Sport.pl

Soczi 2014. Wszyscy śmiali się z podwójnych olimpijskich toalet. Niesłusznie?

Piotr Kalisz, businessinsider.com
23.01.2014 , aktualizacja: 23.01.2014 19:59
A A A
Rosyjskie, podwójne toalety, z których śmiał się cały świat

Rosyjskie, podwójne toalety, z których śmiał się cały świat (źródło: twitter.com)

Kilka dni temu świat obiegło zdjęcie podwójnych toalet w Soczi. Śmiechu było co niemiara, bo kto chodzi do łazienki parami? Okazuje się jednak, że prawda o niecodziennych toaletach na igrzyska może być taka, że zdjęcie zostało zrobione w trakcie remontu, po usunięciu ścianki działowej i przed demontażem klozetów.


Pisałem już w życiu o różnych sprawach, ale nigdy nie sądziłem, że przyjdzie mi popełnić tekst dotyczący toalet. Sprawa jest jednak ciekawa - kilka dni temu cały świat śmiał się z tego zdjęcia zrobionego w olimpijskim Centrum Biatlonowym przez dziennikarza BBC Steve'a Rosenberga:

Śmiali się internauci, śmiały się też ważne postacie sportu z arcymistrzem szachowym Garijem Kasparowem na czele. "Te toalety stworzą poczucie wspólnoty. To dostaniemy za ponad 50 miliardów dolarów" - napisał.

Okazuje się jednak, że prawda o toaletach może być mniej śmieszna. Fotograf Reutersa Alexander Demianchuk postanowił zrobić zdjęcie tego samego miejsca i okazało się, że śladu po klozetach już nie ma, są za to szafki.Oczywiście od razu pojawiły się komentarze, że Rosjanie próbują wybrnąć ze swojej wpadki. Ale niejaka Elena Greenberg, która twierdzi, że pracuje w tym miejscu, napisała na Facebooku, że toalety zostały przerobione na pomieszczenie gospodarcze, a zdjęcie Rosenberg zrobił w trakcie remontu tuż po usunięciu ścianki działowej. Toalety z podwójnymi klozetami nigdy więc tak naprawdę nie istniały.Tak wyglądały toalety przed usunięciem ścianki. Fot. Facebook Eleny Greenberg

Wszystko jasne? Pytanie tylko, jaka była historia tych toalet z Uniwersytetu w Kazaniu (zdjęcie zrobione podczas letniej uniwersjady w 2013 roku):

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

 • 5
 • 6
Komentarze (56)
Zaloguj się
 • darq

  Oceniono 150 razy 96

  Ciekawe, że wraz z demontażem ścianki działowej zmieniła się też terakota na podłodze i kolor płytek na ścianie. Z pewnością taki remont wykonali przed demontażem toalet. :)

 • karluszo

  Oceniono 51 razy 49

  Złośliwcy. Po prostu w Rosji jest rozbudowana demokracja i nawet w kiblu jest prawo wyboru :).

 • tia666

  Oceniono 55 razy 47

  eee, kupa w klozecie to przezytek, teraz sie sra do szafek a co....

 • bilobilwroc

  Oceniono 45 razy 41

  Toalety grupowe to tradycja z czasów Zwiazku Radzieckiego. Pamiętam taką chyba na dworcu w Saratowie, gdzie panowie siedzieli na jednej desce z dziurami, pod spodem było coś w rodzaju szerokiej rynny, i od czasu do czasu uczestnik siedziący na skraju tej deski krzyczał do pozostałych: "Tawariszczi, wada idut", i wszyscy podrywali się aby uniknąć opryskania siedzenia. WC w rosji - temat rzeka.

 • tad51

  Oceniono 50 razy 34

  Ścianka w toaletach została usunięta na rozkaz Putina. No bo jak on będzie odbywać " posiedzenie" bez swego premiera Miedwiediewa ?

 • sylenth

  Oceniono 45 razy 29

  jak ścianka działowa powróci to pojemnik na papier toaletowy tylko w jednej będzie?

 • nazimno

  Oceniono 31 razy 23

  Tez mi sensacja...
  Toalety z czasow rzymskich w Efezie (dzis Turcja)

  www.atlasobscura.com/places/ephesus-public-toilets

 • hehenio

  Oceniono 19 razy 19

  Ruska manipulacja - obśmiali Mać Rassiju to postawili szafki. A o co chodziło naprawdę, nikt normalny nie pojmie.

  Умом Россию не понять,
  Аршином общим не измерить:
  У ней особенная стать –
  В Россию можно только верить!

 • alistair-p

  Oceniono 18 razy 18

  Taki podwójny kibelek widziałem w kawiarni w Wilnie w 2011 roku.Tam sedesy stały na środku stosunkowo dużego pomieszczenia,byłem cholernie zdziwiony :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX