Sport.pl

MŚ Seefeld 2019. Potrzebny skok do głowy

"Dziękuję. Dziękuję za cierpliwość" - powiedział nam po polsku Stefan Horngacher po niedzielnej "drużynówce" w Innsbrucku. Później rozmawiał z Adamem Małyszem i ze swoimi skoczkami. Trener przekonuje, że ciągle nie wie gdzie chce pracować: dalej w Polsce czy w Niemczech. Mówi, że kłócą się w nim serce i rozum. Ale obiecuje, że pomoże Kamilowi Stochowi i spółce skoczyć do głowy. To konieczne przed piątkowym konkursem MŚ w Seefeld.

Stefan Horngacher: Cześć.

My: Cześć.

- Jak tam?

- No właśnie, jak tam?

W niedzielę wieczorem grupka polskich dziennikarzy poszła pod szatnię polskich skoczków na Bergisel w Innsbrucku, by porozmawiać z Horngacherem. Austriacki trener przywitał nas nieśmiałą polszczyzną i nieśmiałym uśmiechem. Pytaliśmy, dlaczego nasza drużyna nie doskoczyła do podium „drużynówki” rozegranej w ramach MŚ w Seefeld. A szkoleniowiec nie umiał znaleźć odpowiedzi.

- Trudno powiedzieć, co poszło nie tak. Ta skocznia po prostu nam w jakiś sposób nie leżała. Nie potrafię tego wytłumaczyć – mówił.

To był najgorszy weekend zimy

Sytuacja jest trudna, bo na mistrzostwa świata przyjechał zespół, który aż 17 z 20 rozegranych „drużynówek” za Horngachera skończył na podium. Takich statystyk nie ma żadna inna ekipa. Ale w Innsbrucku ważniejsze okazały się inne liczby. 59 – tyle punktów jako kadra wyskakaliśmy na Bergisel 4 stycznia, w konkursie Turnieju Czterech Skoczni. I to był nasz najgorszy występ w całym sezonie. W sobotę na Bergisel skakano o medale MŚ indywidualnie i przy tej okazji zanotowaliśmy najgorszy start w mistrzowskim konkursie za kadencji Horngachera. A to był już dziewiąty medalowy konkurs, odkąd prowadzi nas Austriak.

Niedziela na Bergisel jeszcze dopełniła obrazu polskiej niemocy w tym miejscu. Okazuje się, że właśnie zaliczyliśmy jedyny taki weekend w sezonie, podczas którego polski skoczek nie stanął na podium.

„Bez przesady”

Ostatnia z przytoczonych statystyk jest świetnym dowodem na to, jak dobry mamy sezon. Tylko jak sprawić, by teraz nie brzmiało to jak pocieszanie się, ale by trafiło do głów zawodników jako realny wyznacznik ich wartości i możliwości?

- To nie jest koniec świata. Bez przesady. Nie ma tragedii. Tragedia by była, jakbyśmy nie weszli do drugiej serii. Po prostu trzy drużyny były lepsze. Nie jest powiedziane, że za tydzień to my nie będziemy najlepsi. Taki jest ten sport – mówił nam zaraz po konkursach w Innsbrucku Kamil Stoch.

I bardzo dobrze, że tak mówił. On jest liderem. Mentalnie jest najtwardszy, podnosił się już po zdecydowanie większych niepowodzeniach niż piąte miejsce w konkursie indywidualnym i czwarte w drużynowym. Stoch musi pociągnąć za sobą kolegów, zwłaszcza zdezorientowanego Piotra Żyłę oraz załamanych Stefana Hulę (obwinia się o wynik drużyny) i Jakuba Wolnego (skakał tak źle, że nie załapał się do drużyny). Dobrze, że gotowy do pomocy wydaje się być Dawid Kubacki. - To nie jest koniec mistrzostw i to nie jest koniec sezonu. Wszystkich nas stać na bardzo dobre skoki. I wiem, że jeszcze może być fajnie. Do tego musimy sobie w spokoju pracować. I ten dzień z drużynówką przyjąć spokojnie, wziąć wynik na klatę. Nic innego nie wymyślimy – mówił w niedzielę.

Pokątne rozmowy nie pomagają

Sytuację uspokoić muszą też ludzie, którzy są od tego, by pomagać skoczkom. Po drużynówce Adam Małysz opowiedział o napięciu, jakie jest w sztabie i przekłada się na zawodników. Bierze się stąd, że Horngacher wciąż zwleka z wyborem albo dalszej pracy w Polsce albo odejścia do Niemiec.

W 2016 roku to były mistrz sprawił, że Horngacher zrezygnował z pracy w Niemczech i objął naszą kadrę. Ich współpraca układa się świetnie, obaj zawsze ją sobie chwalą. Trudno ocenić czy teraz Małysz pod wpływem emocji powiedział publicznie coś, czego później żałował, czy jednak wszystko przemyślał i takimi wypowiedziami chciał spowodować, że Horngacher wreszcie się określi. To zdaniem Małysza oczyściłoby atmosferę w kadrze.

Prawda jest taka, że niepokój towarzyszy ekipie od prawie miesiąca. 31 stycznia Niemcy ogłosili, że po sezonie Werner Schuster odchodzi i że chcą, by jego następcą został Horngacher. Tak naprawdę od tamtego dnia w naszej ekipie pokątnie się o tym rozmawia. Do teraz, do mistrzowskich konkursów w Innsbrucku, problem przykrywały wyniki. Wygrywaliśmy konkursy PŚ, stawaliśmy na podium, więc wydawało się, że nasi skoczkowie są ponad plotki o przyszłości trenera, a co za tym idzie również o ich przyszłości. Małysz twierdzi, że od początku mistrzostw napięcie w ekipie jest większe, bo wszyscy świetnie pamiętają, że to tu, podczas MŚ, Horngacher ma wreszcie powiedzieć, co zdecydował.

Serce i rozum Horngachera

Po drużynówce Małysz poszedł do Horngachera, choć wcześniej obiecał mu, że nie będzie na niego naciskał. – Rozmawialiśmy, ale bardziej o motywacji. Wspomniałem o decyzji, ale powiedział mi, że po mistrzostwach świata, więc nic na nim nie wymuszę. Powiedział, że da z siebie 200 procent, żeby z motywacją zawodników było dobrze – przekazywał nam dyrektor Polskiego Związku Narciaskiego w niedzielę późnym wieczorem.

Dlaczego Horngacher tak mocno upiera się przy tym, by jeszcze nie ogłosić swojej decyzji? On twierdzi, że wciąż jej nie podjął. Podobno serce mówi mu „Polska”, ale rozum podpowiada wybór oferty z Niemiec, bo tam Austriak widzi dla siebie lepsze perspektywy na przyszłość dalszą niż kilka najbliższych sezonów.

Człowieczeństwo, a nie zdrada

Bzdurą jest twierdzić, że Horngacherowi przestało na nas zależeć. Można pokazywać jak obejmował się z Niemcami po ich sukcesach w Innsbrucku. Ale nie wolno tego źle interpretować. Stefan to typ zwycięzcy, perfekcjonisty. I dobry człowiek. Gratulował serdecznie zwycięzcom, bo zna tych chłopaków i ich lubi. Z podwójnym mistrzem Markusem Eisenbichlerem pracował, gdy dzisiejszej gwieździe dopiero marzyło się punktowanie w Pucharze Świata. Przez dziesięć lat Horngacher uczył się fachu u Niemców, ceni ich, a oni cenią jego, nie zerwał z nimi relacji, bo dlaczego miałby to zrobić? Tu jest człowieczeństwo, a nie zdrada.

Horngacher trzyma nas w niepewności nie dlatego, że ma takie widzimisię. Nawet jeśli czuje, że odejdzie, to może woli tego nie przekazywać. Widzi, że atmosfera w jego zespole gęstnieje, ale może uważa, że gdyby teraz ogłosił swoje odejście, to z ekipy całkiem uleciałaby para? Wśród polskich skoczków są tacy, którzy mogliby pomyśleć, że może to czas, by kończyć. Ludzie ze sztabu zrozumieliby, że na wszelki wypadek muszą szukać innego zatrudnienia. Tu mają dobrą, rozwijającą pracę i dobre pieniądze. Ale nowy trener nie musi chcieć mieć tych samych asystentów, serwismenów, lekarza czy fizjoterapeuty, których miał Horngacher. Nie musi, nawet jeśli Polski Związek Narciarski będzie mu to sugerował.

Horngacher na pewno nie chce rozprężenia przed ostatnim konkursem mistrzostw świata. Nas pożegnał pod Bergisel polskim „Dziękuję”, do którego po chwili – również po polsku – dodał „Dziękuję za cierpliwość”. Później w hotelu rozmawiał nie tylko z Małyszem, ale też z zawodnikami. Przekonywał ich - a przekonywać potrafi, wszyscy podkreślają, że jest świetny jako psycholog - że na tych mistrzostwach jeszcze dużo możemy wygrać. Wystarczy tylko najpierw skoczyć do głowy.

W poniedziałek nasi skoczkowie odpoczywali. We wtorek o godz. 12.30 wezmą udział w pierwszych treningach w Seefeld na obiekcie HS 109. Kwalifikacje w czwartek, konkurs w piątek.

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 2085
  2 Stefan Kraft 1349
  3 Kamil Stoch 1288
  4 Piotr Żyła 1131
  5 Dawid Kubacki 988
  6 Robert Johansson 974
  7 Markus Eisenbichler 937
  8 Johann Andre Forfang 892
  9 Timi Zajc 833
  10 Karl Geiger 765
  22 Jakub Wolny 328
  40 Stefan Hula 69
  47 Maciej Kot 25
  67 Paweł Wąsek 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Polska 6083
  2 Niemcy 5650
  3 Japonia 4813
  4 Austria 4530
  5 Norwegia 3943
  6 Słowenia 3736
  7 Szwajcaria 1467
  8 Czechy 1056
  9 Rosja 867
  10 Finlandia 396
  11 Bułgaria 134
  12 USA 18
  12 Kanada 18
  14 Estonia 12
  15 Włochy 7
  16 Kazachstan 0
  16 Francja 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (16)
MŚ Seefeld 2019. Potrzebny skok do głowy
Zaloguj się
 • baska_w5

  Oceniono 6 razy 4

  Dajcie już spokój tym dywagacjom na temat Horngachera i jego planów. Przyjdzie czas, to powie co zamierza zrobić.

 • xzyzzy

  Oceniono 1 raz 1

  grafomania pierwszej próby. czemu za chorobliwe obsesje sportpismaka muszą płacić czytelnicy gazety i michnik ?

 • tacx

  Oceniono 3 razy 1

  Myslę że w sprawie tak wielkiej wagi swój głos i decyzję powinien wyrazić Prezes prezesów.

 • antymemo

  0

  Skoki narciarskie a sprawa Polska ... sezon: kolejny, epizod: 1841.

 • bonenecklace

  0

  Litości. Facet dostanie olbrzymi zastrzyk finansowy, będzie pracował z jednym z najlepszych (o ile nie najlepszym) sztabem szkoleniowym na świecie, baza, infrastruktura, warunki jak w bajce. Pewnie, że mógłby zostać w Polsce i dalej podnosić poziom polskich skoków, rozwijać bazę i juniorów, ale nie oszukujmy się, Niemcy zapewnią mu dużo więcej swobody i pieniędzy. I ja go rozumiem, bo trener, jak i sportowcy, musi się rozwijać, szukać nowych wyzwań, a nie stać ciągle w tym samym miejscu. Mimo to naprawdę trzeba mu podziękować za to, co zrobił z polskimi skokami, bo dosłownie dokonał cudu, i z pariasów (jak Hula, Żyła, Wolny,) stworzył mocnych zawodników. Wpoił Stochowi wiarę w bycie niepokonanym. Moim zdaniem kierownictwo PZN już zna decyzję Horngachera i po cichu szuka następcy.

 • scierplaminoga

  0

  jeśli Tajner zgodziłby się na warunki Horngahera, czyli dofinansowanie kadry B i juniorów, to nie miałby wątpliwości, a tak z roku na rok z obecną kadrą i zapleczem będzie problem by utrzymywać się w czołówce PŚ i walczyć o medale na kolejnych MŚ i IO

 • thrak401

  Oceniono 2 razy 0

  Powinien odejsc, przejdzie do historii jako najlepszy. Jak zostanie, przyjdzie slabszy sezon i Polacy beda na nim psy wieszac. Ci, ktorym nastapil na odcisk, majacy urazy, teraz siedza cicho, zaatakuja pierwsi.

 • segregator-a5

  0

  No widzisz co się dzieje, Stefan? Zostań, bo ludzie gotowi wyjść na ulicę. Jeszcze do jakiejś wojny domowej dojdzie. Zostań!

 • boliver

  Oceniono 2 razy 0

  Szakale i hieny,,

  Dziennikarstwo rynsztokowe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX