Sport.pl

Kiedroquiz 70. Omówienie odpowiedzi na pytania

1. Pierwszy mecz międzypaństwowy w historii piłki nożnej rozegrali Szkoci z Anglikami. Jaki padł wynik?

Padł remis 0:0

2. Szkoci osiem razy grali w finałach mistrzostw świata. Raz jednak sami zrezygnowali z gry. Kiedy to było?

W 1950 r. wywalczyli kwalifikację, ale zrezygnowali z wyjazdu do Brazylii.

3. Glasgow Rangers i Celtic Glasgow to najbardziej utytułowane kluby Szkocji. Czy wiesz jak dzieliły najważniejsze tytuły, czyli mistrzostwo i puchar kraju?

Więcej pucharów zdobył Celtic, a mistrzostw - Rangers. Celtic zdobył 45 razy mistrzostwo Szkocji i 36 razy Puchar, a Rangers - 54 razy mistrzostwo i 33 razy Puchar.

4. Który z wymienionych piłkarzy z lat 80. (ostatniego czasu, gdy Szkocja coś znaczyła w piłce nożnej) nie jest Szkotem?

Ian Rush. Jest Walijczykiem

5. Na jakiej pozycji grał Alex Ferguson w latach swojej kariery piłkarskiej?

Napastnik. W karierze strzelił 171 goli w 317 meczach.

6. Szkocja osiem razy grała w finałach mistrzostw świata, ale medalu nigdy nie zdobyła. Jaki był jej największy sukces?

Nigdy nie wyszli z grupy. Najbliżej awansu byli w 1974 r. Wtedy odpadli nie przegrywając meczu (remisy z Brazylią i Jugosławią, zwycięstwo z Zairem).

7. O wiele lepiej niż w finałach mistrzostw świata Szkoci radzili sobie w pucharach. Które szkockie kluby sięgnęły po jedno z europejskich pucharów?

Celtic, Rangers i Aberdeen. Celtic wygrał Puchar Mistrzów (1967), Rangers (1972) i Aberdeen (1983) Puchar Zdobywców Pucharów.

8. Dariusz Dziekanowski wielkiej kariery w Celticu Glasgow nie zrobił, ale do historii klubu przeszedł jego występ w Pucharze Zdobywców Pucharów, w którym strzelił cztery gole. Kto był wtedy rywalem Szkotów?

Partizan Belgrad. Działo się to w 1989 r. Celtic i tak odpadł, bo w pierwszym meczu przegrał 1:2.9. Szkoci mają w swojej historii więcej słynnych piłkarskich trenerów niż piłkarzy. Obok Aleksa Fergusona byli przecież jeszcze Matt Busby czy Bill Shankly. Jaki słynny klub prowadził ten ostatni (Shankly) przez niemal ćwierć wieku?

Liverpool. Shankly pracował tam w latach 1959-74.

10. Jeden jedyny szkocki piłkarz został nagrodzony Złotą Piłką magazynu France Football dla najlepszego piłkarza Europy. Kto to był?

Denis Law. Zdobył tę nagrodę w 1964 roku.