Pływanie nasze powszechne. Szansa dla wszystkich dzieci

- Mamy coraz lepszą infrastrukturę i świetnych instruktorów. Grzechem byłoby tego nie wykorzystać. Powinniśmy dać szansę wszystkim dzieciom, aby za darmo nauczyły się choćby podstaw pływania - opisuje akcję ?Umiem pływać? Marek Blaszczak, dyrektor SP 28 i koordynator programu.

Projekt powszechnej nauki pływania "Umiem pływać" jest propozycją dla uczniów szkół podstawowych, którzy chcą trenować również poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego. - Skierowany jest on do tych dzieci, które na co dzień uczęszczają do szkół, które nie posiadają basenu. Tym samym chcemy choć trochę wyrównać im szansę na zdobycie tej podstawowej umiejętności, jaką jest pływanie - tłumaczy Marek Błaszczak, dyrektor SP 28 im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej przy ul. Radości i koordynator programu.

Program ma za zadanie nie tylko nauczyć podstaw pływania, ale to również zachęta do systematycznego uprawiania sportu w czasie wolnym od nauki oraz wdrażanie do prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia.

- Nauka pływania to element budowania poprawnej sylwetki. Kiedyś nazwalibyśmy to korektywą. Po drugie z zatrwożeniem słucham o tym, ile osób traci życie w wodzie szczególnie w okresie wakacyjnym. Oczywiście sama umiejętność pływania nie zawsze wystarczy, ale uczymy dzieci jak należy bezpiecznie korzystać z wody. A po trzecie nie można zapominać o tym, że mamy szanse na wychowanie jakiegoś przyszłego mistrza. Temu sześciolatkowi może się tak spodobać na basenie, że będzie chciał już na innych zajęciach pogłębiać swoje umiejętności - przekonuje Błaszczak.

Miasto Lublin realizację projektu rozpoczęło w 2014 roku. Wówczas zadaniem zostali objęci wszyscy uczniowie klas III szkół podstawowych, które nie posiadają pływalni. W ramach projektu utworzono 127 grup. Łącznie w zajęciach brało udział 1600 uczniów z 34 szkół podstawowych, w tym również uczniowie klas integracyjnych oraz uczniowie ośrodków dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, którym poziom niepełnosprawności pozwalał na udział w zajęciach.

W bieżącym roku szkolnym projekt skierowany został do wszystkich dzieci z klas I, czyli sześcio- i siedmiolatków. Utworzono aż 233 grupy, w ramach których z zajęć nauki pływania korzysta ponad 3000 uczniów z 33 placówek oświatowych. Zajęcia prowadzone są przez 50 instruktorów i trenerów z doświadczeniem w pracy z najmłodszymi. - Najważniejsze jest to, że zajęcia są bezpłatne. Dla niektórych rodzin wydatek kilkunastu złotych za jedną wizytę na basenie i lekcję pływania jest nie do przeskoczenia. My oferujemy darmowe 30 godzin, z których 20 finansuje Ministerstwo Sportu, a na kolejne dziesięć dokłada miasto - tłumaczy koordynator programu.

Jest to największy projekt nauki pływania realizowany w Polsce przez jednostkę samorządu terytorialnego. Rok temu pozyskano na ten cel 105 tys. zł, a w tym roku 254 tys. - Mam nadzieję, że pieniądze znajdą się też w przyszłych latach. Mamy coraz lepszą infrastrukturę i świetnych instruktorów. Grzechem byłoby tego nie wykorzystać. Powinniśmy dać szansę wszystkim dzieciom, aby za darmo nauczyły się choćby podstaw pływania - stwierdza Błaszczak.

DYSKUTUJ Z NAMI O LUBELSKIM SPORCIE NA FACEBOOKU

Zajęcia są realizowane w ośmiu pływalniach zlokalizowanych przy:

1. Szkole Podstawowej nr 23 przy ul. Podzamcze 9

2. Szkole podstawowej nr 28 przy ul. Radości 13

3. Szkole Podstawowej nr 30 przy ul. Nałkowskich 110

4. Szkole Podstawowej nr 51 przy ul. Bursztynowej 22

5. Zespole Szkół nr 7 przy ul. Roztocze 14

6. Gimnazjum nr 16 przy ul. Poturzyńskiej 2

7. Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 5 przy ul. Rzeckiego 10

8. Pływalnia MOSiR "Bystrzyca" przy ul. Łabędziej 2

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.