Sport.pl

MŚ Seefeld 2019. Stefan Horngacher musi zarządzić pobudkę

- Zawody są jutro, poczekajmy - mówi Adam Małysz po kwalifikacjach do konkursu MŚ na skoczni Bergisel w Innsbrucku. Najlepszy z Polaków, Kamil Stoch, był dopiero 11. Czy ktoś z czwórki Stefana Horngachera doskoczy do medalu? Zawody w sobotę o godz. 14.30. Transmisja w Eurosporcie, relacja na żywo na Sport.pl.

Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Jakub Wolny przed sobotnim konkursem skoczyli w Innsbrucku po cztery razy. Na Bergisel pojawili się w środę na pierwszych treningach, czwartkowe serie opuścili, a w piątek, po wolnym dniu, wyglądali trochę tak, jakby stracili werwę, z którą przecież na mistrzostwa przyjechali.

Stoch się nie szarpał

Tydzień temu w Willingen najpierw w imponującym stylu wygrali „drużynówkę”, a później byli w czołówce obu konkursów indywidualnych. Polskie podium mieliśmy w każdym starcie ostatniego weekendu przed mistrzostwami. Po zwycięstwie drużyny drugi był Stoch, a trzeci Żyła.

W Innsbrucku, gdzie w ramach MŚ w Seefeld odbywają się konkursy na skoczni dużej (po sobotnim indywidualnym na niedzielę zaplanowany jest drużynowy), naprawdę nieźle wygląda tylko Stoch.

On w środę był trzeci i pierwszy, a w piątek zajął siódme miejsce w serii próbnej i 11. w kwalifikacjach.

- W kwalifikacjach oddałem taki normalny skok, na luzie. Bez żadnego szarpania się. W planie jest żeby cała energia była zachowana na sobotę i niedzielę, ale jak będzie, to zobaczymy - mówi Stoch.

Kubacki się nie martwi

Również Kubacki przekonuje, że nie powinniśmy się martwić - Mam wrażenie, że w serii kwalifikacyjnej końcówka stawki nie do końca trafiła warunki. Nie było czuć wsparcia powietrza pod nartami. No i tyle. Nie ma się czym martwić. Przegadamy sobie z trenerem co i jak było i pracujemy dalej – mówi piąty zawodnik klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Ale Kubacki w Innsbrucku skacze na razie najwyżej solidnie, bez błysku. W środowych treningach miał 10. i 12. wynik, a w piątek był 14. w serii próbnej i 24. w kwalifikacjach.

Oczywiście nie przesadzajmy, że trzeba bić na alarm i nie odbierajmy szans zawodnikowi, który tej zimy już wiele razy pokazał, że wie, w którym momencie trzeba pokazać formę.

Żyła znów największą niewiadomą

Niestety, gorzej wygląda sytuacja Żyły i Wolnego.

Starszy i bardziej doświadczony z tej dwójki znów wygląda na zagubionego w szczególnie ważnym i co za tym idzie szczególnie stresującym momencie sezonu. Obniżkę formy Żyła miał na Turnieju Czterech Skoczni, gdy za bardzo chciał wygrywać, i podczas pucharowego weekendu w Zakopanem, gdzie również marzył o wielkich rzeczach.

W Innsbrucku Żyła po swoich skokach do dziennikarzy nie przychodzi. Nie wiemy więc, co myśli o tym, że na treningach był dopiero 35. i 26., a w piątek miał 22. wynik w serii próbnej i 33. w kwalifikacjach.

- Oczywiście, Piotrek nie skakał tu dobrze. To nie były te skoki, które pokazywał w Willingen. I o niego się najbardziej boję, bo wiem, że on od siebie bardzo dużo wymaga i stres może go czasem dobijać właśnie tak jak teraz – mówi nam Adam Małysz. – Ale bywało już tak, że Piotrek w treningach wręcz nie wiedział jak się skacze, nie wiadomo co wyprawiał, a później przychodziły zawody i skakał zupełnie inaczej. Myślę, że Stefan [Horngacher] się z nim na pewno spotka. Zawsze jak się pojawia problem, to Stefan z nim siada i mocno rozmawia, dzięki czemu Piotrek to jest później inny człowiek – dodaje dyrektor sportowy Polskiego Związku Narciarskiego koordynujący skoki i kombinację norweską.

Wolny z mocą czy jeszcze nie?

Małysz z większym spokojem mówi o Wolnym, który cały czas jeszcze odczuwa skutki dopiero co przebytej choroby. W piątek najmłodszy zawodnik naszej kadry nieźle spisał się w serii próbnej, był 16. Ale w kwalifikacjach wypadł już słabo, zajął 35. miejsce. I po tym skoku nie zatrzymał się przy grupie polskich dziennikarzy.

- Kuba czuje się zdecydowanie lepiej. Choroba dopadła go w niedzielę, w poniedziałek i we wtorek się mocno męczył. Miał ból głowy, gardło mu dokuczało. W czwartek było już zdecydowanie lepiej, a w piątek Kuba mówił, że już jest okej. Ale wiadomo, że jak łapie cię choroba, to potrzebujesz trochę czasu, żeby dojść do siebie, nawet jak już się wyleczysz – mówi Małysz.

- Generalnie jeśli chodzi o Dawida, Kamila i Kubę, to się nie boję. Jutro jest dzień najważniejszy, jestem przekonany, że będzie koncentracja w stu procentach i ich skoki będą zupełnie inne – przekonuje były mistrz.

Małysz: „Chłopcy, obudźcie się”

Małysz ma nadzieję, że i trójkę, o którą się nie boi, i Żyłę, którego nie jest pewny, obudzi Stefan Horngacher. - Mam nadzieję, że będzie nowy dzień i będzie zupełnie inaczej, że też troszkę szczęścia jutro będziemy mieć, skoro dzisiaj go nie mieliśmy – mówi. – Poza tym jak dzisiaj patrzyłem na chłopaków, to widziałem, że są jakby niewyspani. Nawet po próbnych skokach powiedziałem: „Chłopcy, obudźcie się”. Dawid mówił wtedy, że musi, bo spóźnił, Kamil też, że za bardzo poszedł do przodu i spóźnił. Trener wie, jak zareagować na coś takiego – zapewnia Małysz.

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Daniel Andre Tande 260
  2 Stefan Kraft 196
  3 Karl Geiger 192
  4 Ryoyu Kobayashi 190
  5 Philipp Aschenwald 164
  6 Anze Lanisek 161
  7 Yukiya Sato 138
  8 Kamil Stoch 120
  9 Dawid Kubacki 117
  10 Killian Peier 106
  28 Maciej Kot 30
  30 Piotr Żyła 27
  33 Jakub Wolny 19
  35 Stefan Hula 15

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 1020
  2 Norwegia 902
  3 Słowenia 631
  4 Polska 628
  5 Japonia 614
  6 Niemcy 581
  7 Szwajcaria 235
  8 Finlandia 60
  9 Rosja 8
  10 Bułgaria 1
  11 USA 0
  11 Kazachstan 0
  11 Kanada 0
  11 Czechy 0
  11 Estonia 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (4)
MŚ Seefeld 2019. Stefan Horngacher musi zarządzić pobudkę
Zaloguj się
 • ttwo

  0

  Ewidentnie są w poważnym kryzysie. Przecież wszyscy oczekiwali że w kwalifikacjach zajmą 4 pierwsze miejsca. Panie trenerze co się stało? A gdzie wypowiedzi ekspertów? Tych, którzy dwa tygodnie temu ogłosili poważny kryzys Kobayasiego.

 • scierplaminoga

  Oceniono 3 razy -1

  nie są nasi w takiej formie jakby na to wskazywał konkurs drużynowy w Willingen. O brąz w drużynie będzie ciężko. Może jeden medal indywidualnie na dużej, ale póki co się nie zanosi

 • kalowiec

  Oceniono 2 razy -2

  Są słabi i tyle

 • xzyzzy

  Oceniono 2 razy -2

  wiekopomne słowa pandyrektora dekarza - dakara. nj. jachymek jako gall anonim. tak tworzy się historia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX