Soczi 2014. Historyczne igrzyska zimowe! Dwa złota Polski

Po raz pierwszy w historii Polska ma dwa złote medale na jednych zimowych igrzyskach olimpijskich. Dziś złoto w biegu na 10 km techniką klasyczną zdobyła Justyna Kowalczyk. W niedzielę w konkursie na średniej skoczni triumfował Kamil Stoch. Polska w klasyfikacji medalowej jest na ósmym miejscu.

Justyna Kowalczyk triumfowała w biegu narciarskim na 10 km techniką klasyczną. Druga była Szwedka Charlotte Kalla - 18,4 s straty, a trzecia Norweżka Therese Johaug - 28,3. To drugi złoty medal dla Polski w Soczi. W niedzielę w konkursie na średniej skoczni triumfował Kamil Stoch.

Po raz pierwszy w historii Polska ma dwa złote medale na jednych zimowych igrzyskach olimpijskich. Biorąc pod uwagę, że w klasyfikacji medalowej najbardziej ceni się krążki z najcenniejszego kruszcu, to już są najbardziej udane igrzyska w historii. Cztery lata temu w Vancouver Polacy zdobyli aż sześć medali (najwięcej w historii), ale tylko jeden był złoty (dwa srebrne i trzy brązy).

Pierwszym polskim mistrzem zimowych igrzysk został w 1972 roku w Sapporo inny skoczek - Wojciech Fortuna, który triumfował na dużym obiekcie. 38 lat później w Vancouver Kowalczyk zwyciężyła w biegu na 30 km techniką klasyczną.