Małgorzata Wojtyra gwiazdą mistrzostw Polski w kolarstwie torowym

Kolarka BoGo Szczecin i kandydatka do występu w przyszłorocznych igrzyskach w Rio de Janeiro szczególnie w tzw. omnium zdeklasowała swoje krajowe konkurentki.

Mistrzostwa Polski seniorów odbyły się w Pruszkowie na nowoczesnym welodromie. Potwierdziła się smutna tendencja - coraz mniej jest w kraju torowców. W gronie mężczyzn rośnie dominacja Stali Grudziądz, wśród pań wiodącym klubem staje się ekipa z Darłowa. A szczecinianie? Gwiazdą pozostaje Małgorzata Wojtyra, w czołówce wciąż trzyma się Damian Zieliński (Piast Szczecin).

Wojtyra zdobyła w Pruszkowie dwa złote medale - w scratchu (10 km jazdy i kto pierwszy na mecie) i w omnium (wieloboju). Tu dominacja szczecinianki była bezwzględna - wygrała wszystkie (6) konkurencje. Wojtyra była też wicemistrzem w keirinie oraz brązową medalistką w wyścigu na 500 m z zatrzymanego startu. Małe zaskoczenie to tylko 7. lokata w wyścigu punktowym.

Mistrzynią Polski w keirinie została Katarzyna Kirchenstein z BCM Nowatex Ziemia Darłowska. I to nie był jedyny sukces tego klubu, który specjalizuje się w pracy z kobietami. Kirchenstein była też najlepsza w rywalizacji sprinterek, druga w wyścigu na 500 m. Dwa srebra również dla drużyn z Darłowa. W sprincie kobiet (Katarzyna Sołgała, Kirchenstein, Daria Pikulik) i w drużynówce na 3000 m (Agata Drozdek, Monika Graczewska, Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik). Co ciekawe - w obu konkurencjach darłowianki były najlepsze w eliminacjach, ale w wyścigach finałowych jechały już wolniej.

Z brązem do domu wróciła też Drozdek. Była trzecia w wyścigu indywidualnym na 3 km. Drozdek była też 6. w scratchu i w wyścigu na 500 m.

U panów nadal w krajowej czołówce jest Damian Zieliński. Kolarz Piasta Szczecin wykręcił najlepszy czas eliminacji w sprincie, gładko awansował do finału, ale w decydujących startach przegrał z Grzegorzem Drejgierem (Grudziądz). 7. w sprincie był Maciej Bielecki (Piast).

Brązowy medal dla Piasta w sprincie drużynowym. Jechali: Zieliński, Bielecki i Mateusz Miłek. W keirinie: 5. Zieliński, 6. Bielecki, w wyścigu na 1 km - 5. Bielecki.

W MP zabrakło Kamila Kuczyńskiego z Piasta. Przed tygodniem miał wypadek na zawodach w Czechach. Była więc to szansa dla Miłka, który niedawno w Astanie zdobył brąz w MŚ juniorów (tam też Daria Pikulik zdobyła złoto w wyścigu punktowym, srebro w omnium).

Co przed torowcami? W październiku - mistrzostwa Europy, a później początek zawodów Pucharu Świata, które będą kwalifikacjami do występu w igrzyskach w Rio 2016.