PŚ w Kuusamo. Kowalczyk znów pierwsza! Trzy sekundy przed Bjoergen

Justyna Kowalczyk wygrała drugi konkurs Pucharu Świata i jest wciąż niepokonana w tym sezonie! Po piątkowym zwycięstwie w sprincie tym razem w Kuusamo Polka była najszybsza także w biegu na pięć kilometrów! Nasza biegaczka finiszowała zaledwie trzy sekundy przed swoją największą rywalką - Marit Bjoergen. W niedzielę o 10:30 bieg na dochodzenie na 10 km techniką dowolną - Relacja Z Czuba i Na Żywo na Sport.pl.

W Kuusamo narciarze rywalizują w minicyklu Ruka Triple. Kowalczyk jak na razie całkowicie zdominowała tę serię - po dwóch zwycięstwach jest pierwsza, podobnie jak w klasyfikacji Pucharu Świata, gdzie zgromadziła już 100 punktów.

W sobotę zawodniczki rywalizowały w biegu indywidualnym na 5 km techniką klasyczną. Ten styl jest mocniejszą stroną Polki, która na trasę ruszyła jako ostatnia. Na pierwszym punkcie pomiarowym miała 0,5 sekundy straty do Bjoergen, natomiast na kolejnych pomiarach była już przed Norweżką.

- Warunki były bardzo ciężkie, podobnie jak cały bieg - powiedziała po przekroczeniu mety Kowalczyk. - Stoczyłam zaciętą walkę z Bjoergen, jednak na ostatnich metrach czułam się bardzo mocno. Moje mięśnie odczuły tę walkę, jednak wciąż jestem dopiero na początku sezonu.

Na mecie Polka była o trzy sekundy szybsza niż Bjoergen - obie zawodniczki po biegu przytuliły się do siebie, co w poprzednim sezonie nie było częstym obrazkiem. Trzecie miejsce zajęła kolejna Norweżka - Therese Johaug, która do podopiecznej Aleksandra Wierietielnego straciła 14,6 s.

Kowalczyk z kompletem punktów jest liderką PŚ 2013/14. Druga jest Bjoergen - 66 pkt. Punkty do klasyfikacji generalnej PŚ zdobyła także Paulina Maciuszek, która ze stratą 1.03,4 zajęła 28. miejsce. Lokaty pozostałych Polek: 41. Kornelia Kubińska (1.13,5), 58. Agnieszka Szymańczak (1.27,5), 63. Sylwia Jaśkowiec (1.30,8).

Co jeszcze w Ruka Triple?

W Finlandii zaplanowano łącznie trzy starty, które składają się na minicykl Ruka Triple. Można w nim wywalczyć łącznie aż 350 punktów do klasyfikacji generalnej PŚ; po 50 za zwycięstwo w każdej z konkurencji i 200 za zwycięstwo w całych zawodach.

W niedzielę na zakończenie narciarki będą rywalizowały w biegu na dochodzenie na 10 km techniką dowolną. Kowalczyk ruszy na trasę jako pierwsza, z przewagą 25,7 s nad Bjoergen oraz 44,9 nad Johaug.

W stylu łyżwowym Polka nie czuje się tak dobrze, jak w "klasyku". W dodatku dwa tygodnie temu podczas zawodów Pucharu FIS w Muonio bardzo dokuczały jej bolące piszczele i także na 10 km techniką dowolną zajęła dopiero 24. miejsce.

Czy Justyna Kowalczyk znów sięgnie po Puchar Świata?