Sport.pl

Skoki narciarskie. Kruczek podał skład na Soczi

Dariusz Wołowski, Radosław Leniarski, Zakopane
19.01.2014 , aktualizacja: 19.01.2014 21:48
A A A Drukuj
Łukasz Kruczek

Łukasz Kruczek (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Łukasz Kruczek zdecydował, że na zimowe igrzyska olimpijskie do Soczi pojadą: Kamil Stoch, Jan Ziobro, Maciej Kot, Piotr Żyła i Dawid Kubacki. Decyzja zapadła po niedzielnym indywidualnym konkursie PŚ w Zakopane. - Jeszcze w samolocie do Soczi będę się zastanawiał, czy podjąłem dobrą decyzję. Być może nigdy nie będę tego pewny.
- Nie było łatwo. Trzon co prawda znamy, ale chodziło o numer 5, sztampowo - rezerwowego, choć nie wiadomo, jak tu jest z rezerwowym. Ta czwórka: Kamil Stoch, Jan Ziorbo, Maciej Kot, Piotr Żyła, to najpewniejsi. Numer 5: rozważaliśmy Bieguna, Murańkę i Kubackiego. Do końca szukaliśmy argumentów za i przeciw. Spędzało mi to sen z powiek. Po wielu naradach rezerwowym będzie Dawid Kubacki. Klimek zasługiwał, ale musieliśmy wybrać. Postawiliśmy na doświadczenie - mówił Kruczek

W głosowaniu 2:2

Cztery nazwiska nie podlegały dyskusji, piąte budziło ogromne wątpliwości. Tak duże, że Kruczek tuż po niedzielnym konkursie zwołał sztab szkoleniowy. Odbyło się nawet głosowanie. Wyszło 2:2, głosowali trenerzy kadry Łukasz Kruczek, i Robert Mateja. I trzeba było się zebrać po raz kolejny i debatować dalej. Rozmawiało też wiele innych osób z trzech sztabów szkoleniowych kadr: pierwszej, drugiej i juniorskiej.

O czym debatowali trenerzy? Czterech skoczków w tym Stoch, to pewniacy, a wśród nich Kamil - kandydat niepodważalny.

Wyniki Ziobry - tu kłania się też Engelberg i jego fantastyczna walka w obu szwajcarskich konkursach - oraz Kota w Turnieju Czterech Skoczni wskazują, że ich forma była i jest stabilna. Trzeba tylko skoczków odświeżyć, dać im odpocząć, wypolerować na błysk.

Co do Żyły, członka brązowej drużyny z 2013 roku, a więc sprawdzonego w ogniu, trener pilnie mu się przypatrywał. Gdy trzeba było, poprawiał - Żyła został odesłany z Turnieju Czterech Skoczni na poprawki techniczne i wezwany na ostatni konkurs w Bischofschofen.

Pozostało piąte miejsce do obsadzenia. W sobotę w konkursie drużynowym trener postanowił przeprowadzić eksperyment. Do dwóch menzurek z napisem "Kubacki" i "Murańka" wlał presję kilkudziesięciu tysięcy kibiców, dodał wpływ Zakopanego, dosypał emocje związane z walką o miejsce w reprezentacji. I sprawdził jak mikstury się zachowają.

Kruczek: Kubacki się rozkręca

Kubacki był najlepszym polskim zawodnikiem. Murańka najsłabszym. Murańka był trzeci i szósty w swojej serii i wyglądał na złamanego, Kubacki dwukrotnie był pierwszy, przy czym jego drugi skok był najlepszy w całym konkursie.

Kiedy spotkaliśmy się przed domkami ekip z trenerem Kruczkiem po sobotnim konkursie, mówił: - Widzę, co się dzieje z zawodnikami nie tylko na zawodach, ale też na treningach.

I dalej: - Dawid się rozkręca, zauważyłem to już wcześniej. Będzie skakał tylko lepiej. Pamiętajmy, od dziś do turnieju drużynowego w Soczi jest mnóstwo czasu, prawie miesiąc.

Dla Murańki decyzja jest olbrzymim rozczarowaniem. Nastoletni Klemens skakał dobrze i równo, w zawodach Pucharu Świata punkty zdobywał regularnie. W Turnieju Czterech Skoczni byłby w czołowej dziesiątce w klasyfikacji generalnej, gdyby zmęczony fizycznie i psychicznie nie zawalił ostatniego konkursu w Bischofshofen. - Start w Soczi to moje wielkie marzenie. Wylałem masę potu na treningach, by się spełniło - mówił Murańka w Zakopanem.

Trener powiedział: - Jeszcze w samolocie do Soczi będę się zastanawiał, czy podjąłem dobrą decyzję. Być może nigdy nie będę tego pewny. • 38
 • 12
Komentarze (84)
Zaloguj się
 • Oceniono 333 razy 285

  Trzeba zaufać Kruczkowi, już chyba udowodnił, że wie , co robi ;) Miejmy nadzieję, że tym razem także podjął słuszne decyzje ;)

 • Oceniono 208 razy 168

  Łukasz Kruczek już pokazał że należy mu zaufać.. Rozliczany będzie po Soczi.. a nie teraz nagle są głosy sprzeciwu..
  Po raz pierwszy mamy pełną kadrę która może naprawdę wywalczyć także medal drużynowy w skokach na olimpiadzie..

 • Oceniono 121 razy 81

  Chyba nie ma zaskoczenia Dawid Kubacki mimo słabszych wyników indywidualnych pokazał że jest mocnym ogniwem jeśli chodzi o rywalizacje w drużynie pokazując, że także ważna jest odporność na stres związana z presją i oczekiwaniem na dobry wynik !

 • dr.adalbert

  Oceniono 81 razy 63

  Wybrał jak wybrał - on wybrał, on poniesie ewentualne konsekwencje, w razie wpadki - "bo nie zabrał (tu wpisz dowolne nazwisko). wydawało mi się, że Murańka ma większe szanse niż Kubacki, ale wczoraj to Kubacki dał ognia. wybór na pewno był trudny - i to po raz pierwszy w historii

 • szyfrant.zielonka

  Oceniono 51 razy 31

  Szkoda mi Murańki, zrobił w tym sezonie kolosalny postęp. Ale cóż, jak mawiał Szekspir: ktoś musiał zostać by jechać mógł ktoś - w razie czego Kruczek bierze tą decyzję na cyce. Na pocieszenie Klimek poleci na PŚ do Japonii, gdzie pewnie sporo awansuje w generalce PŚ.

 • poborowy102

  Oceniono 77 razy 13

  No, jest Kubacki!!! Oby tylko pozwolono mu tym razem powtarzać skoki po nieudanych próbach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Skoki narciarskie - klasyfikacja Pucharu Świata

  Lp.ZawodnikPkt.
  1Kamil Stoch1420
  2Peter Prevc1312
  3Severin Freund1303
  4Anders Bardal1071
  5Noriaki Kasai1062
  6Gregor Schlierenzauer943
  7Simon Ammann733
  8Thomas Diethart666
  9Andreas Wellinger601
  10Stefan Kraft539
  17Maciej Kot398
  20Piotr Żyła343
  25Jan Ziobro312
  35Krzysztof Biegun144
  38Klemens Murańka132
  49Dawid Kubacki87
  78Stefan Hula3
  81Krzysztof Miętus1
  85Bartłomiej Kłusek0
  85Jakub Wolny0

 • Skoki narciarskie - klasyfikacja Pucharu Narodów

  Lp.ZawodnikPkt.
  1Austria5407
  2Niemcy4735
  3Słowenia4402
  4Polska3790
  5Norwegia3162
  6Japonia2685
  7Czechy1337
  8Finlandia1090
  9Szwajcaria957
  10Rosja254
  11Włochy185
  12Francja115
  13Kanada87
  14Estonia52
  15USA3