Sport.pl

Sprzęt pomógł Polakom odnieść zwycięstwo! Wielki powrót

Polska wygrała konkurs drużynowy w Klingenthal. Biało-czerwoni nie dali rywalom żadnych szans i już od pierwszego skoku było pewne, że będziemy bardzo mocni. Zwyżka formy biało-czerwonych to nie tylko efekt dużo równiejszych warunków, ale być może także powrotu do bardzo dobrych, czarnych kombinezonów, które w Klingenthal zostały użyte po raz pierwszy w tym sezonie.

Polscy skoczkowie wygrali pierwszy konkurs pod wodzą Michala Doleżala! Biało-czerwoni okazali się zdecydowanie najlepsi w Klingenthal, a zwycięstwo pozwoli oczyścić atmosferę niepokoju dotyczącą formy polskich skoczków! Wielki głaz z serca spadł także samemu szkoleniowcowi, który po skoku Kubackiego po prostu eksplodował wielką radością.

Lepszy sprzęt = lepsze skoki?

Wprawne oko kibica skoków narciarskich mogło zauważyć, że na sobotni konkurs biało-czerwoni pierwszy raz wyciągnęli z szafy lepsze kombinezony, które także mogły mieć wpływ na zwycięstwo w Klingenthal. Na początku sezonu byliśmy z tym elementem nieco z tyłu. Skoczkowie nie przykładali większej wagi do tego, w czym skaczą. Raz były to stroje zielone, raz czerwone a innym razem tzw. składanki różnych kolorów. Wielkie testowanie trwało jeszcze w Wiśle, gdy biało-czerwoni praktycznie w każdym skoku skakali w czymś innym, ale już w Klingenthal sztab polecił założenie znanych z poprzednich dwóch sezonów czarnych-matowych strojów, które w poprzednim sezonie należały do najlepszych, bo miały innowacyjną strukturę. Na Klingethal zostały jednak uszyte nowe.

O ile Piotr Żyła i Jakub Wolny w obu skokach korzystali tylko z czarnych strojów, to Kamil Stoch w pierwszej serii założył szaro-czarny kombinezon, a Kubacki w pierwszej serii leciał w biało-czarnym. To tylko pokazuje, że nasi zawodnicy cały czas testują jeszcze materiały. W finale obaj założyli już jednak w pełni czarne stroje, a Kubacki popisał się niezwykle ładnym skokiem na 137 metrów. 

Można też przypomnieć, że to właśnie Kubacki jako pierwszy miał możliwość skakania w Bischoshofen w tym stroju, gdy sztabowi naszej kadry w styczniu udało się kupić materiału na dwa kombinezony. Wówczas od razu przypadł Polakowi do gustu, a ten pobił w nim nawet rekord skoczni.

Na pewno same kombinezony nie wygrały sobotnich zawodów w Klingenthal, ale nie jest przypadkiem to, że założyliśmy je pierwszy raz w tym sezonie i od razu każdy skoczek zaprezentował się odrobinę lepiej niż dotychczas. Jak powiedział nam niedawno Michał Doleżal te stroje faktycznie są szybsze w powietrzu i pozwalają również na osiąganie wyższych prędkości na najeździe.

Dawid Kubacki indywidualnie zająłby drugie miejsce, Piotr Żyła byłby czwarty, a Jakub Wolny siódmy. Najsłabiej z biało-czerwonych zaprezentował się Kamil Stoch, który i tak znalazłby się w TOP 15, bo łączna suma punktów dała mu 13. miejsce.

Więcej o:
Komentarze (21)
Sprzęt pomógł Polakom odnieść zwycięstwo! Wielki powrót
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 11 razy 7

  Ja nie mam co na siebie włożyć,
  Choć trener mnie kokietkiem zwie,
  No, spróbuj mą szafkę otworzyć,
  To słabe, a tamto się rwie!
  Ja nie mam co na siebie włożyć,
  Popatrz, po Małyszu stroje dwa.
  Ma Freitag przy pantoflach szpic,
  Ja nie mam nic! Ja nie mam nic!

 • ela-007

  0

  Jak to nie dali żadnych szans? Przecież K. Stoch dał aż dwie, ale nikt nie chciał albo nie mógł skorzystać.

 • fryderykus

  0

  A JAKI BYL WYNIK?

 • pepe2-3

  0

  Ooo...
  Jeszcze jak się przyzwyczają do tych "siedmiomilowych" butów to strach się bać...

 • gosciu1974

  0

  Braaaaaaawo

 • zebrzec

  0

  a tabela sprzed tygodnia... lamusy

 • wiezet

  Oceniono 10 razy 0

  a fryzury też mieli z zeszłego roku?

 • 141288bs

  Oceniono 6 razy 0

  Bzdura, kombinezony w niczym nie pomogly - Stoch byl najslabszy i w pierwszym skoku, jaki drugim. - Nam pomogla slabsza dyspozycja przeciwnikoe. O wartosci naszych skoczkow przekonamy sie jutro.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX