Sport.pl

Kim jest Michal Doleżal, następca Stefana Horngachera? Przekonał Adama Małysza autorytetem

Polski Związek Narciarski zdecydował, że Michal Doleżal będzie nowym trenerem reprezentacji Polski. Kim właściwie jest 41-letni trener. Popularny "Dodo" przekonał Adama Małysza warsztatem trenerskim i autorytetem, który zbudował sobie u skoczków na przestrzeni trzech ostatnich lat.

Następcą Stefana Horngachera zostanie jego dotychczasowy asystent – Michal Doleżal. Czech od trzech sezonów był bliskim współpracownikiem Austriaka, a ten bardzo ceni sobie jego umiejętności. Ceni do tego stopnia, że zaproponował mu nawet posadę asystenta w kadrze Niemiec. Czech stwierdził jednak, że bardzo dobrze mu w Polsce, a w dodatku nie za bardzo lubi ludzi z niemieckiego środowiska. Dotychczas Doleżal zajmował się głównie przygotowaniem i szyciem kombinezonów dla polskiej kadry A, ale jego rola nie ograniczała się tylko do kwestii sprzętowych. Doleżal często brał udział także w prowadzeniu treningów i można powiedzieć, że był prawą ręką Stefana Horngachera. Austriak nazywa go nawet trenerem „multifunkcjonalnym”.

Doleżal już z „pierwszym zwycięstwem”

Można zażartować, że Doleżal ma już nawet swoje pierwsze zwycięstwo jako trener reprezentacji Polski. W czasie weekendu w Planicy Stefan Horngacher tradycyjnie zaprasza na wieżę sędziowską swoich asystentów, w ramach podziękowania za całe sezon,  a w sobotę Polaków startował właśnie Michal Doleżal, który od poniedziałku zaczyna pracę jako pierwszy trener kadry.  

Gdy w sobotę po konferencji zapytaliśmy Kamila Stocha, co sądzi o takim pomyśle bez wahania odpowiedział – Michal to znakomity trener. Pomagał nam w kwestiach sprzętowych, ale to ktoś więcej niż tylko asystent. Ja mogę tylko powiedzieć, że zasłużył na to, by zostać pierwszym trenerem – stwierdził Kamil Stoch.

Pracował w cieniu

W podobnym tonie wypowiada się również Maciej Kot. - Przez trzy ostatnie lata pracował w cieniu Stefana Horngachera, ale wykonywał bardzo dobrą robotę. Wiadomo, że był odpowiedzialny głównie za kombinezony, ale jako asystent w czasie treningów bywał na wieży sędziowskiej, pilnował warunków. Był odpowiedzialny również za lot i lądowanie, ale często dawał nam też wskazówki dotyczące fazy odbicia i tego przejścia do fazy lotu. Od początku miał duży autorytet nie tylko wśród zawodników, ale także u trenerów. W sytuacji, gdy Stefan miał na przykład odprawę, to trening prowadził właśnie Michal Doleżal – mówi Maciej Kot

Czy Doleżal udźwignie presję? Inny kandydat nie dał rady z samą propozycją

Od pewnego czasu Doleżal pozostawał jedynym kandydatem na to stanowisko. Do pewnego momentu dużo mówiło się również o Ronnym Hornschuhu ze Szwajcarii, ale niemiecki szkoleniowiec właściwie sam wykruszył się z rozmów, bo bał się wzięcia odpowiedzialności za wyniki reprezentacji Polski. Prawdopodobnie zrezygnuje również z posady asystenta Stefana Horngachera, bo Szwajcaria zaproponowała mu podwyżkę, a on sam nie chciałby wracać do roli asystenta

- Wiadomo, że przy byciu głównym trenerem liczy się także element presji i radzenia sobie z innymi sytuacjami. Jest to jednak dobrze znany nam trener, dlatego odpada nam etap poznawania się, zdobywania zaufania, wybadania pewnych rzeczy. Wiadomo jednak, że na to potrzeba czasu, a czas jest bardzo cenny i trzeba od razu wziąć się do pracy – dodaje Kot.

Pan od brązowych kombinezonów

Czech ma doświadczenie również jako szkoleniowiec prowadzący samodzielnie drużynę. Przed przyjściem do Polski był trenerem drugiej grupy czeskich skoczków, a pod swoją opieką miał takie nazwiska, jak Jakub Janda, Jan Matura czy Viktor Polasek. Plusy współpracy podkreślał także Roman Koudelka, który kilkukrotnie stwierdził, że to dzięki radom Doleżala skakał lepiej, mimo że na co dzień trenował w grupie Richarda Schallerta. Horngacher znał go jednak doskonale z czasów wspólnej rywalizacji i wiedział, że Doleżal podobnie jak on dużo kombinuje przy sprzęcie, a jego rodzina zawodowo zajmuje się szyciem strojów.

Gdy Polska w 2016 roku zadziwiła cały świat czekoladowymi kombinezonami, to właśnie Doleżal był odpowiedzialnym za ich uszycie. Polski sztab już po kilku miesiącach pracy Doleżala wiedział, że zimą będzie dysponować znakomitym sprzętem.  – Wtedy w marcu w Planicy przyszedł do mnie Stefan Horngacher i zapytał, czy chciałbym pracować w Polsce. Przemyślałem to, chciałem też coś zmienić w moim życiu i zgodziłem się – mówił Doleżal w rozmowie z PZN.

Doleżal podobnie jak Horngacher nie jest do końca spełnionym skoczkiem. W Pucharze Świata występował przez 12 lat, a jego najlepszym wynikiem było 7. Miejsce na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Nigdy nie udało mu się jednak stanąć na podium. Miejmy nadzieję, że wiele miejsc w czołowej trójce będzie świętować już jako pierwszy trener polskiej kadry.

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 2085
  2 Stefan Kraft 1349
  3 Kamil Stoch 1288
  4 Piotr Żyła 1131
  5 Dawid Kubacki 988
  6 Robert Johansson 974
  7 Markus Eisenbichler 937
  8 Johann Andre Forfang 892
  9 Timi Zajc 833
  10 Karl Geiger 765
  22 Jakub Wolny 328
  40 Stefan Hula 69
  47 Maciej Kot 25
  67 Paweł Wąsek 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Polska 6083
  2 Niemcy 5650
  3 Japonia 4813
  4 Austria 4530
  5 Norwegia 3943
  6 Słowenia 3736
  7 Szwajcaria 1467
  8 Czechy 1056
  9 Rosja 867
  10 Finlandia 396
  11 Bułgaria 134
  12 USA 18
  12 Kanada 18
  14 Estonia 12
  15 Włochy 7
  16 Kazachstan 0
  16 Francja 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (18)
Kim jest Michal Doleżal, następca Stefana Horngachera? Przekonał Adama Małysza autorytetem
Zaloguj się
 • mirasko70

  Oceniono 8 razy 4

  Powodzenia!

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 1 raz 1

  W sporcie wyczynowym dobrym trenerem rzadko staje się były dobry zawodnik, często natomiast vice versa. Dobrym przykładem wspaniały trener Feliks Stamm i niemniej wspaniały bokser Zbigniew Pietrzykowski - niestety nieudany trener!
  Tak więc akurat brak większych sukcesów sportowych trenera Michała Doleżala absolutnie nie determinuje jego sukcesu jako trenera polskich skoczków! Do osiągnięcia sukcesów sportowych trzeba nie tylko dobrych chęci i pracowitości, ale i ... naturalnych predyspozycji i talentu - czyli daru Boga nie danego niestety każdemu...
  Powodzenia Panie Michale, będzie dobrze!

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 2 razy 0

  I fajnie! Potrafi sam uszyć stroje i da zarobić rodzinie na szyciu strojów.
  Nadaje się! Prawie jakby był Prawdziwym Polakiem, Rodzina na swoim+.
  Faktycznie, do Niemiec nie nadaje się!

 • yosemitesam

  Oceniono 2 razy 0

  Łubu-dubu, łubu-dubu, niech nam żyje prezes naszego klubu - to śpiewałem ja, Doleżal.

 • dvla

  Oceniono 3 razy -1

  Lolita prezesa wybierała czy Małysz?

 • tinley

  Oceniono 10 razy -2

  Potęga skoków. Polska. POlska która nie potrafi sobie wyksztalcić przyzwoitego trenera i musi trenować ją Czech. To tak jakby reprezentację Czech w hokeju trenował Polak

 • klimek1974

  Oceniono 6 razy -2

  Dobrze ze nie polak
  Dobrze ze nie wybrany przez Polski zwiazek bo by byla Kupa jak z brzeczkiem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX