Sport.pl

Dawid Kubacki i Kamil Stoch z piekła do nieba. Cyrk, który dla nas stał się teatrem marzeń

Może w czasach przedtelewizyjnych na którejś z wielkich imprez odbył się konkurs skoków narciarskich tak dziwny, jak ten, który w piątek rozegrano w Seefeld. Rozegrany na siłę. Ze szkodą dla wielu świetnych zawodników. I z nagrodą dla Polaków. Dawid Kubacki i Kamil Stoch na medale zasłużyli, ale dolecieli do nich, odbijając się z dna piekła.

- To jest cyrk. Katastrofa. To było śmieszne. Masakra jakaś. Przy tym padającym śniegu z deszczem trzymało w torach. Szkoda – mówił Stefan Hula po swoim drugim skoku w piątkowym konkursie. - Po co to wszystko? Po co ten konkurs? – pytał retorycznie. - Po tym jak skoczyłem w pierwszej serii, byłem w szoku, zupełnie nie wiedziałem, co się dzieje, o co chodzi. Widząc wyniki, widząc, co się po mnie działo, myślałem… A, już nie będę przeklinał – dzielił się Hula swoimi wrażeniami.

- Kamil dostał plus 12 punktów. To jest masakra. Przy takim krótkim rozbiegu to masakra. Jadący za nim Kobayashi miał już tylko plus cztery punkty. Ciężko mi o tym mówić. Słabe – tak Hula próbował analizować wydarzenia pierwszej serii.

Hula anulował, Hofer nie anulował

Po niej tylko najwięksi szaleńcy mogli przewidzieć, że stanie się to, co się stało, że cyrk zmieni się dla nas w teatr marzeń. Że role jak z filmu science-fiction odegrają Dawid Kubacki i Kamil Stoch, przeskakując z miejsc odpowiednio 27. i 18. na pierwsze i drugie.

- Nie tylko my będziemy źli. Wielu zawodników będzie rozczarowanych. Mimo że ta druga seria wygląda już normalniej, bo wiatr się trochę uspokoił – kończył swoją wypowiedź Hula.

Kończył, gdy Kubacki był liderem, a Stoch wiceliderem. A gdy kilkanaście minut później okazało się, że obaj zachowali te pozycje i odbiorą medale, Stefan śmiał się i rzucił do grupy polskich dziennikarzy: „Anuluję wywiad!”.

Dyrektor Pucharu Świata i szef skoków na MŚ Walter Hofer proszony przez nas o ocenę wydarzeń, uznał, że było dobrze, bo niczego nie trzeba było anulować. Według Austriaka sprawnie przeprowadzono dwie serie. - Walter może tylko wyłącznie wywrzeć jakiś wpływ na jury, a to jury odpowiada za konkurs – mówi Adam Małysz, próbując trochę bronić Hofera

Horngacher chciał dusić

Teraz o wyrozumiałość łatwiej. Ale po pierwszej serii Małysz rzucił tylko „żenada”. A Stefan Horngacher, zwykle oaza spokoju, wychodził z siebie. - Było widać po reakcji Stefana, że stało się coś bardzo dziwnego. W życiu nie widziałem, żeby tak się zachowywał po pierwszej serii. Był okropnie wkurzony. Od Grześka Sobczyka wiem, że był na rozbiegu i wydawało się, że tam ich weźmie i udusi za to wszystko – mówi Małysz. - Byliśmy faworytami, nasi zawodnicy byli w superformie i nagle co? Przychodzą jedne zawody, które się nie udają i przychodzą drugie, w których znów ma nie wyjść? No co tu jest grane? – dodaje.

Kobayashi i pozornie złoty los

W połowie konkursu wydawało się, że Ryoyu Kobayashi wyciągnął złoty los na loterii, w którą postanowili zabawić się organizatorzy. Japończyk miał szczęście do warunków, prowadził, a w czołówce nie miał wielu rywali z czołówki Pucharu Świata. Bo oni zostali zepchnięci daleko przez wiatr. Na półmetku trzeci był Ziga Jelar, czyli Słoweniec, którego „życiówką” jest 19. miejsce w konkursie Pucharu Świata. Szóste miejsce zajmował Filip Sakala, Czech, który nigdy w życiu nie zakwalifikował się do zawodów PŚ. Przed wszystkimi Polakami, na 13. pozycji, był Casey Larsson, Amerykanin, który wcześniej za swój najlepszy start w życiu musiał uznawać 40. miejsce w PŚ w Sapporo.

Finalnie Jelar, Larsson i Sakala zajęli miejsca od 27. do 29. To zrozumieć łatwo – w równiejszych warunkach po prostu przepadli, bez wiatru pod narty spadli na bulę. Ale jak wytłumaczyć aż tak wielki awans wszystkich Polaków i wielki spadek Kobayashiego?

Kubacki z miejsca 27. na pierwsze, Stoch z 18. na drugie, Hula z 29. na 12. (szkoda, że 33., a nie 30. był w pierwszej serii Piotr Żyła, bo i on na pewno znacznie by się poprawił). Oczywiście nasi skoczkowie są w formie. Pokazywali ją przez cały sezon w Pucharze Świata, pokazywali i na treningach w Seefeld. Ale na aż tak spektakularne przeskoki pozwoliła im też pogoda. W drugiej serii padający śnieg był dobry dla tych, którzy startowali na początku. Bo wtedy tory prowadzące do progu były czystsze. Kubacki na najeździe osiągnął prędkość 89,4 km/h, jadący kilka minut później Stoch: 88,2. A Kobayashi, który kończył konkurs, czyli startował jeszcze kilkanaście minut później, do progu dojechał z prędkością 86,7 km/h. Co Japończykowi po tym, że miał niezłe warunki wietrzne (lepsze od Kubackiego i Stocha – plus 1,4 pkt za niekorzystne podmuchy, podczas gdy mistrz miał plus 6,5 pkt, a wicemistrz plus 6,1 pkt). Z takiego rozbiegu nie dało się nic zrobić. I Japończyk spadł na 14. miejsce.

On podpisze się pod tym, co na koniec swojego anulowanego wywiadu powiedział Hula – jest rozczarowany. Tym bardziej, że w Innsbrucku też był blisko medalu (zajmował drugie miejsce w połowie konkursu) i też go nie zdobył (skończył na czwartej pozycji).

Zdrowy rozsądek ponad wszystko

Zresztą, Stefan Horngacher, choć jest szczęśliwy z podwójnego zwycięstwa swoich ludzi, stawia sprawę jasno. - Takich zawodów po prostu nikt nie potrzebuje. Wiadomo, że na jutro są zdecydowanie lepsze prognozy pogody. Można było to przesunąć, bo przecież każdy mocno trenuje, stara się, a potem pogoda może wszystko zaprzepaścić – mówi nasz trener

Horngacher to w ogóle rzadki przypadek szkoleniowca zachowującego zdrowy rozsądek nawet w sytuacjach, w których wszystko temu rozsądkowi się wymyka. Mógłby być w euforii. Mógłby opowiadać, że wygrali najlepsi. Zwłaszcza, że nie byłby w tym odosobniony (Stefan Kraft, który stanął z Polakami na podium mówi tak: „konkurs szalony, ale wygrał najmocniejszy zawodnik”). A co mówi? Na pytanie czy to były szczęśliwe mistrzostwa odpowiada tak:

„Nie do końca, bo przegraliśmy dwa konkursy. Ale wzięliśmy się do pracy i wróciliśmy do dobrych skoków i dobrego czucia. Cały sztab zrobił naprawdę bardzo wiele. Zawodnicy były zmotywowani, w dobrej formie. Na koniec mamy dwa medale i musimy się cieszyć, chociaż każdy mnie zna i wie, że będę oczekiwał więcej”

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 2085
  2 Stefan Kraft 1349
  3 Kamil Stoch 1288
  4 Piotr Żyła 1131
  5 Dawid Kubacki 988
  6 Robert Johansson 974
  7 Markus Eisenbichler 937
  8 Johann Andre Forfang 892
  9 Timi Zajc 833
  10 Karl Geiger 765
  22 Jakub Wolny 328
  40 Stefan Hula 69
  47 Maciej Kot 25
  67 Paweł Wąsek 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Polska 6083
  2 Niemcy 5650
  3 Japonia 4813
  4 Austria 4530
  5 Norwegia 3943
  6 Słowenia 3736
  7 Szwajcaria 1467
  8 Czechy 1056
  9 Rosja 867
  10 Finlandia 396
  11 Bułgaria 134
  12 USA 18
  12 Kanada 18
  14 Estonia 12
  15 Włochy 7
  16 Kazachstan 0
  16 Francja 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (12)
Dawid Kubacki i Kamil Stoch z piekła do nieba. Cyrk, który dla nas stał się teatrem marzeń
Zaloguj się
 • boromir195419

  Oceniono 6 razy 6

  Dobry artykuł . Fantastyczny , zwariowany konkurs w którym tym razem my mieliśmy wreszcie farta . Narty same nie skaczą , by wykorzystać dobre warunki trzeba być jeszcze doskonałym skoczkiem , takie warunki jak Kubacki i Stoch miało ok. 15- nastu skoczków .Wielkie gratulacje !!!

 • safelogica

  Oceniono 2 razy 2

  Pierwsza seria była anormalna. Druga była normalna. Po pierwszej serii w czołówce było dużo słabych, przypadkowych zawodników, w drugiej przywrócono normalność. Na podium był Kubacki, Stoch i Kraft. Czy któryś z nich to przypadek i słabeusz?

 • yosemitesam

  Oceniono 2 razy 2

  Dokładnie to samo pomyślałem podczas dekoracji medalistów - gdyby w 1 serii Pietrek skoczył choć metr dalej, to moglibyśmy mieć całe podium :)

 • dar61

  0

  Piekło?
  Nie.
  Umiejętności.
  Przypomnijmy - zawodnicy polscy później niż inne drużyny nauczyli się na tym welmajsterszafcie nietypowo krótkiego końcowego najazdu na próg skoczni/ szancu.
  To był właściwa przeszkoda dla ich skoków na poziomie tegorocznym.
  Gdyby teraz ta pogodowa ruletka nałożyła się na słaby dotąd występ polski (narodowy), trener odchodziłby nie w glorii, a w infamii.
  A teraz odejdzie - bo odejdzie - już nieco w stonowanych nastrojach (Narodu).

  Onego czasu pogoda w narciarskich hopkach miała ostatnie zdanie - i tak będzie do czasu wybudowania zamkniętej hali do skoków , oczywiście w Polsce, na, a jakże, Narodowym.
  Taka hala dostanie z automatu imię służebne lidera i wodza (narodowej) partii przewodniej, ktokolwiek i cokolwiek nim/ nią będzie.

  ****
  Kiedyż, ach, kiedyż ta Redakcja nauczy się zapisywać słowiańskie personalia zgodnie z ich słowiańskim brzmieniem, przestając bazować na zapisach anglosaskich!
  Red. Ł. Jachimiak:
  '...Na półmetku trzeci był Ziga Jelar...' [ANGLOSASIZM]
  >>> ŻIGA / ŽIGA
  Żi-ga. Žiga.

  '...Tym bardziej, że w Innsbrucku...'
  >>> Tym bardziej że... [BEZ PRZECINKA - zasada COFANIA PRZECINKA]

  '...Zresztą, Stefan Horngacher, choć jest...'
  >>> Zresztą Stefan... [BEZ PRZECINKA]

  '...Zwłaszcza, że nie byłby...'
  >>> Zwłaszcza że... [BEZ PRZECINKA - zasada COFANIA PRZECINKA]

 • sverir

  Oceniono 4 razy 0

  Czyli co - jak nasi wygrali, to nie będzie mowy o tym, jak to warunki nie są równe dla wszystkich? Sąd sądem a sprawiedliwość musi być po naszej stronie?

 • antymemo

  Oceniono 4 razy 0

  To cud ?
  To kpiny ze sportu, z tego sportu ... gdzie wynik zależy od wszystkiego (dosłownie !), ale jakby dużo mniej od samego zawodnika.
  Uznajmy zatem TotoLotek za narodową dyscyplinę SPORTOWĄ i uznajmy, że WYGRYWAMY w każdym losowaniu, a zacznie się tak oczekiwana passa samych zwycięstw. Można to nawet zadekretować odpowiednią uchwałą (ten tzw rząd już nie takie rzeczy uchwalał).
  I wszyscy będą zadowoleni i szczęśliwi .. tego wam trzeba ?

 • yosemitesam

  0

  "(szkoda, że 33., a nie 30. był w pierwszej serii Piotr Żyła, bo i on na pewno znacznie by się poprawił)"

  Panie redaktorze, w przypadku Pietrka 30 miejsca nie dało się zająć, ponieważ dwóch skoczków (Hula i Maettaeae) było ex-equo na 29-ym.

 • tomtg123

  Oceniono 6 razy 0

  "cyrk, który stał się teatrem marzeń" - mili państwo, sport i medale mają sens wtedy i tylko wtedy, gdy są nagrodą za bycie lepszym sportowcem.
  Rywalizacja sportowa, lepszy wygrywa.
  Tu mamy loterię.
  Ja nie wiem czy można mówić o marzeniach w sytuacji, gdy odnieśliśmy ("my" w sensie skoczkowie reprezentujący Polskę ) zwycięstwo tego typu, jak wygrana w totolotka.
  Jasne, że każdy się ucieszy z wygranej w totolotka, ale to nie sport.
  Pozdrawiam

 • yyyama

  Oceniono 1 raz -1

  Styl tego artykułu powoduje oczopląs i odruch wymiotny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX