Sport.pl

Soczi 2014. Świat zachwycony ceremonią otwarcia igrzysk

Michał Owczarek
07.02.2014 , aktualizacja: 07.02.2014 21:16
A A A
Znicz olimpijski zapalili wspólnie słynna w przeszłości łyżwiarka figurowa Irina Rodnina oraz legendarny hokeista Władisław Trietjak.

Znicz olimpijski zapalili wspólnie słynna w przeszłości łyżwiarka figurowa Irina Rodnina oraz legendarny hokeista Władisław Trietjak. (Fot. POOL REUTERS)

Słyszałem wiele złego o Rosji przed Soczi, ale ten pokaz dał nam to, co w Rosji najlepsze - nie brak zachwytów po spektakularnej trzygodzinnej ceremonii otwarcia igrzysk w Soczi.
Znicz olimpijski na wybudowanym na wybrzeżu Morza Czarnego imponującym stadionie Fiszt zapalili wspólnie słynna w przeszłości łyżwiarka figurowa Irina Rodnina oraz legendarny hokeista Władisław Trietjak.

Przed oficjalną częścią uroczystości 40 tys. widzów zobaczyło barwne widowisko, składające się z 18 odsłon i ukazujące historię Rosji od średniowiecza, poprzez okres caratu i rewolucję 1917 roku, po czasy współczesne. Nie zabrakło chóru kozackiego, baletu, trojki, występu zespołu folklorystycznego Buranowskie Babuszki.

W spektaklu wzięło udział 3 tys. artystów i 2 tys. wolontariuszy. Zakończył go pokaz sztucznych ogni, podczas którego odpalono 3,5 tys. fajerwerków.

Ceremonia spodobała się na całym świecie. The Times nazwał pokaz "spektakularnym", a niemiecki "Die Welt" podkreślał "ogromny rozmach". CNN pisał o "spektakularnym otwarciu igrzysk". Magiczna podróż przez historię, kolorowe stroje i niesamowita gra świateł - to było najlepsze w ceremonii otwarcia igrzysk według CNN.

"Słyszałem wiele złego o Rosji przed Soczi, ale ten pokaz dał nam to, co w Rosji najlepsze" - pisał korespondent BBC Stave Rosenberg.

"Rosjanie mogą być dumni. Wiele osób miało nadzieję na coś, co zachwyci świat i im się to udało" - napisał Daniel Sandford z BBC.

Ceremonia otwarcia zrobiła na mnie wielkie wrażenie, choć nie rozumiem ani słowa z transmisji telewizyjnej - mówił Tom Whiters z AP

Bajkowa ceremonia otwarcia igrzysk i... duża wpadka. Kliknij, aby obejrzeć galerię!


Wpadka Rosjan. Pokazali mapę Polski z... obwodem kaliningradzkim

Przed prezentacją reprezentacji Polski organizatorzy ceremonii otwarcia wyświetlili na płycie stadionu wielką mapę Polski. Do jej granic zaliczono obwód kaliningradzki. Zobacz >>

Igrzyska czas zacząć... od medalu?

Igrzyska zaczynamy od pierwszej medalowej szansy Justyny Kowalczyk i kwalifikacji skoków narciarskich, a wydarzenia będziemy relacjonować na żywo już od godz. 7. Wiele dzieje się także poza olimpijskimi arenami. Sprawdź plan transmisji i zaplanuj dzień ze Sport.pl i aplikacją Sport.pl LIVE!

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

 • 21
 • 11
Komentarze (69)
Zaloguj się
 • kocurxtr

  Oceniono 180 razy 80

  cudn widowisko utkane zeświatła i pięknej muzyki
  i zastanawiam się, czy ktokolwiek poza Rosjanami zrobiłby coś takiego...
  Rosjanie - abstrachując od kwestii politycznych - mają duszę artystyczną, piekny artstyczny dorobek i udało im się to pokazać
  Amerykanie ? pokazaliby plastikowych ludzi, plastikowe show i rozdali hamburgery w rytm muzyki country...

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  hejterom mówię: żal mi was, poza nienawiscia do wszystkiego nie macie juz nic

 • dabljuzi

  Oceniono 140 razy 78

  A w naszej TV mowili, ze wiekszego syfu nie widzieli!
  Banda oslow z Woronicza

 • szaja25

  Oceniono 101 razy 73

  Szczerze, byłem zachwycony! Po tej ceremonii uważam ,że w Krakowie nie powinno być olimpiady. Raz, że nas nie stać, a dwa nie dorośliśmy do takiej imprezy. Po Euro mam dość, choć impreza sie udała to przed 30% "prawdziwych polaków" zacierało ręce, żeby nic nie wyszło. I teraz byłoby tak samo, jesteśmy małym kłótliwym narodkiem, niestety. A w telewizji TVP1, wypowiedzi tych zakompleksionych rusofobów nie można było słuchać.

 • ileana

  Oceniono 85 razy 65

  Przepiekne widowisko, zwiewne, bardzo eleganckie. bez natloku symboli, chyba jedno z najpiekniejszych otwarc olimpijskich..i jak przystalo na zimowa olimpiade w odcieniach zimowych barw.Nie znudzilo w zadnym momencie. a efekty swietlne i pomyslowosc pieknych obrazow na niebie na ladzie i na morzu byl wprost urzekajace.. .i to czerwone pieklo . Piekna muzyka i efekty akustyczne .Tylko gratulowac!!! Polacy zostawcie emocje i odniescie sie do tej Olimpiady tak, jak starozytni Grecy brali rozejm w okresie olimpiady.! Caly kompleks olimpijskich budowli w Soczi piekny.Stadion urzekl mnie ksztaltem, gra swiatel.W najpiekniejszych strojach zaprezentowali sie Rosjanie i Polacy, bardzo wesole stroje, wrecz usmiechajace sie mieli Amerykanie a w strojach spod igly na wybiegu mody z gornej polki wyszli Francuzi.Rowniez pieknie ubrani byli sportowcy z Andory

 • kono2291

  Oceniono 80 razy 48

  Tylko w świętojebliwej POlandii nie podobało się pseudoznawczyniom i pseudoznawcom z TVP i TVP Kultura.

 • e.st1

  Oceniono 76 razy 46

  Tylko kundlom z TVP się nie podobało. Dali popis ignorancji i szowinizmu. Do niczego bo ruskie według nich. Swoim komentarzem spaprali tę wyjątkowo piękną uroczystość!

 • spectator_zm

  Oceniono 78 razy 34

  Świat zachwycony, a u nas zaraz po ceremonii totalna krytyka w świętojebliwej TVP. Komentujący w studio nie zostawili suchej nitki na organizatorach, twierdząc, że było to nudne i sztywne widowisko.
  Dla mnie było takie sobie. Mógł oczywiście zachwycić rozmach i piękna gra świateł. Podczas pokazów tanecznych był spory chaos. Za to Centrum Olimpijskie bajkowe.
  Zabrakło mi trochę odniesienia do Gorbaczowa i Pieriestrojki, a raził ten sierp i młot. I tak dobrze, że nie pokazali Stalina, bo dopiero byłby obciach...

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 57 razy 33

  Tylko na Czerskiej nosami kręcą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX