Sport.pl

Nowe informacje w sprawie kontuzji Fannemela. Jest nagranie upadku [WIDEO]

W czwartek na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle bardzo poważny upadek zaliczył Anders Fannemel. Okazuje się, że skoczek nie miał szans na ustanie tego skoku, bo dostał niespodziewany i bardzo mocny podmuch. Norweg skracał skok, ale niewiele to dało. Zdjęcie rentgenowskie nie wykazało żadnych złamań, ale skoczek czeka na wyniki rezonansu magnetycznego, który pokaże, jaki jest stan jego więzadeł.

Już w piątek startuje Letnie Grand Prix w skokach narciarskich. Najlepsi skoczkowie świata przyjechali do Wisły, gdzie będą rywalizować o pierwsze letnie punkty. Część ekip jest jednak w Wiśle dłużej i od kilku dni trenuje na skoczni im Adama Małysza. Tak zrobili m.in Norwegowie, którzy w czwartek oddawali ostatnie skoki przed letnim cyklem. Niestety, jedna z tych prób nie skończyła się dobrze dla Andersa Fannemela, który przeskoczył obiekt i nieszczęśliwie upadł. Skoczek od razu złapał się za kolano.

Nagły podmuch zaskoczył Norwega

Okazuje się, że w czwartek warunki na skoczni były bardzo dobre i stabilne. Nic nie wskazywało na to, że może wydarzyć się coś złego. Niestety, gdy Fannemel był mniej więcej nad setnym metrem dostał bardzo mocny podmuch pod narty, który wywindował go wysoko nad zeskok. Skoczek rozkładał ręce i próbował skracać swoją próbę, ale i tak spadał z dużej wysokości. Skok nie był najdłuższy, bo było to około 138 metrów, ale w Wiśle Malince jest to już naprawdę bardzo dużo, szczególnie gdy ląduje się z wysoka. - Wyglądało to jak upadek Siegela w Zakopanem - mówi Jakub Kot, który obserwował skok Fannemela ze schodów na zeskoku.  

Fannemel wylądował, ale od razu wcisnęło go w zeskok i zawodnik natychmiast stracił równowagę. Skoczek zaczął głośno krzyczeć, a pierwszej pomocy udzielił mu Kenneth Gangnes, który obecnie pracuje w sztabie reprezentacji Norwegii, a sam trzykrotnie przeżył operacje rekonstrukcji więzadeł krzyżowych. Okazało się jednak, że kontuzja wygląda poważnie i wezwana została karetka. Medycy długo opatrywali norweskiego skoczka, ale ten uskarżał się na bóle wewnątrz kolana, co niestety może sugerować zerwanie więzadeł krzyżowych. 

Rentgen nic nie wykazał

Zawodnik został zabrany do Bielska Białej, gdzie zrobiono mu zdjęcie rentgenowskie, które na szczęście nie wykazało żadnych złamań. Wieczorem skoczek miał mieć zrobione również badanie rezonansem magnetycznym, które ma pokazać, w jakim stanie są jego więzadła. Tutaj członkowie norweskiej drużyny nie są już tak optymistyczni, bo upadek wyglądał po prostu źle. Wyniki mają być znane najpóźniej w piątek rano.

Dużo kontuzji w skokach

Dłuższa kontuzja byłaby jednak bardzo złą informacją dla trenera Alexandra Stoeckla, bo w ostatnim czasie pech nie opuszcza norweskich skoczków. Dopiero niedawno na skocznię wrócił Daniel Andre-Tande, który upadł w czasie marcowych zawodów PŚ w Lahti i również uszkodził kolano. Zawodnik powoli wraca w reżim treningowy. Przed poprzednim sezonem duży problem z łąkotką miał również Johann Andre Forfang, który musiał opuścić wiele treningów, a wcześniej trzy razy więzadła rekonstruować musiał Kenneth Gangnes, który  podjął decyzję o zakończeniu sportowej kariery. Miejmy nadzieję, że kontuzja Fannemela nie będzie poważna, bo tych ostatnio bardzo dużo w skokach narciarskich. Kilka tygodni temu więzadła zerwał również Andreas Wellinger i straci cały okres przygotowawczy, a do skoków wróci dopiero w 2020 roku.

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Daniel Andre Tande 200
  2 Anze Lanisek 140
  3 Philipp Aschenwald 93
  4 Ryoyu Kobayashi 90
  5 Kamil Stoch 75
  6 Karl Geiger 72
  7 Timi Zajc 72
  8 Stefan Kraft 60
  9 Dawid Kubacki 58
  10 Daniel Huber 57
  19 Piotr Żyła 20
  22 Maciej Kot 19
  31 Stefan Hula 9
  35 Jakub Wolny 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 680
  1 Norwegia 680
  3 Słowenia 520
  4 Polska 485
  5 Japonia 359
  6 Niemcy 325
  7 Szwajcaria 128
  8 Finlandia 60
  9 Rosja 3
  10 Estonia 0
  10 Bułgaria 0
  10 Czechy 0
  10 Kanada 0
  10 USA 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (8)
Nowe informacje w sprawie kontuzji Fannemela. Jest nagranie upadku [WIDEO]
Zaloguj się
 • marek804

  Oceniono 1 raz 1

  Nie przypadkiem jest że najgroźniejsze kontuzje przytrafiają się zawodnikom najbardziej ambitnym i eksploatowanym. Wellinger i Morgenstern są tego przykładem bardzo wyrazistym. U Norwegów zaczyna się podobnie dziać.

 • zecer52

  0

  Wypadek przy pracy. Dosłownie.

 • fryderykus

  Oceniono 2 razy -2

  troche zadek obtarł i juz wielka afera

 • tomasznowak1986

  Oceniono 7 razy -7

  ło jezu ależ mi niesamowicie daleki skok .....może 140 m tam było max ....niech się nauczy lądować nie od dziś to robi.....jego wina tam można i 145 spokojnie wylądować

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX