Sport.pl

Technologia z tenisa może pomóc w czasie PŚ w Wiśle. Trwa walka o przygotowanie zeskoku

W Wiśle trwa walka z przygotowaniem zeskoku. Mimo, że na kilka godzin przed odbiorem  skocznia nie wygląda idealnie, to organizatorzy zapewniają, że wszystko idzie zgodnie z planem. Około godz. 22 skocznia powinna być odebrana przez FIS. W zeszłym roku nie było możliwości użycia ratraka w trakcie zawodów i w Wiśle poradzono sobie z tym w bardzo kreatywny sposób. W czwartek delegat techniczny i przyszły dyrektor Pucharu Świata. - Sandro Pertile zażyczył sobie ponownego przygotowania technologii rodem z kortów tenisowych czy torów żużlowych.

Chociaż początek rozprowadzenia śniegu na skoczni w Wiśle Malince był zaskakująco dobry i ratrakami udało się szybko wywieźć śnieg, to ostateczna faza przygotowań dostarczyła trochę problemów organizatorom. Okazało się, że ratraki nie są w stanie wypchnąć śniegu na samą górę zeskoku i w czwartek trzeba było zastosować wyjście awaryjne. Organizatorzy załadowali kilkanaście ciężarówek śniegu (po 15 metrów sześciennych śniegu każda) i zdecydowali się na zawiezienie go na górę zeskoku inną drogą. Tam śnieg ubijano już tradycyjną metodą, czyli przy pomocy tzw. deptaczy. 

Zobacz wideo poniżej, w którym Kamil Stoch ocenia swoje przygotowania do rozpoczynającego się sezonu Pucharu Świata:

W Wiśle drżą przed mrozem

Około godziny 17 śnieg nadal zsypywał się z zeskoku i widać było spore muldy. Organizatorzy zapewniają jednak, że wszystko idzie w dobrym kierunku, a skocznia około godziny 22 zostanie oficjalnie odebrana przez Sandro Pertile, czyli przyszłego dyrektora Pucharu Świata, a obecnie delegata technicznego FIS-u. Taki odbiór polega m.in na sprawdzeniu grubości pokrywy śnieżnej (tej jest około 15 cm więcej niż potrzeba) czy kątów skoczni i innych parametrów opisanych w homologacji (np. kąta nachylenia na końcu rozbiegu).

W Wiśle najbardziej obawiają się jednak mrozu, który może sprawić, że na zeskoku znowu zrobi się lodowa skorupa, która może utrudniać lądowanie skoczkom. Tak właśnie było w zeszłym roku w piątek i sobotę. W tym roku Wisła jest jednak przygotowana na każdą ewentualność, bo nie ma ustawionej drugiej metalowej trybuny i na skocznie może wjechać ratrak, który może zrobić frezowanie zeskoku, dzięki czemu powierzchnia zeskoku znowu stanie się równa. 

Innowacyjna technika spodobała się przyszłemu "Hoferowi"

Rok temu organizatorzy mieli sporo problemów z zeskokiem, na którym zaczęły tworzyć się po prostu dziury. Wówczas nie było możliwości wyjazdu ratraku i wymyślono innowacyjny sposób na wyrównanie zeskoku, którego nie stosował dotąd jeszcze nikt na skoczniach. Użyto więc skutera śnieżnego i specjalnej metalowej siatki, która ścięła zewnętrzną warstwę lodu i wyrównała śnieg. Obrazowo można to na przykład porównać do równania ziemnego kortu tenisowego czy toru żużlowego. Okazało się, że sposób niezwykle spodobał się przyszłemu dyrektorowi Pucharu Świata i już w czwartek poprosił o przygotowanie skutera, by w razie czego znów można go było użyć. 

Test wiatrołapów i machnięcie chorągiewką z telewizora

O ile mało kto w Wiśle drży już o stan zeskoku, to w weekend przeszkadzać może też wiatr. W czwartek pracownicy firmy Alpina w ramach testu rozwinęli już wiatrołapy i będą to robić też w kolejnych dniach, dlatego akurat tym aspektem polska strona nie będzie się musiała zajmować. Wiatrołapy w Wiśle stykają się nawet z betonowym rozbiegiem, dlatego już drugi rok z rzędu zawodnicy na belce startowej będą mieli to dyspozycji ekran, na którym będą pokazywani trenerzy machający chorągiewką. W innym przypadku nie mieliby możliwości dostrzeżenie szkoleniowca zza niebieskich kurtyn przeciw wiatrowych.

Początek piątkowych treningów o godzinie 16.30. Kwalifikacje o godzinie 18. Transmisja w Eurosporcie.

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Daniel Andre Tande 200
  2 Anze Lanisek 140
  3 Philipp Aschenwald 93
  4 Ryoyu Kobayashi 90
  5 Kamil Stoch 75
  6 Karl Geiger 72
  7 Timi Zajc 72
  8 Stefan Kraft 60
  9 Dawid Kubacki 58
  10 Daniel Huber 57
  19 Piotr Żyła 20
  22 Maciej Kot 19
  31 Stefan Hula 9
  35 Jakub Wolny 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 680
  1 Norwegia 680
  3 Słowenia 520
  4 Polska 485
  5 Japonia 359
  6 Niemcy 325
  7 Szwajcaria 128
  8 Finlandia 60
  9 Rosja 3
  10 Estonia 0
  10 Bułgaria 0
  10 Czechy 0
  10 Kanada 0
  10 USA 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (5)
Technologia z tenisa może pomóc w czasie PŚ w Wiśle. Trwa walka o przygotowanie zeskoku
Zaloguj się
 • europejskiezrodlo

  0

  mocnastawka.blogspot.com - kurs 2000 ponad dzis!

 • xzyzzy

  0

  droga redakcjo, jakie trzeba mieć kwalifikacje, by zostać deptaczem i ile taki koleś zarabia na m-c ?

 • antymemo

  Oceniono 4 razy -2

  Ile to już kosztowało ? Ile to w sumie będzie nas kosztowało ?
  W zamian za możliwość odbycia PIERWSZYCH w sezonie zawodów w niszowej, loteryjnej konkurencji sportowej. Zimowej, bez zimy ... za to "PIERWSZYCH" słono zapłacimy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX