Sport.pl

102,2 km/ godz. Kwiatkowskiego na TdF. A jakie są rekordy?

Wyczyn Michała Kwiatkowskiego zrobił wielkie wrażenie. A jakie są rekordy?
Mająca ponad 2 tys. metrów góra. Zjazd. Wąsko, każdy nieuważny ruch to kolizja. Nikt rozważny jadąc samochodem nawet nie zaryzykowałby takiej prędkości czując, iż praw fizyki oszukać się nie da.

A co w takiej sytuacji musi odczuwać kolarz?

Nie jest niczym osłonięty, czuje dosłownie każdy pęd wiatru. Świst w uszach, błyskawicznie przemykające obrazy w oczach. Andrenalina musi sięgać górnych granic.

Właśnie w takich warunkach 102 km/ godz. pędził kolarski mistrz świata.

Michał Kwiatkowski

Michał Kwiatkowski - cudowne dziecko kolarstwa spod Golubia-Dobrzynia; niedawno odsłaniający na toruńskim deptaku swoją "katarzynkę" - nie zalicza tegorocznego Tour de France do udanych. Mistrz nie jest tam postacią pierwszego planu - to jednak efekt m.in. zaangażowania w pracę grupową, a nie stawiania własnych ambicji ponad dobro zespołu. Miał jednak swoją wielką chwilę w środowy wieczór. Wystarczył do tego ledwie jeden tweet i zdjęcie.

A zaczęło się od Marka Cavendisha. Gwiazda grupy Etixx-Quick Step pokazała na twitterze zdjęcie urządzenie, które rejestrowało szybkość jego jazdy podczas 11. etapu TdF. Na zjeździe ze szczytu przełęczy Tourmalet Cavendish osiągnął prędkość 101,91 km/ godz. Imponująca, musi robić wrażenie.

Nie na Kwiatkowskim.

Twett Cavendisha:

Tweet Kwiatkowskiego:

Sam wcześniej nie chwalił się szybkością. Po prostu odpowiedział na tweet Cavendisha. Tez wkleił zdjęcie swojego rejestratora. Średnia prędkość w etapie? 33,6 km/ godz. Maksymalna podczas zjazdu? 102,2. Jakiej odwagi trzeba, by z góry pędzić - wspólnie z innymi kolarzami - po wąskiej drodze - pędzić z taką prędkością?

Tourmalet to dla każdego kolarza coś więcej niż wyzwanie. Kiedyś - gdy cykliści nie byli takimi sportowymi cyborgami, jak dziś Kwiatkowski - przyjęto, że wzniesienie można było pokonać zarówno na rowerze, jak i na piechotę. Ot, takie drobne ustępstwo ze względu na katorżnicze warunki. Kiedy niejaki Gustave Garrigou 20 km podjazdu o ponad 7-proc. nachyleniu pokonał nie schodząc z roweru, dostał specjalną nagrodę w uznaniu tego, iż po prostu przetrwał. By wjechać, trzeba mieć iście żelazne płuca i serce jak dzwon. By zjechać - ponadprzeciętny refleks i odwagę.

Wynik Kwiatkowskiego musi budzić szacunek. Przeciętny amator rozpędzony do 30-40 km na godz. po nieco pochylonej ulicy będzie instynktownie naciskać hamulec. 100 km/ godz. to rezultat niewyobrażalny. A rekordy są oczywiście znacznie wyższe - były jednak efektem technologicznych innowacji, a nie samej siły mięśni i możliwości kolarzy. W 1985 r. na słonym jeziorze w stanie Utah Holender Fred Rompelberg osiągnął 268 km, ale pedałował za osłoną aerodynamiczną i rozpędził się do 120 km/ godz. dzięki holowaniu przez samochód.O własnych siłach zrobił to w 2013 r. Sebastian Bowier. Osiągnął niespełna 134 km/ godz., ale jego rower był zbudowany specyficznie - tak, by zmniejszać opory powietrza.Najwyższą prędkość, 333 km/godz. osiągnął niegdyś we Francji Arnold Neracher, który na torze to wyścigów samochodowych wykorzystał sprzęt wspomagany przez... napęd rakietowy. Bliżej temu tworowi było więc do jakiegoś ultramotocyklu, niż roweru.Klasyczny sprzęt wykorzystał z kolei Markus Stoeckl, kiedy osiem lat temu osiągnął 210 km./ godz. - zrobił to jednak jeżdżając samotnie na stoku La Parva, który nachylony jest pod kątem 45 stopni.Więcej o: