Sport.pl

Łukasz Kruczek wraca do Polski? PZN wyznaczył cel na igrzyska olimpijskie

Łukasz Kruczek już wkrótce może wrócić do Polski. Nie będzie jednak nowym trenerem męskiej kadry A. Wszystko wskazuje na to, że Kruczek zostanie szkoleniowcem reprezentacji kobiet! PZN dostrzegł duży potencjał u skaczących dziewczyn, a zatrudnienie doświadczonego trenera to poważny krok w kierunku nadchodzących igrzysk. Ostateczna decyzja zapadanie na początku kwietnia.

Już na mistrzostwach świata w Seefeld można było zauważyć, że Łukasz Kruczek mocno interesuje się polską kadrą skoczkiń. Trener ubrany w dres włoskiej kadry, w towarzystwie Adama Małysza, pojawiał się na skoczni dużo wcześniej niż jego drużyna i obserwował każdy skok Polek. Okazuje się, że nie był to przypadek, bo już wtedy wiedział o zainteresowaniu ze strony Polskiego Związku Narciarskiego.

Decyzja o tym, że PZN mocniej zainwestuje w kadrę kobiet została jednak podjęta jeszcze przed mistrzostwami świata. Już w Seefeld Adam Małysz zdradził jednak, że szykuje się zmiana trenera i zostanie nim szkoleniowiec z zagranicy. Okazuje się, że tym trenerem jest właśnie Łukasz Kruczek, który przez ostatnie trzy lata prowadził reprezentację Włoch, a obecnie jest poważnie rozważany jako główny trener kadry. Ze względów proceduralno-administracyjnych ostateczne decyzje zapadną jednak na kwietniowym spotkaniu zarządu PZN. Chodzi tutaj głównie o trwające do końca sezonu kontrakty.  

Nie wiadomo, czy w sztabie kadry pozostanie Marcin Bachleda, który od roku jest pierwszym trenerem tej kadry i niespodziewanie przyczynił się do dużego postępu u naszych skoczkiń. Po zakończeniu sezonu dojdzie do tradycyjnego spotkania w Polskim Związku Narciarskim, które ostatecznie określi kształt sztabów.

Związek celuje w igrzyska

Mistrzostwa świata w Seefeld pokazały, że Polska może realnie myśleć o bardzo dobrym wyniku na igrzyskach olimpijskich, które w 2022 roku odbędą się w Pekinie. Tam nie tylko ponownie wystąpią kobiety, ale zadebiutuje także konkursów mikstów. Niedawne zawody na MŚ w Seefeld pokazały, że dobrze wykonana praca z kobietami i utrzymanie poziomu mężczyzn może oznaczać realną walkę o medal.

Zadaniem Łukasza Kruczka byłoby więc przygotowanie szerszej grupy kobiet, które będą gotowe na start w igrzyskach. Warto jednak pamiętać, że kadrę seniorek stanowią nastolatki, które nadal się uczą, dlatego ogromną rolę będzie ogrywała współpraca ze szkołami mistrzostwa sportowego i innymi ośrodkami krajowymi.

Obecnie na poziomie Pucharu Świata skaczą tylko dwie zawodniczki. Kamila Karpiel swój najlepszy seniorski wynik w karierze osiągnęła właśnie na mistrzostwach świata (23. miejsce), a coraz lepiej skacze także Kinga Rajda. Zawodniczki muszą wykonać jednak jeszcze sporo pracy, by zrobić kolejny krok w swojej karierze. Dużo do poprawy jest w technice skoku, optymalna nie jest także waga naszych zawodniczek, choć z tą i tak jest zdecydowanie lepiej niż w ostatnich latach. Co więcej, zawodniczki zaczynają także coraz lepiej wyglądać na skoczniach dużych.

Łukasz Kruczek prowadził kadrę polskich skoczków w latach 2008-2016. W tym czasie jego drużyna dwa razy sięgnęła po brązowy medal w drużynie na mistrzostwach świata. Kruczek doprowadził również Kamila Stocha do mistrzostwa świata, Pucharu Świata, a także dwóch złotych medali igrzysk olimpijskich.

Więcej o:
"/> Zbigniew Boniek zdradza kulisy pożegnania Piszczka: Piłkarze dogadali się ze Słoweńcami [SEKCJA PIŁKARSKA #29]
 
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 2085
  2 Stefan Kraft 1349
  3 Kamil Stoch 1288
  4 Piotr Żyła 1131
  5 Dawid Kubacki 988
  6 Robert Johansson 974
  7 Markus Eisenbichler 937
  8 Johann Andre Forfang 892
  9 Timi Zajc 833
  10 Karl Geiger 765
  22 Jakub Wolny 328
  40 Stefan Hula 69
  47 Maciej Kot 25
  67 Paweł Wąsek 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Polska 6083
  2 Niemcy 5650
  3 Japonia 4813
  4 Austria 4530
  5 Norwegia 3943
  6 Słowenia 3736
  7 Szwajcaria 1467
  8 Czechy 1056
  9 Rosja 867
  10 Finlandia 396
  11 Bułgaria 134
  12 USA 18
  12 Kanada 18
  14 Estonia 12
  15 Włochy 7
  16 Kazachstan 0
  16 Francja 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (13)
Łukasz Kruczek wraca do Polski? PZN wyznaczył cel na igrzyska olimpijskie
Zaloguj się
 • 0zatkaokakao0

  Oceniono 8 razy 4

  Diabeł coś zaczął, jako trener dziewczyn coś już osiągnął a tu nagle dostanie nóż w plecy??? No wybaczcie ale Kruczek nie jest rozchwytywanym trenerem i nie sądzę by Diabeł w czymś prócz znajomości z działaczami był gorszy.

 • nienoto

  Oceniono 4 razy 2

  Bachleda robi dobrą robotę, dlaczego mu się to zabiera? Decyzja zupełnie bez sensu. Jakie Kruczek ma doświadczenie w trenowaniu kobiet? W pracy z młodymi dziewczynami na pewno bardzo ważne znaczenie ma kontakt, ich dobre nastawienie. Po co zmieniać trenera który na razie się sprawdza? A jak dobrze pamiętam to Kruczek miał pod koniec problemy że się właśnie nie dogadywał z zawodnikami.

 • josef1

  Oceniono 6 razy 2

  Jakim jest marnym trenerem pokazał we Włoszech , zero postępów reprezentantów Włoch , nawet ta ich gwiazda Insam ( nie wiem czy dobrze napisałem nazwisko ) pod wodzą Kruczka zapomniał jak się skacze .

 • janadamf

  Oceniono 4 razy 0

  Wyszkoli Polki tak samo jak Wlochow? Moze powinnismy zatrudic Zablockiego?

 • zebrzec

  Oceniono 2 razy 0

  ech dziewczyny, no nic. Fajnie już było...:( Dzieki, Tajnerku:(

 • hotin

  Oceniono 4 razy 0

  A co z Kotami? Oni też mają potrzeby.

 • niktalboktos

  Oceniono 8 razy 0

  Zaraz zaraz, ale Włosi nie oddadzą tak dobrego i zasłużonego trenera. Przecież nie zgodzą się na stratę 1 czy 2 medali olimpijskich w skokach. Na pewno właśnie przygotowują dla Kruczka konkurencyjną ofertę a sam Kruczek sie zastanawia robiąc filozoficzną minę. Sam widziałem jak Gazetta dello Sport pisze o tym dylemacie Kruczka i włoskich nadziejach na jego zatrzyamnie niemal codziennie....

 • boromir195419

  Oceniono 3 razy -1

  Nie wiem po co te złośliwiści . Kruczek nie był taki zły ale na naszych ''dziadków '' trzeba było świeżej krwi . Podejrzewam że Austriak też już niewiele wniesie ale Szwajcar mógłby jeszcze ich ''dowieżć'' do IO .poz tym trener to nie wszystko . Potrzebn jest infrastruktura Nikt nie podważa zasług ''Diabła '' ale jego doświadczenie i wyszkolenie trenerskie nie są zbyt duże . Kruczek to dobra opcja dla dziewczyn a ''Diabeł '' powinien pracować z nim bo ... zasłużył .

 • izzy65

  Oceniono 3 razy -1

  Nieeeeeeeee!!!!! Przydupas prezia od skoków, Apollo rujnujesz Polskie narciarstwo!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX