Najciekawsze ćwiczenia - Tai-chi

Męczy Cię szybkie tempo życia, jesteś zestresowana i brak Ci aktywności fizycznej? Taoistyczne tai-chi jest dla Ciebie! Harmonia ciała i umysłu, rozluźnienie, brak napięcia - to korzyści uprawiania tai chi. Ćwiczenia nie wymagają wielkiego wysiłku fizycznego, a raczej skupienia i koncentracji. Tai-chi to aktywna medytacja, która kształtuje ciało, uspokajając duszę. W Chinach uprawia się ją i doskonali od stuleci. W Europie zaczęła wzbudzać zainteresowanie od chwili, gdy opadł nieco entuzjazm dla intensywnych i wyczerpujących ćwiczeń na siłowni. Proponuje całkiem inny, nowy rodzaj ruchu i nowy rodzaj myślenia o własnej fizycznej sprawności. Choć uznawana jest za sztukę walki, to koncentruje się na sile wewnętrznej.  

W Polsce działa wiele ośrodków taoistycznego tai chi, polskim centrum jest Łódź. Tam odbywają się spotkania i kursy, na których kształci się przyszłych instruktorów tai-chi.

Tai-chi polega na powolnych ruchach, które wzmacniają mięśnie i uelastyczniają je oraz usprawniają krążenie krwi. Styl kładzie nacisk na rozciąganie się i obracanie w każdym z ruchów w jak najbardziej perfekcyjny sposób. Tai-chi pomaga podnieść koordynację ruchów, poprawić równowagę, a także giętkość i siłę nóg, jednocześnie redukując stres. Trening polecany jest dla ludzi w różnym wieku i o różnym stanie zdrowia.

Tai chi jest ciągiem 108 naturalnych ruchów, które należy wykonywać powoli i w ściśle określonej kolejności. Mają one naśladować te, które wykonują zwierzęta: najczęściej ptak, małpa, tygrys czy wąż. Wszystkie ruchy są zestawione w taki sposób, aby doprowadzić do zmniejszenia napięcia w ciele ćwiczącego, poprawy krążenia i oddechu, uspokojenia serca i wyciszenia umysłu. Na zajęciach instruktor pokazuje grupie po kolei te 108 ruchów, tak aby uczestnicy mogli je poznać, przyzwyczaić się do nich i zaobserwować, na czym polegają. Zajęcia trwają zwykle dwie godziny.

W każdym ćwiczeniu udział bierze całe ciało, wszystkie stawy zostają rozluźnione. Może to przynieść bardzo dobre efekty, na przykład w leczeniu chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa. Ruchy obrotowe, czyli różnego rodzaju skręty, masują brzuch, dzięki czemu poprawia się trawienie i metabolizm.

Najważniejsze jest jednak to, że ćwiczenia nie wymagają nadmiernego wysiłku i nie nadwyrężają żadnej partii ciała. Ćwiczenia rozluźniające i wykonywane rytmicznie poprawiają krążenie krwi, uczą efektywnego wykorzystywania całego ciała i poprawiają wytrzymałość organizmu.

Celem tai-chi jest powrót do stanu czystości zdrowia i umysłu, nauczenie się okazywania życzliwości innym ludziom oraz uwolnienie się od napięcia i stresu. Dla początkujących zazwyczaj najistotniejszy jest jednak zdrowotny i relaksacyjny wymiar tai-chi oraz piękno i przyjemność płynące z charakterystycznego dla tai-chi miękkiego, kolistego ruchu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.