Sport.pl

Jeden największych talentów polskich skoków kończy karierę! Mówili o nim polski Morgenstern

Zawodnik kadry B - Bartosz Czyż zdecydował, że nie będzie dalej uprawiał skoków narciarskich. Szokującą informację przekazał Adam Małysz w rozmowie ze skaczemy.pl, a 20-letni zawodnik potwierdził nam swoją decyzję. -  Już od dłuższego czasu biłem się z myślami co dalej - mówi Czyż. Polak był jedną z nadzei naszych skoków narciarskich. Jeszcze za czasów juniorskich trenerzy porównywali go do Thomasa Morgensterna, ze względu na styl skoków.

Po pierwszych skokach na torach lodowych Bartosz Czyż podjął jednak decyzję, że nie będzie dalej skakał. Bartosz Czyż potwierdził nam zaskakującą decyzję i wytłumaczył z czym była ona związana. 

- Tak to prawda, że postanowiłem zakończyć karierę, a myślę, że bardziej pasuje tu słowo przygoda. Po obozie w Zakopanem, gdzie oddawaliśmy pierwsze skoki na torach lodowych podjąłem taką decyzję, ale nie była ona podjęta w pięć minut. Już od dłuższego czasu biłem się z myślami: "co dalej" - mówi Sport.pl Bartosz Czyż.

Czyż stracił radość ze skoków

Bartosz Czyż przez kilka ostatnich lat uchodził za jeden z największych talentów w polskich skokach narciarskich. 20-letni skoczek od wielu lat trenował pod skrzydłami Macieja Maciusiaka, najpierw w kadrze juniorskiej, a potem kadrze B. Niestety, jego problemy zaczęły się zeszłej zimy. Czyż był właściwie jedynym zawodnikiem w polskich skokach z niedowagą, która była spowodowana bardzo szybkim wzrostem - tłumaczył nam trener kadry B w czasie LGP w Wiśle. Niestety, mocno odbiło się to na wynikach, bo w sezonie 2018/2019 punkty w międzynarodowych zawodach zdobył jedynie w cyklu FIS Cup, czyli "trzeciej lidze skoków".

- Myślę, że ciężko mieć z tego radość ze skoków, jeśli od dłuższego czasu zdobyło się tylko kilka punktów w FIS Cup. Wiadomo ze jeśli zawodnik zdobywa miejsca, które go satysfakcjonują to jest w tym wszystkim radość i dużo więcej motywacji - dodaje były już skoczek.

I dodaje: Zdarzały się dobre obozy, po których miałem więcej motywacji i nakręcały mnie do dalszej pracy, ale też bardzo często po lepszym treningu przychodziłem na kolejny z takim samym nastawieniem i podejściem. Często wkradał się jednak błąd, który powodował że całą szybkość w locie traciłem już na buli.

W locie jak Morgenstern 

Na początku swojej przygody ze skokami Bartosz Czyż był porównywany do wielkiego austriackiego skoczka Thomasa Morgensterna, a wszystko przez bardzo podobną sylwetkę w locie. Młody Polak również miał w locie charakterystyczne załamanie sylwetki w biodrach, o czym wspomniał nawet Adam Małysz, a w polskich mediach lawinowo pojawiały się artykuły o tym, że mamy w swoich szeregach nowego Morgensterna. 

Czyż twierdzi jednak, że wcale mu to nie przeszkadzało. - Zanim jeszcze trafiłem do kadry narodowej wiele osób mówiło mi, że w locie mam podobna technikę do Morgensterna, także takie słowa i porównania do wspaniałego zawodnika były miłe.

I dodał: Chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy wspierali i pomagali mi w mojej przygodzie. Jeszcze raz dziękuje bardzo całemu sztabowi, Polskiemu Związku Narciarskiemu oraz innym trenerom z którymi miałem okazje trenować, a także innym zawodnikom za rywalizację.

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Daniel Andre Tande 260
  2 Stefan Kraft 196
  3 Karl Geiger 192
  4 Ryoyu Kobayashi 190
  5 Philipp Aschenwald 164
  6 Anze Lanisek 161
  7 Yukiya Sato 138
  8 Kamil Stoch 120
  9 Dawid Kubacki 117
  10 Killian Peier 106
  28 Maciej Kot 30
  30 Piotr Żyła 27
  33 Jakub Wolny 19
  35 Stefan Hula 15

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 1020
  2 Norwegia 902
  3 Słowenia 631
  4 Polska 628
  5 Japonia 614
  6 Niemcy 581
  7 Szwajcaria 235
  8 Finlandia 60
  9 Rosja 8
  10 Bułgaria 1
  11 USA 0
  11 Kazachstan 0
  11 Kanada 0
  11 Czechy 0
  11 Estonia 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (15)
Jeden największych talentów polskich skoków kończy karierę! Mówili o nim polski Morgenstern
Zaloguj się
 • koment22

  Oceniono 4 razy 2

  Czyż to ostateczna decyzja ? :)

 • janadamf

  Oceniono 1 raz 1

  Ten sam styl skokow wcale nie musi oznaczac wielkiego talentu. O tym decyduja sukcesy, a tych bylo jak na lekarstwo albo jeszcze mniej.

 • ukos

  Oceniono 3 razy 1

  Dziękuje zawodnikĄ? To już chyba twórcze redakcyjne rozwinięcie wypowiedzi Czyża. I cóż to jest ta zawonika, drodzy redaktorzy? Co jeszcze tą zawodniką można robić oprócz dziękowania?

 • toni42

  0

  Czy nie przesada pisanie o tz. "wielkim talencie"?
  Jezeli mial talent to dlaczego nie mial sukcesów.

 • pawel.ccc

  0

  Chłopak policzył jakie ma szanse i ile go będzie kosztować zdrowia i pieniędzy czekanie aż "nietykalni" Stoch, Żyła, Kubacki i Kot zestarzeją się na tyle, że zrobi się miejsce dla młodszych i... doszedł do wniosku, że szkoda czasu, zdrowia i pieniędzy i znalazł sobie normalne zajęcie.

 • xynat

  Oceniono 2 razy 0

  Może i dobrze się stało. Jeśli ten facet zwątpił po jednym nieudanym sezonie wynikającym ze zwykłego dojrzewania to znaczy, że nie ma serca wojownika. Małysz zanim "zaskoczył" kilka lat szlifował bulę ale walczył, zaciskał zęby i walczył ... i wywalczył. Czyż nie ma w sobie nic z prawdziwego sportowca, to faktycznie nie była kariera ale przygoda czy raczej chwilowy kaprys na skakanie. Jeśli 20-latek mimo sugestii fachowców uważa, że już niczego w sporcie nie osiągnie to może lepiej jak zasiądzie na kasie w biedronce lub lidlu.

 • plastikpiokio

  Oceniono 2 razy 0

  mnie ta wiadomośc tak zszokowała że popusciłem w gacie ---????

 • adalberto3

  Oceniono 1 raz -1

  Jeszcze jeden przykład na brak profesjonalizmu w polskim wyczynowym sporcie. Niespełnione nadzieje można znaleźć w każdej federacji. Działacze dobrze żyją w tym PRLu-bis. Interes zawodników zostaje gdzieś z boku. Może brakuje im systematycznej pracy z psychologiem ?

 • czarnooki-kot

  Oceniono 1 raz -1

  To co, teraz jako "ekspert" do tv?...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX