PŚ w skokach. Stoch czwarty w ostatnim konkursie sezonu

Kamil Stoch zajął czwarte miejsce w niedzielnym konkursie PŚ w skokach w Planicy. Zdobywca Kryształowej Kuli prowadził po pierwszej serii, ale w drugiej oddał trochę słabszy skok i uzyskał notę o 0,1 pkt gorszą od trzeciego ostatecznie Andersa Bardala. Wygrał Peter Prevc przed Severinem Freundem.

W pierwszej serii zawodów na Bloudkovej Velikance Stoch wylądował najdalej ze wszystkich 50 zawodników. Po skoku na 139. metr podwójny mistrz olimpijski z Soczi prowadził, wyprzedzając o 0,7 drugiego Bardala (138,5 m), o 1,8 pkt trzeciego Prevca (136 m) i o 3,6 pkt czwartego Freunda (136 m).

W finale Freund i Prevc wykorzystali wiatr pod narty, który wiał akurat wtedy, kiedy oddawali swoje skoki. Niemiec wyrównał rekord skoczni Piotra Żyły i po lądowaniu na 141. metrze prowadził. Po chwili o metr dalej skoczył Prevc, wyprzedzając rywala w walce o drugie miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ.

Bardal, który walczył z Noriakim Kasaim o czwartą pozycję w "generalce", odpowiedział lotem na 136,5 m. To było za mało, by zagrozić prowadzącej dwójce. Stało się więc jasne, że Prevc i Freund staną na podium, a Słoweniec dostanie za ten konkurs o co najmniej 20 punktów więcej. Tym samym Prevc był już pewny drugiego miejsca w ostatecznej klasyfikacji sezonu, bo przed zawodami tracił do Freunda 11 pkt.

Za moment okazało się, że kolejność na konkursowym podium już się nie zmieni, bo Stoch uzyskał 136 m i został sklasyfikowany na czwartej pozycji. Polak zdobył w konkursie 278,4 pkt, Bardal był lepszy o zaledwie 0,1 pkt. Do Prevca Stoch stracił 5,3, a do Freunda - 2,4 pkt. Piąty Kasai był od Stocha gorszy o 10,6 pkt.

Na 13. miejscu ostatni konkurs sezonu ukończył Żyła (250,9 pkt, 132 i 130,5 m), Maciej Kot był 15. (246,4 pkt, 133 i 128 m). 41. był Dawid Kubacki (114,1 pkt, 125,5 m), 45. Klemens Murańka (109,1 pkt, 123,5 m), a 47. Jan Ziobro (107,1 pkt, 124 m).

Kilka minut po konkursie Stoch odebrał Kryształową Kulę. Sezon zakończył jako zwycięzca sześciu konkursów, który na podium stał w sumie 12 razy. Polak był najlepszy w Pucharze Świata i na igrzyskach olimpijskich w Soczi, gdzie zdobył dwa złote medale.

Dumny może być też trener Łukasz Kruczek, bo jego podopieczni zdobyli 3790 punktów - najwięcej w historii startów reprezentacji Polski w PŚ. W Pucharze Narodów biało-czerwoni zostali sklasyfikowani na czwartej pozycji, ustępując tylko Austriakom, Niemcom i Słoweńcom.