Sport.pl

Polska wicemistrzem świata dzieci z domów dziecka [ZDJĘCIA]

Reprezentacja Polski zajęła drugie miejsce w mistrzostwach świata dzieci z domów dziecka. Biało-czerwoni w finale przegrali z Holendrami 0:3.
W trzeciej edycji turnieju rozegranego 13 i 14 czerwca na stadionie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie wzięło udział 28 reprezentacji narodowych z całego świata. Drużyny podzielone zostały na cztery grupy, z których do fazy pucharowej awansowały po dwa najlepsze zespoły.

Po pierwszym, sobotnim dniu zmagań w fazie grupowej do kolejnej rundy awansowały: Polska, Ukraina, Portugalia, Turcja, Rosja, Węgry, Holandia i Austria. W niedzielę na murawie rozegrane zostały spotkania ćwierćfinałowe i mecze w strefie medalowej. Do tej strefy oprócz naszej drużyny dostali się także Ukraińcy, Rosjanie i Holendrzy. W półfinałach Polacy okazali się lepsi od reprezentacji Rosji, Holendrzy pokonali Ukraińców.

Decydującą fazę turnieju swoją obecnością uświetnili znakomici goście - selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Adam Nawałka oraz piłkarz FC Sevilli i zdobywca tegorocznej edycji Ligi Europy Grzegorz Krychowiak. Zmagania młodych zawodników z trybuny wschodniej stadionu Legii obserwowało kilkuset widzów, których w przerwie między spotkaniami 20-minutowym występem zabawiała piosenkarka Margaret.

Po zaciętym boju w meczu o trzecie miejsce Rosjanie po rzutach karnych pokonali reprezentację Ukrainy. W regulaminowym czasie gry (dwa razy po osiem minut) padł remis 1:1, ale w serii jedenastek "Sborna" okazała się lepsza, wygrywając 3:1.

W finale mimo głośnego i znakomitego dopingu z trybun Polacy ulegli Holendrom 0:3. "Pomarańczowi" od samego początku mieli zdecydowaną przewagę na boisku, którą zawdzięczali głównie dużo lepszym warunkom fizycznym. Dla naszej reprezentacji był to trzeci finał w trzeciej edycji mistrzostw. Przed dwoma laty biało-czerwoni w decydującym starciu pokonali Holendrów, a przed rokiem przegrali z Rosjanami.

Przed decydującym meczem, rozgrywanym wczoraj na stadionie Legii, miała miejsce specjalna ceremonia. Uhonorowana została drużyna Sternika Szczecin (na zdjęciu), która została klubowym mistrzem Polski dzieci z domów dziecka. Zespół otrzymał czek na kwotę 11 242 zł. Fundatorami nagrody były firmy Agora SA i Continental, które wspólnie prowadzą akcję "Wyjechani na weekend".

Dziennikarze Agory jeździli po Polsce, gdzie wspólnie z mieszkańcami miast kreowali pomysły na aktywne sposoby spędzania czasu. Liczba kilometrów przez nich przejechana została pomnożona przez dwa złote.

Turniej zakończony został specjalnym meczem Polska - Reszta Świata, w którym udział wzięli byli znakomici piłkarze polskich, jak i europejskich klubów. Na murawie przy Łazienkowskiej pojawili się m.in. były reprezentant ZSRR i piłkarz Juventusu Siarhiej Alejnikau, znany z występów w Legii i Koronie Aleksandar Vuković oraz byli reprezentanci Polski - Jacek Krzynówek, Radosław Gilewicz, Tomasz Kłos, Maciej Szczęsny i Dariusz Dziekanowski.

Więcej o: