Sport.pl

Skoki narciarskie. Kamil Stoch skomentował wpadkę w pierwszym konkursie Raw Air

Kamil Stoch wziął winę na siebie po nieudanym skoku w konkursie drużynowym w Oslo. Po próbie Polaka biało-czerwoni spadli z pierwszego na czwarte miejsce.

Polska po trzech grupach prowadziła w konkursie drużynowym na skoczni w Oslo po kapitalnym skoku Dawida Kubackiego. W czwartej grupie znakomitym lotem popisał się jednak Norweg Robert Johansson, który pofrunął aż 144 metry, 135 metrów skoczył z kolei Markus Eisenbichler. Niestety, Kamil Stoch poleciał tylko 112 metrów, a Polska spadła z pierwszego na czwarte miejsce. 

Stoch wziął jednak winę na siebie i nie szukał usprawiedliwienia w niestabilnych i niebezpiecznych warunkach. - Szanse są zawsze, ale niewykorzystane przeze mnie. Źle się odbiłem, ja dzisiaj zawaliłem i nie jestem zadowolony, że kolejny raz w drużynie mi się to przytrafia - mówił Kamil Stoch dla Eurosportu.

Niestety, fatalny skok Stocha oznacza również spadek w klasyfikacji Raw Air. Polak po prologu był wiceliderem, ale teraz spadł na 11. miejsce i w tym momencie traci już 53,2 pkt do prowadzącego Johanssona. Przed skoczkami jeszcze 13 prób liczących się do Raw Air. 

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Daniel Andre Tande 200
  2 Anze Lanisek 140
  3 Philipp Aschenwald 93
  4 Ryoyu Kobayashi 90
  5 Kamil Stoch 75
  6 Karl Geiger 72
  7 Timi Zajc 72
  8 Stefan Kraft 60
  9 Dawid Kubacki 58
  10 Daniel Huber 57
  19 Piotr Żyła 20
  22 Maciej Kot 19
  31 Stefan Hula 9
  35 Jakub Wolny 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 680
  1 Norwegia 680
  3 Słowenia 520
  4 Polska 485
  5 Japonia 359
  6 Niemcy 325
  7 Szwajcaria 128
  8 Finlandia 60
  9 Rosja 3
  10 Estonia 0
  10 Bułgaria 0
  10 Czechy 0
  10 Kanada 0
  10 USA 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (12)
Skoki narciarskie. Kamil Stoch skomentował wpadkę w pierwszym konkursie Raw Air
Zaloguj się
 • zebrzec

  Oceniono 14 razy 8

  Kamil, Ty nic już nie musisz.. Za kilka lat bedizmey sie modlić by Polacy byli w 30tce..z takim zapleczem

 • gesipipek65

  Oceniono 2 razy 2

  W takich samych warunkach wiatrowych 3 minuty wcześniej Eisenbuechler skoczył 144 metry. Nasza gwiazda 112 m

 • ja_prostak

  Oceniono 8 razy 0

  Powinien wracać piechotą do Polski

 • spectator_zm

  Oceniono 1 raz -1

  To nie pierwsza wpadka Stocha w drużynówce. Rzadko kiedy jego skoki w takich zawodach dawały nam cokolwiek. Nie powinien skakać jako ostatni, tylko pierwszy albo drugi...

 • niktalboktos

  Oceniono 1 raz -1

  Losowość skoków pomimo jakis tam przeliczników jest zdumiewająca.Tak sobie myślę jak ogromna przyopadkowość (ze względu na warunki atmosferyczne) musiała być w czasach Nykanena skoro nawet teraz z tymi przelicznikami jak widać jest niezła karuzela. Stoch to duży fuksiarz bo chyba lepiej trafić na dobre warunki w czasie mistrzostw swiata niz w zwykłych zawodach, do tego druzynowych. Ocxzywiscie przeliczniki dobrze rozróżniają skoczków słabych od dobrych, ale wśród 15 najlepszych na nic się zdają moim zdaniem. Z tych wygrywają ci co lepiej trafią po prostu gdyż między tymi skoczkami róznice są niewielkie.

 • sorento1

  Oceniono 3 razy -1

  Kot w studiu tvp powiedział że nr 2 po Horngacherze na trenera jest Ronny Hornusch

  Ronny Hornschuh jest Kandydaten nr 1 na trenera Polaków po Horngacherze to najlepszy wybór 43-letni Hornschuh w kształcił się w elitarnej szkole w Oberhofie, a jako skoczek przez blisko 10 lat trenował pod skrzydłami legendarnego Reinharda Hessa. Nie był tak dobrym skoczkiem jak Schmitt czy Hannawald, ale już w 2001 roku wiedział, że chce być trenerem. Warto podkreślić, że Hornschuh przed odejściem do Szwajcarii blisko współpracował ze? Stefanem Horngacherem na zapleczu niemieckich skoków (Hornschuh był nawet trenerem niemieckiej kadry B). Ich drogi przecięły się także przy pracy bazie szkoleniowej w Oberhofie, gdzie Hornschuh był tzw. głównym trenerem.

  Hornschuh dał się poznać w Niemczech jako pionier szerokiego wprowadzania technologii do treningu skoków i olbrzymiej znajomości nowinek sprzętowych. To właśnie tzw. ?know-how? Hornschuha chciał przejąć Berni Schoedler, który w sezonie 2015/2016 roku prowadził kadrę Szwajcarii i zatrudnił Niemca do roli trenera asystenta. Schoedler zupełnie nie radził sobie w technologicznym świecie Pucharu Świata, a Hornschuh od razu prowadził do treningu Szwajcarów wykorzystanie platformy dynamometrycznej, a skoczkowie raz w tygodniu sprawdzają swoje zmęczenie i poziom mocy, które pozwala dopasować poziom treningów (czyli robi dokładnie to samo co Stefan Horngacher w Polsce). W 2016 roku Hornschuh sam przejął reprezentację i przez dwa ostatnie sezony pracował z młodymi zawodnikami a także Simonem Ammannem. W tym sezonie Ammann zaczął jednak pracować w minisztabie z Rogerem Kamberem i wydaje się, że to była znakomitą decyzją. Okazało się, że Killian Peier wyszedł z cienia legendy skoków, a najlepszym tego potwierdzeniem jest najlepszy sezon w karierze i brązowy medal mistrzostw świata... Sam Peier zdecydowanie inaczej podszedł do letnich przygotowań i to on zaczął również wymagać więcej uwagi od swojego trenera. ? Z Simonem w drużynie byliśmy za bardzo bierni ? mówi skoczek. Niemiec pokazał również, że nie boi się szukać ciekawych rozwiązań, bo latem Szwajcarzy skakali na przykład na skoczni K50 w Einsiedeln? na nartach zjazdowych, co miało ułatwić im trening szybkiego przybierania pozycji do lotu, a to przełożyło się na mniejsze straty w prędkościach.
  Hornschuh pokazał jednak, że potrafi być stanowczy i umie przekonać gwiazdy do swoich racji. To właśnie Niemiec namówił Simona Ammanna do zmiany sposobu lądowanie po fatalnym upadku w Bischofshofen w 2015 roku. Hornschuh odwrócił mu jednak telemark i od trzech lat skoczek ląduje z wypadem robionym na prawą nogę, a nie jak przez większość kariery - na lewą. Sam trener twierdził wówczas, że w szkole w Oberhofie uczy się młodych zawodników lądowania zarówno z wypadem na obie nogi, bo to są podstawy skoków narciarskich. Ta zmiana pokazuje jednak, że Niemiec był w stanie przekonać wielką gwiazdę do swoich racji i całkowitej zmiany przyzwyczajeń.

 • 141288bs

  Oceniono 7 razy -1

  Jlez juz tych win wzial na siebie...i dalej zalicza wpadki.

 • miras46

  Oceniono 11 razy -1

  Szanuje Kamila za jego dotychczasowe skoki ale dzisiaj po prostu za.... :(

 • darrek11

  Oceniono 2 razy -2

  Ale jakie to ma znaczenie. Druzynowe konkursy Polacy juz wygrali w tym sezonie. Najwazniejszy konkurs przegrali na MS. Generalnie karty już zostaly rozdane. Teraz to juz takie ostatki. A jutro Kamil byc moze nawet bedzie na podium. On juz tak ma w tym sezonie :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX