Sport.pl

Nowy trener skoczków Doleżal i Małysz własnym ciałem odśnieżali Wielką Krokiew. "Mam nadzieję, że tego nie odchorujemy"

Sztab reprezentacji Polski uratował poniedziałkowy trening naszych skoczków. Małysz, Doleżal i Sobczyk wykazali się wielkim poświeceniem, bo za pomocą deski i własnych ciał... odśnieżyli Wielką Krokiew. W Zakopanem od wtorku ma wiać halny i istnieje ryzyko, że biało-czerwoni nie odadzą już żadnego skoku aż do oficjalnych treningów w Wiśle. - Nie ma co reagować nerwowo. Jak ktoś działał za szybko, to potem z reguły źle się to kończyło. Na pewno spokojnie poczekamy - mówi Adam Małysz. - 11 dni bez skoków to by było jednak za długo - dodaje Doleżal.

W poniedziałek polscy skoczkowie mieli zaplanowany dzień medialny, a także otwarty trening. Okazało się jednak, że wszystko pokrzyżowała pogoda. W nocy z niedzieli na poniedziałek spadł śnieg, który od rana zalegał na skoczni im. Stanisława Marusarza. Istniało więc wielkie ryzyko, że biało-czerwoni nie oddadzą w poniedziałek żadnych skoków, a na domiar złego, od wtorku zapowiadany jest wiatr halny, który praktycznie przekreśla szansę na trening.  

Paradoks. Skocznia odśnieżana dla skoczków

Sprawy w swoje ręce - i to dosłownie - wziął sztab szkoleniowy, który wykorzystując deskę... i własne ciała postanowił odśnieżyć stromy zeskok Wielkiej Krokwi. - Trzeba się było trochę poświęcić, to było jedyne wyjście. Mam nadzieję, że tego nie odchorujemy. Ja, Michał Doleżał i Grzegorz Sobczyk wzięliśmy deskę i po prostu z nią zjeżdżaliśmy. Dzięki temu udało się w ogóle skoczyć. Pomogliśmy trochę ekipie z COS-u, bo śnieg leżał na całym zeskoku, tak około 10 centymetrów grubości. Śnieg zaczął już zjeżdżać, ale zostawały takie plamy przyklejone do igelitu. To było niebezpieczne, bo jakby zawodnik na to skoczył, to mogłoby podbić narty i doprowadzić do upadku - mówi Adam Małysz

 

I dodaje: - Wiatr może nam pokrzyżować plany, dlatego poszliśmy skakać dużo wcześniej. Już w niedzielę wiedzieliśmy, że będzie wiało, a chcieliśmy przetestować sprzęt. Wiem, że to jest uciążliwe dla dziennikarzy, bo obiecaliśmy Wam otwarty trening, ale mimo wszystko musimy trzymać pewne tajemnice. Wszyscy wiedzą, że mamy nowe buty, ale chcieliśmy też testować kombinezony i narty.

11 dni bez skoków to za długo

- Licząc na szybko to 25 skoków na torach lodowych już oddaliśmy. To nie jest mało. - policzył Kamil Stoch. Polscy skoczkowie pierwszy obóz na lodowych torach najazdowych mieli już w zeszłym tygodniu i każdy oddał na nim około 20-23 skoki. W poniedziałek kadra A dołożyła kolejne cztery próby. Sztab Polski podkreśla, że nie jest to mało, ale każdy chciałby jednak bardziej czuć się w lodowe tory najazdowe. - Nie jest źle. Uważam, że to przyzwoita liczba, ale jako trener myślę, że przydałoby się jeszcze kilka skoków na ustabilizowanie wszystkich elementów - mówi Michał Doleżal.

Adam Małysz twierdzi również, że, gdyby w Zakopanem nie udało się już oddać skoków, to opcją awaryjną pozostaje trening w Wiśle pod koniec tygodnia lub na początku kolejnego. Sztab bierze też jednak pod uwagę scenariusz, w którym biało-czerwoni do startu sezonu nie oddadzą już żadnego skoku. - Myślę, że 11 dni bez skoków to by było za długo. Czekamy spokojnie i w razie czego będziemy też mieć możliwość skakania w Wiśle. Myślę jednak, że takim ostatecznym terminem będzie dla nas przyszły wtorek. Po tej dacie już na pewno nie będziemy wchodzić na skocznię, aż do oficjalnych piątkowych treningów w Pucharze Świata - powiedział Michał Doleżal.

Lód w torach ważniejszy od śniegu na skoku

Inne przygotowania wybrała kadra B, która postanowiła poszukać czynnych skoczni w Szwecji. Biało-czerwoni są właśnie w Falun i w poniedziałek udało im się oddać skoki, choć też zmagają się z pogodą. - Tam też wieje. Najważniejszy jest tor lodowy i do tego trzeba się przyzwyczaić. Lądowanie to już zależy od umiejętności chłopaków. W tym roku jest super, bo otworzyliśmy skocznie w Szczyrku i w Zakopanem. Zresztą w Zakopanem już skakali Norwegowie, Słoweńcy, Czesi, Szwajcarzy.

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Daniel Andre Tande 260
  2 Stefan Kraft 196
  3 Karl Geiger 192
  4 Ryoyu Kobayashi 190
  5 Philipp Aschenwald 164
  6 Anze Lanisek 161
  7 Yukiya Sato 138
  8 Kamil Stoch 120
  9 Dawid Kubacki 117
  10 Killian Peier 106
  28 Maciej Kot 30
  30 Piotr Żyła 27
  33 Jakub Wolny 19
  35 Stefan Hula 15

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 1020
  2 Norwegia 902
  3 Słowenia 631
  4 Polska 628
  5 Japonia 614
  6 Niemcy 581
  7 Szwajcaria 235
  8 Finlandia 60
  9 Rosja 8
  10 Bułgaria 1
  11 USA 0
  11 Kazachstan 0
  11 Kanada 0
  11 Czechy 0
  11 Estonia 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (10)
Nowy trener skoczków Doleżal i Małysz własnym ciałem odśnieżali Wielką Krokiew. "Mam nadzieję, że tego nie odchorujemy"
Zaloguj się
 • fafran

  Oceniono 12 razy 12

  Ludzie dzieła się na tych co w nieprzewidzianych sytuacjach oglądają się na innych i szukają wymówek rozkładając ręce i na tych co bez względu na status i dorobek biorą się do roboty aktualnie koniecznej do wykonania. Proste i trudne zarazem...

 • maciekkoz

  Oceniono 4 razy 4

  Brawo chłopaki.
  Oczywiście mogli zamówić specjalną ekipę, poczekać 2 dni, zapłacić 100tys, siedzieć w ciepłym i oglądać jak inni pracują, ale woleli zrobić to sami szybciej i bez kosztów.
  SZACUNEK! :)

 • camtra

  Oceniono 6 razy -2

  własnym ciałem odśnieżali tzn jeden drugiego ciągał?
  Nie wiedzą iż są takie proste narzędzia co się łopaty nazywają! Czyżby redaktorek przesadził w week z białym proszkiem? :)

 • cezaryk

  Oceniono 4 razy -2

  Ścierają dobry śnieg ze skoczni, barany!

 • i.l

  Oceniono 5 razy -3

  Ciałem to można zasłonić. Czy komuś w tej gazecie zależy jeszcze na poprawnym tekście?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX