskie pary kobiet, na czele z Kingą Kołosińską i Moniką Brzostek. - Mamy takie plany, aby przyjechać do tego pięknego miasta jeszcze w grudniu, lecz musimy to skonsultować z naszym szkoleniowcem - przyznaje Brzostek, która razem z Kołosińską zajęły 3. miejsce podczas sierpniowego Grand Slam. - Dopiero on będzie rozmawiał w naszym imieniu z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej. W Łodzi nie ma dla nas miejsca, ponieważ na tamtejszym obiekcie trenują jeszcze grupy licealne.

CRS Ukiel nie tylko dla zawodowców

Co ciekawe, swoich sił na piasku mogą spróbować także amatorzy. W najbliższy wtorek o godz. 18 przy ul. Olimpijskiej odbędzie się spotkanie organizacyjne, przed startem olsztyńskiej ligi halowej. - Wykorzystując bardzo dobre warunki chcemy przedłużyć sezon siatkówki plażowej aż do zimy - mówi Piotr Koczan, organizator turnieju i wieloletni propagator tego sportu w Olsztynie. - Obecnie przyjmujemy zgłoszenia do naszej ligi, w której może wystąpić maksymalnie 16 zespołów. W zależności od ich ilości będziemy ustalać dokładne terminy spotkań, ale na pewno będą to weekendy.

Maksymalna kwota wpisowego ma wynieść ok. 500 zł za drużynę, przy założeniu, że każda z nich rozegra w rozgrywkach minimum 21 meczów.

Więcej o sporcie z Warmii i Mazur czytaj na olsztyn.sport.pl .

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.