Sport.pl

Skoki narciarskie. Sprawdziliśmy, czy Polacy byliby w stanie zatrudnić dwóch trenerów skoków z największymi osiągnięciami

Michal Dolezal i Ronny Hornschuh są dwoma głównymi kandydatami na przejęcie stanowiska po Stefanie Horngacherze. Sprawdziliśmy jednak, czy możliwe byłoby zatrudnienie kogoś z dwójki Werner Schuster, Aleksander Stoeckl, czyli trenerów z największymi osiągnięciami. Dyrektor austriackiej szkoły w Stams poleca Polsce jednak innych kandydatów.

Gdy Stefan Horngacher zaczął przekładać podjęcie ostatecznej decyzji, Polski Związek Narciarski wziął się ostro do pracy i przygotował kandydatury trenerów, którzy mogliby przejąć stołek po Austriaku, gdy ten zdecyduje się odejść. Wszyscy w naszej federacji zdają sobie sprawę z tego, że informacja o odejściu jest tylko kwestią czasu. Właśnie dlatego wyselekcjonowano kandydatury Michala Doleżala, czyli obecnego asystenta Horngachera, a także Ronny'ego Hornschuha (trenera Szwajcarów).

Tydzień temu Apoloniusz Tajner udzielił jednak wypowiedzi w "Radiu dla Ciebie", że chętnie widziałby za Horngachera obecnego trenera Niemców Wernera Schustera lub Alexandra Stoeckla z norweskiej kadry. Była to raczej zasłona dymna, do innych negocjacji. Postanowiliśmy jednak sprawdzić u źródła, czy takie ruchy po prostu byłyby możliwe.

Stoeckl może rozwiązać umowę?

Jeszcze dwa lata temu Stoeckl narzekał na to, że do jego pracy wkradła się rutyna, a on sam chętnie zmieniłby środowisko, później jednak przekonał się do nowej umowy z Norwegią, która wygasa w 2022 roku. Okazuje się jednak, że mimo braku sukcesów w obecnej edycji Pucharu Świata, Stoeckl ma niezwykle mocną posadę, ale ewentualne rozwiązanie umowy jest po prostu prawnie możliwe. - Z mojego punktu widzenia to świetnie, że tak wielki skokowo kraj, jak Polska, myśli o zatrudnieniu osób z naszego sztabu. Alex ma z nami ważny kontrakt i nie ma żadnego tematu, zanim trener nie przyszedłby do mnie i nie poprosił o rozwiązanie tej umowy. Jak dotąd nic takiego nie było omawiane. - mówi Sport.pl Clas Brede Brathen, dyrektor norweskich skoków.   

Oznacza to, że sytuacja Stoeckla może być dokładnie taka sama, jak Ronny'ego Hornschuha, który co prawda jest związany umową z reprezentacją Szwajcarii, ale jest to zwykła umowa o pracę, którą można rozwiązać za porozumieniem stron. Nie są zatem kontrakty znane z piłki nożnej, która mogą zmusić zawodnika czy trenera do pozostania w danym klubie. 

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej współpracy i czekamy na kolejne trzy sezony, w których chcemy rzucić Polsce wyzwanie. Z drugiej strony widzimy i cieszymy się z bardzo pozytywnego rozwoju skoków kobiecych w Polsce, przecież jesteście krajem numer jeden jeśli chodzi o zainteresowanie skokami - dodaje Brathen. 

Schuster nie podjął jeszcze decyzji

Na mistrzostwach świata w Seefeld można było usłyszeć, że Werner Schuster już od września ponownie rozpocznie pracę w austriackiej szkole mistrzostwa sportowego w Stams. Udało nam się jednak ustalić, że nic nie jest jeszcze przesądzone. - Nie, nie jestem jeszcze dogadany z Wernerem Schusterem, ale on może do nas wrócić kiedy tylko będzie chciał. Ta droga jest zawsze otwarta. Z drugiej strony, w reprezentacji Polski na pewno zarobiłby dużo więcej - mówi Sport.pl Harald Haim, dyrektor legendarnej austriackiej szkoły w Stams, gdzie wyszkolono wielu wybitnych sportowców. Przyszłość Wernera Schustera nie jest więc jasno określona, choć gdyby dalej chciał pracować jako trener, to raczej nie odchodziłby z niemieckiej kadry.

Polecił Stoeckla Norwegii, teraz poleca nam

Osoby Stoeckla i Schustera wiąże właśnie Harald Haim ze Stams. To on polecił młodego i niedoświadczonego w pracy z reprezentacjami Alexandra Stoeckla, gdy Clas Brede Brathen oznajmił mu, że Norwegia szuka następcy Miki Kojonkoskiego. Postanowiliśmy zapytać, kogo teraz poleciałby do Polski, gdyby ktoś z PZN-u zwrócił się z takim pytaniem. - To trudne pytanie, ale w Austrii jest kilku kandydatów. Najbardziej doświadczonym jest oczywiście Andreas Mitter, który prowadził kadrę Finlandii. Bardzo utalentowanym szkoleniowcem jest Francuz Robert Treitinger, który teraz pracuje w Innsbrucku, a także Nik Huber, bardzo dobry trener skoków, który obecnie prowadzi kadrę USA w kombinacji norweskiej, a wcześniej pracował w kadrach austriackich z takimi zawodnikami, jak: Loitzl, Kofler czy Schlierenzauer - kończy dyrektor Stams.

Oficjalna decyzja Stefana Horngachera ma być znana po turnieju Raw Air, a przed zawodami w Planicy. 

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 2085
  2 Stefan Kraft 1349
  3 Kamil Stoch 1288
  4 Piotr Żyła 1131
  5 Dawid Kubacki 988
  6 Robert Johansson 974
  7 Markus Eisenbichler 937
  8 Johann Andre Forfang 892
  9 Timi Zajc 833
  10 Karl Geiger 765
  22 Jakub Wolny 328
  40 Stefan Hula 69
  47 Maciej Kot 25
  67 Paweł Wąsek 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Polska 6083
  2 Niemcy 5650
  3 Japonia 4813
  4 Austria 4530
  5 Norwegia 3943
  6 Słowenia 3736
  7 Szwajcaria 1467
  8 Czechy 1056
  9 Rosja 867
  10 Finlandia 396
  11 Bułgaria 134
  12 USA 18
  12 Kanada 18
  14 Estonia 12
  15 Włochy 7
  16 Kazachstan 0
  16 Francja 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (4)
Skoki narciarskie. Sprawdziliśmy, czy Polacy byliby w stanie zatrudnić dwóch trenerów skoków z największymi osiągnięciami
Zaloguj się
 • 0roman0

  Oceniono 3 razy 1

  Wątpię aby jakiś topowy trener objął polską kadrę. A jeżeli już to nie na dłużej niż rok. Każdy widzi że Stoch, Żyła, Hula, Kubacki mają swoje lata i powoli będą kończyć karierę i wysoce prawdopodobne jest że jeżeli będą skakać to mogą być jak Kasai lub Ammann. Nie ma następców. W Pucharze Kontynentalnym czyli na bezpośrednim zapleczu nie widać następców Stocha. Może znajdzie się jeden lub dwóch ale na drużynę to już marne szanse. Trenerzy bardziej są potrzebni w klubach i drużynach juniorów bo wiele wskazuje że skoki w Polsce czeka bolesny spadek na bule.

 • konigin

  Oceniono 1 raz 1

  Analiza z niczeg, byleby sie krecilo. Szacun.

 • boliver

  Oceniono 2 razy 0

  Wiatrak dalej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX