Kiedroquiz 75. Omówienie odpowiedzi na pytania

1. Na której skoczni ustanowiono rekord świata w długości skoku?

Vikersund. 11 lutego 2011 Johan Remen Evensen skoczył tam i ustał 246,5 m.

2. Jaki kraj reprezentuje zawodnik, do którego należy rekord w długości skoku narciarskiego?

Norwegia. Rekordzistą jest Johan Remen Evensen

3. Ile lat ma Kamil Stoch?

27. Urodził się 28 maja 1987 roku.

4. Kogo uważa się za prekursora tzw. stylu V na arenie międzynarodowej?

Jan Bokloev. Choć wcześniej w Polsce tak skakał Mirosław Graf, ale do kadry narodowej nie trafił i nie jego styl nie przyjął się na świecie.

5. Ile razy Janne Ahonen był na podium klasyfikacji końcowej Turnieju Czterech Skoczni?

10 razy. Wygrał 5 razy, 3 razy był drugi, a dwa razy trzeci.

6. Kto był pierwszym Polakiem, który stanął na podium w klasyfikacji końcowej Turnieju Czterech Skoczni?

Adam Małysz. Żadnemu innemu Polakowi to się nie udało.

7. Ile lat miał Adam Małysz, gdy stanął po raz pierwszy na podium konkursu Pucharu Świata?

18 lat. Było to 18 lutego 1996 r. Małysz urodził się 3 grudnia 1977 roku.

8. Który skoczek najwięcej razy stał na podium konkursów Pucharu Świata?

Janne Ahonen. 36 konkursów wygrał, w 44 był drugi, a w 28 - trzeci.

9. Jak nazywał się fiński biegacz, któremu często przypisuje się - niesłusznie zresztą - rolę prekursora biegu krokiem łyżwowym?

Pauli Siitonen. Pokazał ten krok w biegach na długich dystansach w późnych latach 70. On sam jednak przyznawał, że podpatrzył ten krok w zawodników ścigających się w narciarskich biegach na orientację.

10. Jak nazywał się Amerykanin, który udoskonalił technikę łyżwową tak bardzo, że zdobył Puchar Świata w biegach narciarskich?

Bill Koch. Puchar Świata zdobył w 1982 roku.

11. Który zawodnik broni Puchar Świata w biegach narciarskich mężczyzn?

Johnsrud Sundby. Drugi był Aleksandr Legkow, a trzeci Alex Harvey z Kanady.

12. Które miejsce w klasyfikacji generalnej w ubiegłym sezonie zajęła Justyna Kowalczyk?