Lech Poznań już grał z FC Basel. Padł remis 0:0, zwycięstwo było blisko, zmarnowany karny

Szwajcarski zespół FC Basel, z którym już w środę zmierzy się Lech Poznań w pojedynku trzeciej rundy eliminacji Ligi Mistrzów, był już jego rywalem w czasie zgrupowania w Hiszpanii zimą 2011 roku. Wówczas Kolejorz omal nie wygrał

Poznaniacy zagrali to spotkanie w ramach przygotowań do rundy wiosennej 2011 roku, pod wodzą trenera Jose Bakero. Czekał ich wtedy mecz ze Sportingiem Braga po tym, jak wyszli z trudnej grupy Ligi Europejskiej - pokonali Manchester City i Red Bull Salzburg, wyeliminowali Juventus Turyn. Od Szwajcarów także byli wtedy lepsi.

Już w 5. minucie Mateusz Możdżeń miał okazję bramkową, a nieco później sytuację sam na sam z Yanem Sommerem zmarnował Artjoms Rudnevs. Wreszcie w 14. minucie Łotysz został sfaulowany w polu karnym. Sam wykonywał jedenastkę i spudłował okrutnie. Artjoms Rudnevs przed przerwą zmarnował jeszcze jedną doskonałą okazję bramkową. Za to po przerwie okazje mieli Semir Stilić i Siergiej Kriwiec.

Szwajcarzy odpowiedzieli strzałami Granita Xhaki z rzutów wolnych i akcją Sandro Wiesera. Lech był jednak bezdyskusyjnie lepszy, ale nie zdołał strzelić żadnego gola.

Oto składy obu ekip z tamtego spotkania:

LECH: Krzysztof Kotorowski (46. Jasmin Burić) - Marcin Kikut (68. Mateusz Możdżeń), Bartosz Bosacki (46. Hubert Wołąkiewicz), Manuel Arboleda (46. Marcin Kamiński), Seweryn Gancarczyk (46. Luis Henriquez) - Tomasz Bandrowski (46. Wojciech Golla), Ivan Djurdjević (46. Dimitrije Injac) - Mateusz Możdżeń (46. Grzegorz Wojtkowiak), Jan Zapotoka (46. Semir Stilić), Bartosz Ślusarski (68. Jan Zapotoka) - Artjoms Rudnevs (46. Siergiej Kriwiec) BASEL: Yann Sommer - Federico Almerares (60. Samuel Inkoom), Genseric Kusunga (60. David Abraham), Sandro Wieser, Behrang Safari (46. Daniel Unal) - Fwaye Tembo (60. Xerdan Shaqiri), Cabral (60. Gilles Yapi Yapo), Granit Xhaka, Reto Zanni (60. Valentin Stocker) - Matthias Baron, Jacques Daogari (46. Benjamin Huggel)

Dzisiaj wiele się zmieniło. W Lechu zostali jedynie Jasmin Burić i Marcin Kamiński. W FC Basel z tamtego składu gra jedynie Szwed Behrang Safari. W kadrze szwajcarskiego zespołu znajdziemy też Xhakę, ale innego - Taulant Xhaka jest Albańczykiem, wychowanym przez tutejszą szkółkę. Wtedy grał Granit Xhaka, dzisiaj zawodnik Borussii Mönchengladbach.