Sport.pl

Walka o finał na Stadionie Narodowym rozpoczęta. Zagra 320 tys. dzieci

Do XVI edycji turnieju ?Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku? zgłoszonych zostało ponad 320 tys. dzieci z całej Polski. Z początkiem października ruszają rozgrywki, a dziewczęta i chłopcy ze wszystkich województw zaczynają rywalizację o finał na Stadionie Narodowym. Regionalnym patronem jest Gazeta Wyborcza i portal bydgoszcz.sport.pl
W zakończonych pod koniec września zapisach do rozgrywek XVI edycji turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" zgłoszonych zostało ponad 320 tys. dziewcząt i chłopców z całej Polski. To oznacza, że nowa edycja rozgrywek o Puchar Tymbarku po raz kolejny będzie rekordowa.

Rekordowa edycja

Blisko 30 tys. drużyn ma szansę na spełnienie piłkarskich marzeń i zagranie w finale na Stadionie Narodowym w Warszawie. Warto podkreślić, że prawie 40 proc. zgłoszonych do nowej edycji drużyn to zespoły dziewcząt. Najliczniej obsadzoną kategorią wiekową jest U-12 stanowiąca aż 40 proc. wszystkich drużyn. Ważnym akcentem startującej edycji jest również wzrost liczby uczestników w najmłodszej kategorii wiekowej - co czwarta zapisana drużyna do turnieju to właśnie zespół do lat 8. Drużyny U-10 stanowiły 34 proc. wszystkich zapisanych zespołów.

- Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że z roku na rok Turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" tak się rozwija i w ciągu już prawie 10 lat, kiedy jesteśmy głównym sponsorem, stał on się największymi rozgrywkami dla dzieci w Europie. Wszystkim uczestnikom, którzy właśnie rozpoczynają tę niesamowitą piłkarską przygodę, życzę mnóstwa pozytywnych, sportowych emocji, doskonałej zabawy i gry zespołowej, bo to w piłce nożnej jest najważniejsze i na tym zbudowane są wszystkie sukcesy - powiedział Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Grupy Maspex Wadowice i współwłaściciel firmy Tymbark.

Do tej pory we wszystkich edycjach turnieju zagrało już łącznie ponad milion dzieci. Wśród wychowanków są tacy piłkarze jak obecni reprezentanci Polski - Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński, mistrzowie Polski z Lecha Poznań - Tomasz Kędziora i Marcin Kamiński, czy mistrzowie Europy do lat 17 jak Paulina Dudek.

- Nie znam lepszej, sympatyczniejszej imprezy dla dzieciaków niż właśnie nasz turniej. Doczekaliśmy chwili, kiedy wszyscy zdają sobie sprawę, że najlepszy sposób na dorastanie, na zdrowy model życia to sport, a zwłaszcza futbol. Z takim partnerem jak Tymbark możemy realizować marzenia młodziutkich piłkarzy - powiedział prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek.

Po Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Ministerstwie Edukacji Narodowej również Ministerstwo Zdrowia objęło swoim patronatem XVI edycję Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku".

Rusza etap gminny i powiatowy

Z początkiem października wystartują pierwsze mecze XVI edycji turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku". Harmonogramy rozgrywek dostępne będą na oficjalnej stronie turnieju: www.zpodworkanastadion.pl. Droga do finału na Stadionie Narodowym rozpocznie się dla każdej zgłoszonej drużyny od eliminacji gminnych i powiatowych, które potrwają do 11 marca 2016 r. Ich zwycięzcy awansują do finałów wojewódzkich rozgrywanych na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku.

Wtedy też poznamy najlepsze zespoły w Polsce do lat 8 w poszczególnych województwach. Regionalni mistrzowie do lat 10 i 12 zagrają natomiast w finale ogólnopolskim. Zwycięzcy wyjadą na mecz reprezentacji Polski oraz spotkają się z kadrą biało-czerwonych!

- W trakcie finału ogólnopolskiego poprzedniej edycji pojawiłem się na Stadionie Narodowym, aby dopingować dzieci podczas meczów finałowych. Było dużo śmiechu. Fajnie zobaczyć rywalizację w tych kategoriach wiekowych, bo tak na dobrą sprawę - nie ma lepszej okazji, by popatrzeć na grę tak młodych zawodników. Dobrze zapamiętałem ich uśmiechy. Czysta pasja. Sama gra. To trochę inny uśmiech niż piłkarza w moim wieku, który zna już te wszystkie oczekiwania, musi na co dzień radzić sobie z innymi wymaganiami. U dzieciaków tego nie ma. I dobrze! Tak to właśnie powinno wyglądać! To plus marzenia tworzy pełny charakter tego turnieju - uśmiecha się Arkadiusz Milik, snajper reprezentacji Polski i napastnik Ajaxu Amsterdam oraz były uczestnik turnieju.

Turniej przyszłych reprezentantów

Podczas swojej 15-letniej historii turniej był początkiem piłkarskiej przygody dla wielu obecnych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych: Arkadiusza Milika, Marcina Kamińskiego, Piotra Zielińskiego, Tomasza Kędziory, Bartosza Bereszyńskiego, Bartosza Salamona, Gracjana Horoszkiewicza, Igora Łasickiego, Karola Żwira, Filipa Jagiełło, Michała Bartkowiaka oraz Pauliny Dudek.

- Ten turniej zawsze traktowaliśmy priorytetowo i było to duże przeżycie. Wielu chłopaków skorzystało z tego turnieju, moi znajomi wędrowali np. do SMS-u Łódź czy Lecha Poznań. Dziś ten turniej jest doskonałą okazją do rywalizacji z najlepszymi w Polsce i pokazania swojego talentu na przykład na oczach trenerów młodzieżowych reprezentacji Polski, którzy goszczą na finale ogólnopolskim i finałach wojewódzkich. No i ten finał na Stadionie Narodowym. Sam po meczach w reprezentacji wiem, jakie to niesamowite uczucie zagrać na murawie Stadionu Narodowego, ale ja mam 21 lat, a dzieciaki mają taką szansę już w wieku 10 lat. Jeśli więc jakieś dziecko marzy o piłkarskiej karierze i chciałoby zagrać na Narodowym, to warto wziąć udział - mówił w wywiadzie Piotr Zieliński, rozgrywający reprezentacji Polski i włoskiego Empoli, były uczestnik turnieju.

Organizatorem turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym od dziewięciu lat firma Tymbark. Główne cele turnieju to popularyzacja aktywności sportowej wśród uczniów szkół podstawowych, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.

Patronat honorowy nad turniejem objęli: UEFA Grassroots, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Więcej o: